ויקיפדיה:מיזמי ויקיפדיה/תחרות הכתיבה/התחרות האחת עשרה/תוצאות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית


תוצאות התחרות[עריכת קוד מקור]

יריית הפתיחה של התחרות הייתה ב־22 בספטמבר 2022, ובמשך חמישה חודשים ויקיפדים ותיקים וחדשים כאחד עמלו על הרחבה, על יצירה ועל תרגום של ערכים על מנת להפוך אותם למובחרים. המשתתפים השקיעו בהכחלה של ערכים, בהעשרתם בתמונות ובהנגשה שלהם לקהל הרחב. ישנם ויקיפדים שהתחרות בשבילם היא קרש קפיצה להיכרות עם הקהילה ולכתיבה מקצועית בוויקיפדיה.

נציין לחיוב את שיתופי הפעולה מחממי הלב שהתרחשו במהלך התחרות. ויקיפדים התאחדו לכתיבת ערכים בשילוב כוחות, ואחרים נתנו משוב ושיפרו את הערכים שכתבו בעקבות משוב שקיבלו בדף השיחה של הערך. התחרות השנה הייתה מגוונת ומעניינת מאוד, עם 120 ערכים שנרשמו לתחרות בשלושת הבתים, ועם 239 תמונות ו־28 איורים.

כל הכבוד לכל המשתתפים! נהנינו לקרוא את הערכים שכתבתם וללמוד מהם, לצפות בתמונות, ולהתפעל מהאיורים המושקעים. אנחנו מקווים שהתחרות הייתה משמעותית בשבילכם, שנהניתם, למדתם הרבה, והפקתם ממנה את המיטב.

בהערכה רבה, מזכירי התחרות – מקף ו־Saifunny 22:13, 21 במרץ 2023 (IST)תגובה[תגובה]

בית ראשון[עריכת קוד מקור]

בית ראשון: (מדעים מדויקים, מדעי הטבע ורפואה): מתמטיקה, מדעי הטבע ורפואה (כולל פיזיקה, כימיה, ביולוגיה, גאולוגיה, וטרינריה, אסטרונומיה, מדעי המחשב, טכנולוגיה, לוגיקה וכיו"ב)


🥇 מקום ראשון – צופון
ערך מופתי על יונק־כיס קטנטן ולא מוכר שהרחיב מנחם.אל. הערך מפורט מאוד, עשיר בתמונות, במקורות ובאיורים, קריא ומעניין. הכותב השתמש בצורה מדויקת באמצעים מגוונים כמו ציטוטים של מחקרים מהמאות ה־19 וה־20, ותרשימים שמדגימים כל אספקט בערך לפרטי פרטים. כמו כן, הושקעה מחשבה רבה ביצירת איור אנטומי של הצופון (שהתמודד בתחרות המשנה) שמוסיף מאוד לפרק העוסק בנושא.
🥈 מקום שני – תכנון ליניארי
ערך מקורי שהרחיב המתכנן הלינארי, העוסק באחד הנושאים החשובים בתחום האופטימיזציה, שיש לו יישומים תאורטיים ומעשיים רבים. הערך מכסה את כל ההיבטים החשובים, ועושה שימוש מועיל בדוגמאות.
🥉 מקום שלישי – קיבוע פחמן
תרגום מושקע של ערך מקיף על נושא מעניין בעל חשיבות אקטואלית, שיצר Ehud Amir. הערך מתאר מגוון מפתיע של טכנולוגיות מעשיות והיפותטיות שנועדו לבלום את עליית ריכוז הפחמן באטמוספירה.
🎖️ ציון לשבח – בית ציפורים
בית ציפורים הוא קופסה מעשה ידי אדם המספקת לציפורים אפשרות לחיות בסביבה שאינה טבעית עבורן. הערך שהרחיב דליק כלבלב מקיף ומעניין מאוד, וחושף פרטי מידע פחות ידועים על נושא יומיומי ומוכר.
🎖️ ציון לשבח – שומייקר-לוי 9
שומייקר-לוי 9 הוא שביט שפגע בכוכב הלכת צדק ב־1994. תצפיות באירוע הנדיר הזה סיפקו לאסטרונומים מידע ייחודי על הרכבה של מערכת השמש. הערך שיצר Avishay אי שם בשנת 2007, והרחיב משמעותית במסגרת התחרות, מתאר מגוון מרתק של שיקולים פיזיקליים, כימיים והנדסיים. התרגום מוצלח ומשמר את רוחו של הערך.
🎖️ ציון לשבח – כלב חיפוש והצלה
ערך מרתק שכתב Crocodile2020 על נושא אקטואלי ומוכר. הערך מתורגם מגרמנית ומאנגלית, והושקע בו גם מאמץ מעבר לתרגום בכתיבת פסקה על שימוש בכלבים בישראל.

