ויקיפדיה:מתקפת איכות/השואה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מתקפת האיכות הסתיימה - 13 באוגוסט 2006 עד ה-2 בספטמבר 2006 - אתם עדיין מוזמנים להמשיך ולתרום!
ילד יהודי מרים ידיו עם חיסול גטו ורשה - מהתמונות המפורסמות של השואה. התמונה מסמלת את זכר כ-1.5 מיליון הילדים היהודים שנרצחו.

מתקפת איכות בנושא השואה - פרוייקט שמטרתו ליצור ערכים מקיפים, כתובים היטב, טובים ורבים על נושאי השואה הנשענים על מקורות מידע מוסמכים. המבקשים להשתתף מתבקשים לקרוא את הסעיפים הבאים בכדי שהמיזם יהיה מסודר והתוצאה ברורה וטובה.

מה חדש?[עריכת קוד מקור]

מה חדש במתקפה ?[עריכת קוד מקור]

שינויים בערכי המתקפה בשלושת השבועות האחרונים

13 באוגוסט, תחילת המתקפה[עריכת קוד מקור]

את מתקפת השואה מנהלים A&D-עדי וHarel, נשתדל לעדכן את הדף מדי כמה ימים בהתאם לאירועים ולשתפכם בהתקדמות. שיהיה לכולנו בהצלחה!

היום הראשון היה יום של התארגנות, וההספק מבחינת הרחבת וכתיבת הערכים היה די נמוך. ככה זה בתחילת מתקפות (וביום א'), אז לא ניתן לזה לייאש אותנו. משתמש:Filter כתב את הערך הקצר ועד ההצלה, גברת תרד הוסיפה על כפר חסידי אומות העולם לה שמבון-סיר-ליניון, אריה סיים את הערך הייחודי סילוק החיילים היהודים מצבא רומניה - 1940 (יש בכלל מקור עברי אחר לנושא הזה?), אני הרחבתי בצורה ניכרת את קינדר-טרנספורט (חסרה לי תמונה...) ועל אחת הנפשות הפועלות החשובות בנושא, גרטרודה ויסמולר-מאייר, וכן הוספתי ערך קצר אך קולע המחנה האלמוני יחסית, שטוטהוף. משתמש:The Walrus (ויקיפד חדש למדי) התחיל בכתיבת סרטי השואה (ושני ערכים קצרים בנושא), ויש עוד הרבה מה להוסיף שם. אורי ר. ואלמוג ואחרים עמלו על הדף החשוב מאוד תעתיקי שמות מקומות הקשורים בשואה (לא יודע אם כדאי להשאיר במרחב השם הראשי), שהוא כלי עבודה חשוב לכל מי שעובד על המתקפה, בגלל ריבוי השפות והתעתיקים. אורי ר. גם השיג לנו הסכם שיתוף פעולה עם האתר [ deathcamps.org] שהוא טוען שהוא אתר טוב מאוד (עוד לא הספקתי להתרשם ממנו בעצמי), ויצר תבנית נוחה למתן הקישור והקרדיט. מותר לתרגם משם בציון הקרדיט. בטח היו גם דברים שפספסתי. אז חבר'ה, נא להיכנס קצת יותר לקצב. אני יכול להעיד על עצמי שמרגע שמתחילים, הרבה יותר קל. הצלילה הראשונה לתוך הנושא היא הקשה. שמחר יהיה יום פורה יותר. אחריי :), Harel - שיחה 23:03, 13 באוגוסט 2006 (IDT)

15 באוגוסט, היום השלישי למתקפה[עריכת קוד מקור]

היומיים האחרונים למתקפה עברו עם לא הרבה ערכים חדשים, אבקש לציין מספר נקודות:

אז איך ניתן לסכם? המתקפה מתקדמת אמנם אם כי בעצלתיים משהו, יש להגביר את הקצב ועוד יותר חשוב מכך יש לנסות ולהתמקד בערכים הכלליים שהם החשובים והבעייתיים יותר. גם ערך האב השואה וגם פורטל:השואה זקוקים אגב לעריכה משמעותית. לאחר מכן יש לזרום עם הקישורים מהערך השואה, לערוך ולכתוב אותם, לזרום מהקישורים מהם וכן הלאה. כמו כן שימו לב לכך שיש תבנית:קצרמר השואה ואל תהססו להשתמש בה. אני מקווה שלקראת סוף השבוע הדברים ישתפרו. בברכה A&D - עדי 00:13, 16 באוגוסט 2006 (IDT)

17 באוגוסט, היום החמישי למתקפה[עריכת קוד מקור]

גם היומיים האחרונים לא הביאו איתם שינוי דרמטי למתקפה והכל ממשיך להתנהל בקצב איטי יחסית, אפילו איטי יותר מתחילת השבוע. נקווה שסוף השבוע יביא עימו עלייה במספר התרומות ובמספר הערכים. יש לציין שהדבר חיוני בגלל שאנחנו למעשה לא זזים... להלן אציין את הפעילות המרכזית ביומיים האחרונים ואבקש סליחה מראש אם פספסתי מישהו:

 • בשעה טובה סוף סוף סוף נכתב הערך החשוב התעמולה הנאצית מדובר בערך של אלמוג שכתוב לעילא ולעילא כמנהגו- ארוך, מפורט, מקיף ומהוקצע. אני אישית עוד לא קראתי את הערך קריאה מעמיקה אבל אני מתכוון לעשות זאת ואני מפציר בכם לעשות זאת גם. חשוב לציין שבערך זה שיטת העבודה הייתה נכונה מאוד- הטמעת קישורים פנימיים אל הערך בכל מקום בו הדבר נדרש. אני חושב שכך ראוי לעשות בעת כתיבת כל ערך על מנת שאכן רבים ככל היותר יגיעו אליו ושכל המידע הרלוונטי יהיה פרוס בפני הקורא. אבל בהזדמנות זאת לא פחות חשוב להזכיר את העובדה שיש לנו עוד הרבה דפי בסיס חסרים- המוסר והשואה שברכנו מהר מדי על פתיחתו נותר כשהוא מכיל שורה וחצי וע"כ נמחק והערך החשוב ניסויים רפואיים בבני אדם בתקופת השואה שעדיין מחכה למושיע.
 • נושא חסידי אומות העולם ממשיך ומתפתח. גברת תרד המשיכה בכתיבת אריסטידש דה סוזה מנדש, הערך אדלאיד הובאל הורחב ושופץ על ידי רבים כשהדומיננטי שבהם הוא דוד שי, Nir909 המשיך בכתיבת ויטולד פילצקי.
 • נכתב הערך על מורשת בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ' ע"י Alosha38, מדובר בסנונית יחידה כמעט באשר לערכים על נושאי הנצחת השואה, ערכים רבים תחת הכותרת הזו ראויים לכתיבה ולעריכה, אני רק אזכיר את האנציקלופדיה של השואה שהולכת וצוברת קישורים אדומים בשל היותה מקור מידע מרכזי שמוזכר בדפים רבים.
 • השואה - מונחים שנערך עריכה מאסיבית על ידי לפני יומיים זכה לעוד כמה עורכים ומגהים, חברים הערך הזה משווע לעוד עורכים מכיוון שהוא אכן יכלול את כל המונחים המרכזיים ורק אותם. כמו כן אני מזכיר לכם שיותר מדי ערכי בסיס שלנו לא טופלו בינתיים, הבסיסי שבהם הוא הערך השואה שהוא הערך הבסיסי ביותר אליו מגיעים רוב הגולשים. אני חוזר על המלצתי מאתמול- עיקבו אחרי תנועת הגולש הפוטנציאלי- התחילו מן הערך שואה, עירכו שם ועירכו כל העת את הקישורים המסתעפים ממנו.
 • ליש שיפץ ערך חשוב ומרתק שהוא תרם לפני מס' שבועות- סילוק החיילים היהודים מצבא רומניה - 1940, מעניין להשים לב ולקרוא את הערכים של אריה, ערכים מרתקים בנושא יחידאי ונחוץ. יהיה נחמד אם תעשו מאמץ לקשר אל מאמרים אלו כל אימת שהדברים רלוונטיים.
 • גם נושא המחנות זכה לתשומת לב מסויימת- Harel, עמיתי לניהול המתקפה יצר את הערך על מחנה ראוונסבריק. Magister ערך את הערך סוביבור

בברכה A&D - עדי 23:08, 17 באוגוסט 2006 (IDT)

19 באוגוסט - סוף השבוע הראשון[עריכת קוד מקור]

קצב התקדמות המתקפה עדיין אינו מרשים במיוחד, ובכל זאת, כמו שניתן היה לצפות, בסוף השבוע חל שיפור מסויים בפעילות. המשתתפים במתקפה כותבים כל אחד בנושא שמעניין אותו, וזה בסך הכל צפוי, טבעי וגם בסדר גמור. כדאי לנסות לזכור להוסיף קישורים לערכים חדשים שנכתבים בתוך ערכים קיימים.