Saifunny‏ ∞ שיחה 22:13, 21 במרץ 2023 (IST)תגובה[תגובה]

בית שני: (מדעי הרוח והחברה): כלכלה, משפטים, יחסי חוץ, מדעי הרוח (כולל אמנות, מוזיקה, פילוסופיה, ספרות, בלשנות) ומדעי החברה (כולל פסיכולוגיה, סוציולוגיה, פוליטיקה, ספורט, תקשורת, וכיו"ב)


🥇 מקום ראשון – פרוטו-הודו-אירופית
את הערך פרוטו-הודו-אירופית כתב כובש המלפפונים.
נוסף לעורך הראשי השתתפו בעריכה עורכים נוספים בהתאם לרוח המיזם.
הערך מעניין, מפורט, מרתק, רהוט וזורם. הוא מצליח להציג נושא לא מוכר באופן שגורם לקורא להעמיק, להתעניין ולרצות לדעת עוד, תוך הצגת דוגמאות ומקרים שמכניסים את הקורא עמוק יותר לתוך ההיסטוריה של השפה. הערך נכתב כמעט במלואו כערך מקורי, למעט קטעים בודדים שתורגמו, והעורך טרח לציין את ההגיה בעברית וכן הוסיף מקורות בעברית. כך הנגיש את הערך לקורא העברי.
המקורות מוקפדים. הערך ליבתי לאנציקלופדיה, ומשלים חוסר משמעותי בתחום הבלשנות. ניתנות בו דוגמאות במידה הנכונה, והן ברורות ומסייעות לנגישות ולהבנת העקרונות וההסברים המקצועיים על שלל המאפיינים של השפה המשוערת.
🥈 מקום שני – תכנון עירוני של ברצלונה
את הערך תכנון עירוני של ברצלונה כתב Avishay.
ערך מפורט, רחב ומעניין שמציג את ההיסטוריה של העיר מזוויות שלכאורה כל אחד מכיר, אבל מצליח להעלות זוויות ותקופות מוכרות פחות, לשלב אותן זו בזו ולהפיח חיים בהיסטוריה האדריכלית של העיר המרתקת הזו.
במסגרת כתיבת הערך הוכחלו עשרות ערכים. ביקורת העמיתים שבדף השיחה זכתה למענה, והושקע מאמץ ניכר בבדיקת כל המקורות. התרשימים והתמונות מסייעים מאוד להמחשה.
🥉 מקום שלישי – ביונסה
הערך ביונסה שוכתב על ידי Barak a.
הערך היה במצב לא פשוט, לאחר שנים ארוכות שהותירו טלאים־טלאים של תוספות ומחיקות, עריכות וסגנונות של עורכים רבים. אחרי ששוכתב באופן מלא ונכתב מחדש מהיסוד, הערך החדש מפורט ומעמיק ועומד בשורה אחת עם ערכים מומלצים. כך למשל, במהלך כתיבתו נבדקו והוספו מאות מקורות.
הערתנו היחידה היא שלא כל הפסקאות מכילות את המידע העדכני ביותר שניתן למצוא בערכים המקבילים וברשת, אך הן מהוות מיעוט מבוטל ביחס לשיפור המהותי בו.