 • ליש ממשיך בהתמקדותו בשואה ברומניה עם הטבח בגאלצי החדש, וכן בהמשך עבודה על ערכים אחרים בנושא.
 • ברז'יליניו - ויקיפד טרי! - כותב ערך יפה מאוד על האוסטאשה, הארגון הקרואטי ששיתף פעולה עם הנאצים. יש הרבה קישורים אדומים, שכדאי להכחיל לפחות בחלקם.
 • אלמוג כותב לנו ערכים משובחים כפי שרק הוא יכול - כך למשל הספיק רק היום את גטו שאנגחאי (נושא מרתק ולא מוכר במיוחד) וכן את הערך הקשה לקריאה ניסויים רפואיים בבני אדם בתקופת השואה, שדומני שאפשר אולי להרחיבו עוד. בתחום חקר השואה כתב לנו בהינף יד את יצחק ארד.
 • גברת תרד, בשקט ובחריצות המאפיינים אותה, לוקחת חלק פעיל במתקפה עם האנציקלופדיה של השואה - שהיא אגב מקור מצויין להיעזר בו לכתיבת ערכים במתקפה, למי שהיא זמינה.
 • עבדכם הנאמן סיים (כמעט!) את העבודה על מחנה הריכוז לנשים ראוונסבריק, וזה המקום לומר שכדאי מאוד להמשיך בכתיבת ערכים על המחנות השונים - יש הרבה חוסרים.
 • קלונימוס לקח על עצמו (ואף התחיל) לשדרג את שני הערכים החשובים והמסובכים אס אס וואפן אס אס, וכל הכבוד לו על כך.
 • ירון סיים את העבודה על המתנגד הגרמני לנאציזם, גאורג אלזר, ערך יפה מאוד.
 • הרבה ערכים אחרים עברו הגהות כאלה ואחרות, קטנות יותר וגדולות יותר.
בקיצור, חברים, עוד רבה הדרך, ואני עדיין מצפה לראות את כל מי שנרשם גם תורם למתקפה. בינתיים יש קבוצה די מצומצמת של כותבים. אז מה, השואה זה נושא כזה שכולם מכירים בחשיבותו אבל רק מעטים מוכנים לצלול לתוכו? אשמח להיווכח שלא. שבוע טוב ומוצלח יותר במתקפת האיכות בנושא השואה, Harel - שיחה 01:15, 20 באוגוסט 2006 (IDT)

20-23 באוגוסט[עריכת קוד מקור]

ארבעה ימים לא עדכנו, ובינתיים המתקפה המשיכה בשלה, לאט אבל בטוח. קצב הכתיבה קבוע פחות או יותר, אבל יש כמה שהתחילו לתרום למתקפה רק באיחור, בימים האחרונים. טוב מאוחר מאשר לעולם לא. להלן סקירת ההתפתחויות האחרונות, ועם הנשכחים הסליחה:

ועוד הרבה שיפורים קטנים יותר וגדולים יותר. כך שבימים האחרונים לפחות 15 ערכים חדשים (בטח פספסתי כמה). אני מבקש מכל מי שנרשם ואינו בחופשה באיים הקנאריים - קחו על עצמכם להרחיב או לכתוב לפחות שניים שלושה ערכים בעשרת הימים שנותרו למתקפה. ערך קצר על מחנה קטן או על חסיד אומות העולם זה עבודה של חצי שעה בערך - אם רוצים, אפשר. Harel - שיחה 16:38, 24 באוגוסט 2006 (IDT)

24-26 באוגוסט[עריכת קוד מקור]