Saifunny‏ ∞ שיחה 22:13, 21 במרץ 2023 (IST)תגובה[תגובה]

בית שלישי[עריכת קוד מקור]

בית שלישי: היסטוריה, גאוגרפיה, יהדות, נצרות, אסלאם, דתות אחרות, רוחניות, ישראל, ארץ ישראל, ציונות, הלכה וכיו"ב


🥇 מקום ראשון – רוד בלאגוייביץ'
ערך מצוין שהרחיב Itaygur העוסק במושל אילינוי שהודח מתפקידו והואשם בשחיתות.
הערך רהוט ומקיף, והוא מסתמך על מקורות מגוונים וטובים. הערך מוכחל היטב, עשיר בתמונות ובאמצעים חזותיים, אך לא הייתה ביקורת עמיתים בדף השיחה ולכן לא עמד בקריטריון השיתופיות.
🥈 מקום שני – תור הזהב של הרדיו
ערך מעולה שתרגם Avishay העוסק בתפקידו של הרדיו כאמצעי הבידור המרכזי החל משנות ה־20 של המאה הקודמת ועד להופעתה של הטלוויזיה.
הערך רהוט ומקיף, והוא מסתמך על מקורות מגוונים וטובים. הערך עשיר בתמונות, וניתן לשפר אותו באמצעות הכחלה של הקישורים אדומים. היה שיתוף פעולה פורה עם הקהילה בקבלת משוב.
🥉 מקום שלישי – שלמה סולימן אלסנג'ארי
ערך נהדר שכתב בן עדריאל על פייטן יהודי שפעל במאה ה־9 לספירה.
הערך מקורי, רהוט ומקיף, אך קצת פחות מהערכים שזכו במקומות הראשונים. בנוסף, יש מחסור בתמונות, וקיים שיתוף פעולה חלקי עם הקהילה. ישנה הסתמכות גדולה מאוד על חוקר יחיד, ולא מוצגת השוואת מקורות.
🎖️ ציון לשבח – פול טיבטס
ערך מרתק שהרחיב Itaygur שעוסק בקצין אמריקאי שהטיס את האנולה גיי שממנו הוטלה פצצת האטום על הירושימה.
הערך רהוט, מקיף, עשיר בתמונות ומבוסס על מקורות טובים.
🎖️ ציון לשבח – פירוס
ערך מעניין שהרחיב אסף טל דורון 317 העוסק במלך שהוא אחד מהמצביאים הידועים בעולם העתיק.
הערך מקורי, רהוט ומקיף. הוא כתוב בצורה מצוינת אך הוא לא זכה באחד מהמקומות הראשונים מכיוון שלא היה שימוש במקורות מידע שניוניים.

Saifunny‏ ∞ שיחה 22:13, 21 במרץ 2023 (IST)תגובה[תגובה]

תחרות המשנה[עריכת קוד מקור]

🖼️ התמונה הטובה ביותר[עריכת קוד מקור]

ההחלטה על הזוכים בתחרות התמונה הטובה ביותר הייתה מאתגרת. בתחרות הנוכחית נוסף כלל חדש שדרש שהתמונות הזוכות תהיינה פרי יצירתם של שלושה משתמשים שונים (למעט הזוכה בציון לשבח). התמונות נבחנו לפי קריטריונים מגוונים שכללו בין היתר את הקריטריונים הבאים:

  • טיב התמונה (פוקוס, איכות, עניין)
  • הרמה המקצועית של התמונה (קומפוזיציה, תאורה, ניגודיות, הצהרה על עריכה חזותית מאוזנת בצירוף המתחייב של הצהרת {{RetouchedPicture}})
  • התרומה לערכים שבהם שולבה התמונה
  • היצירתיות שנדרשה לצילום התמונה
  • פרמטרים טכניים של רישיון חופשי וקטלוג נכון

חשוב לנו שכל צלם יוכל ללמוד ולהשתפר להבא, ולכן נציין בטקסט הנימוק של הבחירה בתמונה גם הצעות לשיפור שחלק מהשופטים חושבים שהיו הופכות את התמונה למוצלחת יותר.

פרס על סך 100 שקלים באדיבות ויקימדיה ישראל יוענק לזוכה במקום הראשון.


🥇 מקום ראשון
האסקי סיבירי”, מאת בר
במקום הראשון נבחרה תמונתו של בר שמציגה כלב האסקי סיבירי על רקע שקיעה בחוף בת ים. התמונה, שצולמה בשעת הזהב (אנ') (שעת דמדומים), מציגה שימוש יפה בתאורה, ותופסת את הכלב בתנועה כאשר הוא מוציא את הלשון. הקווים שיוצרים החול, הים והשמיים מעניינים, והאיים ברקע התמונה, ובפרט האי שמתנוסס עליו דגל ישראל, מוסיפים לרמת העניין של התמונה.
התמונה משולבת בערך האסקי סיבירי שלפני השילוב הופיעה בו רק תמונה אחת של האסקי, בסביבה שונה מאוד מזו המוצגת בתמונה שבר צילם. התמונה החדשה מתאימה יותר לתיאור הפיזי של הגזע, ומופיעה לצידו בהתאמה טובה. גם בערך הסתגלות אבולוציונית ההתאמה מוצלחת.
חלק מהשופטים סבור שאפשר היה לשפר את התמונה באמצעות הקפדה על כך שהכלב, האובייקט המרכזי בתמונה, יהיה בפוקוס – הפוקוס בתמונה נמצא על החול ולא על הכלב.
🥈 מקום שני
אולם צ'ייס”, מאת ארז האורז
במקום השני נבחרה תמונתו של ארז האורז שמציגה את אולם צ'ייס באוניברסיטה הפתוחה. התמונה כוללת שילוב אלגנטי של קווים, שילובי תאורה מעניינים של אור וצל, וקומפוזיציה מעניינת שמגולמת בשילוב הקשתות במבנה המושבים עם הקשתות המעטרות את התקרה.
חלק מהשופטים סבורים שהתמונה מושלמת כפי שהיא ושלא כדאי לגעת בה. חלק אחר חושב שבעריכה קלה היה אפשר לשפר מעט את הניגודיות בתמונה ולהכניס קצת בהירות. השופטים שחושבים שאפשר לשפר טוענים ששיפורים קטנים כאלו היו מקפיצים את התמונה כמה רמות למעלה. עריכה כזו היא מקובלת כמובן, בצירוף הצהרה מסודרת בדף הקובץ באמצעות {{RetouchedPicture}}. ניתן לפתוח בקשה בסדנה לגרפיקה או ליצור עצמאית גרסה חדשה (שתועלה בשם נפרד, כדי לשמור על הגרסה שהשתתפה בתחרות).
🥉 מקום שלישי
פארק גריניץ' צהוב בקיץ 2022”, מאת ס.ג'יבלי
במקום השלישי נבחרה תמונתו של ס.ג'יבלי שמציגה את מדשאת פארק גריניץ' צהובה ויבשה בקיץ 2022, לאחר שהפסיקו להשקות אותה בעקבות הבצורת שפקדה את אירופה. הרעיון לשלב את התמונה בערך על הבצורת יצירתי, ומדגים בצורה טובה את השפעות הבצורת על התנהלות הרשויות באירופה.
הקומפוזיציה של התמונה הייתה יכולה להשתפר בחיתוך של השמיים כמעט עד קו הבניינים. ניתן להשתמש ב־croptool כדי להעלות גרסה חדשה (בשם נפרד, שלא ידרוס את הגרסה שהשתתפה בתחרות).
🎖️ ציון לשבח
אורות חורף”, מאת בר
התמונה מציגה השתקפות של אורות במים בגנים הבוטניים בירושלים בפסטיבל "Winter Lights". הקומפוזיציה שלה מדויקת, האורות מעניינים וההשתקפות הופכת את התמונה למיוחדת. השילוב שלה בערך של הגנים הבוטניים האוניברסיטאיים בירושלים מאוד מוסיף לערך מכיוון שהתמונה מציגה פן ייחודי של הגנים שלא מוצג באף אחת מהתמונות האחרות, ומציגה בצורה חזותית את המשפט בטקסט שמציג את הפסטיבל הנערך בגנים. גם התוספת לערך החזרה (אופטיקה) בולטת מאוד, מכיוון שהתמונה מציגה בצורה אלגנטית את תופעת ההחזרה. התמונות האחרות בערך רובן תרשימים שמסבירים את התופעה הפיזיקלית, והייתה חסרה בו תמונה שמדגימה את תופעת ההחזרה בצורה שתהיה נגישה לקורא שלא בקיא בתחום. התמונה של בר ממלאה את החוסר הזה.

נראה שהתיוג כשל: @בר, @ארז האורז, @ס.ג'יבלימקף ෴‏‏ 22:20, 21 במרץ 2023 (IST)תגובה[תגובה]

🎨 האיור הטוב ביותר[עריכת קוד מקור]

האיורים שהוגשו לתחרות השנה היו מרשימים ומלאים ביצירתיות ובדמיון. מתוכם היו מספר איורים שבלטו מעל השאר בייחודיות שלהם. בתהליך השיפוט הבנו שמאתגר מאוד לשפוט את האיורים ואת התמונות ביחד, והחלטנו לפצל את השיפוט לשיפוט לתמונות בנפרד מהאיורים. ויקימדיה ישראל, באדיבותה הרבה, הסכימה להעניק פרס נוסף על סך 100 שקלים לזוכה במקום הראשון בתחרות האיור הטוב ביותר.

🥇 מקום ראשון
צופון”, מאת מנחם.אל
במקום הראשון נבחר האיור שיצר מנחם.אל שמציג פרט בוגר של צופון במבט צד. האיור משולב בפסקה שמדברת על האנטומיה של הצופון, וממחיש את הכתוב בפסקה ברמת דיוק שתמונה הייתה מאוד מתקשה להגיע אליה. השילוב של האיור בערך, בנוסף לכל התמונות המשולבות בו, מקפיץ את רמת ההנגשה של המידע לקורא. ניכר שהושקעה באיור הרבה מחשבה, והוא נוצר בצורה שתוכל לתאר הן נקבה עם כיס, והן זכר עם אשכים. בהזדמנות זו, נזמין את כל הקוראים לבקר בדף המשתמש של מנחם.אל, ולהתפעל מאיורי החיות הרבים שיצר. ישר כוח!
🥈 מקום שני
תג משטרת המנדט”, מאת פיקסאר
במקום השני נבחרה הגרסה הווקטורית שיצר פיקסאר לתג משטרת המנדט ומעטרת את כל הערכים העוסקים בנושא דרך תבנית הניווט {{משטרת המנדט}}. כמו כל האיורים שיוצר פיקסאר, גם רמת הדיוק והמקצועיות של האיור הזה בולטת לעין, אך הוא עולה על שאר האיורים ברמת הפירוט שלו ובתרומה שלו לערכים שהוא משולב בהם. הערך של משטרת המנדט מומלץ, והוספת הסמל (והדגל הנגזר) שפיקסאר יצר במסגרת התחרות לתבנית הארגון משלימה פרט חשוב מאוד שהיה חסר בערך.
🥉 מקום שלישי
זהב מוחבא בקצה קשת בענן”, מאת Matankic
במקום השלישי נבחר האיור שיצר Matankic על בסיס פלט של תוכנת הבינה המלאכותית DALL·E, שמציג כד זהב שהחביא לפרקון בקצה קשת בענן. השנה השופטים הותקלו באמצעות מקרה קצה חדש שנדמה שהגיע היישר מהעתיד – איורים שנוצרו על ידי בינה מלאכותית. בשל התקדימיות, נפרט.
בדיוק כמו הקהילה כולה לפנינו, נדרשנו לראשונה לעסוק בסוגיות של איזון בין יצירתיות אנושית לאפשרויות הבלתי־מוגבלות, כך נראה, של שילוב הקִדמה עם הקלט, שדבר מלבד (היעדר) מגבלות הדמיון לא עוצר בעדו; היבט ההוגנות; הרצון והציפייה לקבל פירוט של תיאור שינויים שנעשו על בסיס הפלט הראשוני, אם נעשו; ההתאמה לערך, ובחירת וקביעת עדיפויות בין מציאותיות לבין תרומה אסתטית או תוכנית לערכים. סוגיות אלו הן צרות ועולמן הוא ויקיפדיה בלבד, נושאים רחבי היקף יותר מחוץ לתחומנו בעניין הגנה על יוצרים אנושיים וזכויותיהם עומדים ועוד יעמדו לפתחם של מחוקקים ורגולטורים בכל העולם.
בחלק הראשון של השיפוט, היו מהשופטים שלא בחרו כלל תמונות שנוצרו בבסיסן על ידי בינה מלאכותית. היו שעשו זאת מפני שהתקשו לשקלל את המאמץ הנדרש ביצירת איור בעזרת בינה מלאכותית לבין זה הנדרש ליצירת איור באמצעות תוכנה, בפרט ביחס לפלט שמתקבל בסוף התהליך; אחרים מתוך גישתם ליחסים בין יצירתיות ודמיון.
בחלק השני הובאו הקבצים שכן נבחרו בידי יתר השופטים, שהביעו התפעלות מאפקט ה"וואו" ומההרגשה הקסומה שהאיורים הללו משרים. מבין האיורים, הוחלט להתמקד באיורים שמתארים עולם דמיוני, מכיוון שהערך המוסף שלהם על פני איור רגיל או על פני תמונה הוא הגדול ביותר, והשימוש בדמיון שהיה דרוש על מנת ליצור אותם משתקף בתוצר הסופי. הוחלט לבסוף לבחור באיור של כד הזהב בקצה הקשת מכיוון שהצבעים בו חיים, ססגוניים וקורנים, והיעדר המגבלות שבתהליך יצירתו תואם ארס־פואטית לנושא הערך.
האיור משולב בערכים קשת בענן ולפרקון בצורה עדינה שממחישה את האספקט המיתולוגי שלהם.

Saifunny‏ ∞ שיחה 22:13, 21 במרץ 2023 (IST)תגובה[תגובה]

פרס הוויקיפדית התורמת[עריכת קוד מקור]

🏅
פרס הוויקיפדית התורמת מוענק ל־Romagy על הכחלה רחבת היקף שנעשתה כחלק משיפור פרטני של הערך היסטוריה של אלכסנדריה במסגרת התחרות. ההשקעה בהכחלה מעלה מאוד את איכות הערך שהגישה במסגרת התחרות, ותורמת לוויקיפדיה שזוכה בהעשרה של ערכים רבים בתחום העיסוק של הערך. נדגיש שהחשיבות בכתיבת הערכים הללו לא נעוצה רק בכמותם, אלא היא מעידה על התמקדות והשקעה באיכות ערך המקורי.
🎖️ ציון לשבח
נציין לטובה גם את התרומה הרבה של Avishay שכתב ערכים רבים ואיכותיים במסגרת התחרות, והכחיל מספר גדול של ערכים בנוסף לאלו שהגיש לתחרות.
נציין גם את Crocodile2020 ואת OHALON שכל אחד מהם כתב מספר גדול של ערכים.
תודה רבה לכולם על ההשתתפות, מקווים שנתראה בשנה הבאה!

Saifunny‏ ∞ שיחה 22:13, 21 במרץ 2023 (IST)תגובה[תגובה]

תודה רבה לשופטים! בר 👻 שיחה 21:09, 22 במרץ 2023 (IST)תגובה[תגובה]
תודה רבה לשופטים, מאוד נהנתי, מקווה שתהיה תחרות כזאת גם בשנה הבאה או עוד שנתיים! אקסינו - שיחה 20:18, 24 במרץ 2023 (IDT)תגובה[תגובה]
גם אני מאוד מאוד מקווה (והפעם אשמח להשתתף קריצה) ‏Saifunny‏ ∞ שיחה 20:23, 24 במרץ 2023 (IDT)תגובה[תגובה]