בוקר טוב חברים, אפתח בהערה כללית- כאשר אתם יוצרים ערך, לא פחות חשוב מעצם יצירתו היא יצירת תשתית של קישורים מערכים שונים שיובילו אליו ודפי הפנייה משמות אחרים. לא פעם קורה שקיים ערך מצויין הנוגע ורלוונטי לערך מסויים והוא אינו מקושר ממנו כתוצאה מחוסר ידיעה על קיומו. בקיצור, קשרו מן הערכים הקשורים אל הערך שכתבתם על מנת שהמידע יהיה נגיש לכמה שיותר אנשים. אנחנו מתקרבים לימים האחרונים של המתקפה, ולפני שמסכמים חשבתי שראוי לבקש מכם לתת "פוש" אחרון כדי שנוכל לומר שעשינו משהו וכדי שהקורא יוכל לקבל מספיק מידע על נושא חשוב זה. אם כל אחד יקח על עצמו לכתוב 3-4 ערכים או לתקן/להרחיב מספר ערכים זהה (או יותר מזה אם אתם רוצים...) המתקפה תהפוך ממתקפה צולעת למתקפה מוצלחת והויקיפדיה תהפוך למקור מידע נוח, חשוב ומקיף בנושאי השואה. חשוב להדגיש- יש עוד עבודה רבה כדי להשלים את המשימה ולכן אני פונה לכל אחד בבקשה לתת מאמץ אחרון. וכעת לסיכום-


בברכה A&D - עדי 10:59, 27 באוגוסט 2006 (IDT)

27-30 באוגוסט[עריכת קוד מקור]

בימים האחרונים היה עבדכם הנאמן די עסוק בעצמו, ודומה כי המתקפה כולה אולי מדשדשת אף יותר מהרגיל. נותרו רק ימים ספורים, וננסה בימים האלה להספיק כמה שיותר. אגב, לפי סיכום ביני לבין עדי, תיתכן מתקפה נוספת בנושא השואה בעתיד, במועד מתאים יותר.

ובכל זאת, בימים האחרונים נכתב מספר לא מבוטל של ערכים חדשים, בנוסף לערכים רבים שהורחבו ונערכו. הנה סקירה קצרה:

אז בכל זאת לפחות שמונה ויקיפדים ממשיכים בפעילות (אני מצטער שבימים האחרונים הושבתתי מכתיבה בנושא), ועם קצת רצון טוב נוכל להספיק בשלושת הימים שנותרו עוד כמות יפה של ערכים, ולהרגיש שהספקנו משהו. Harel - שיחה 09:53, 31 באוגוסט 2006 (IDT)

סיכום המתקפה כולה[עריכת קוד מקור]

אחרי השתהות, אנסה לסכם פה מנקודת מבטי את המתקפה, הצלחותיה וכשליה.

בסך הכל נכתבו במהלך המתקפה כמה עשרות ערכים חדשים, להערכתי בין חמישים לשבעים ערכים. רובם ערכים בגודל קצר עד בינוני, עם כמה חריגים מרשימים. מגוון הנושאים היה גדול מאוד: פושעי מלחמה, חסידי אומות עולם, הנצחה זיכרון וחיפוש קרובים, משפטים של אחרי המלחמה, מחנות עבודה והשמדה ועוד ועוד. כמו כן עלה קצב התחזוקה וההרחבה של ערכים אחרים, ובוצעו מאות עריכות בערכים קיימים. לכך יש להוסיף את ההתקדמות שהייתה בשלב ה"טרום-מתקפה", שהייתה מרשימה בפני עצמה. אני חושב שאפשר להגיד ששיפרנו את הכיסוי שלנו על נושא השואה בצורה נכבדת.

ובכל זאת, השאירה המתקפה טעם של אכזבה, וחבל. הנה כמה גורמים אפשריים:

 • מועד המתקפה - חודש אוגוסט הוא חודש חם ומייגע, שבו נמצאים רבים בחופשה. כמה וכמה מהנרשמים למתקפה, שניתן היה לצפות מהם לתרומה משמעותית, כלל לא היו פעילים בוויקיפדיה במהלכה. נוסיף לכך את המלחמה שהסתיימה בדיוק לפני המתקפה, וקיבלנו מועד די בעייתי. מצד שני, היו כמה תורמים שביקשו דווקא לערוך אותה בקיץ, לפני שישובו לבית הספר.
 • הנושא - נושא השואה הוא מסוג הנושאים שכולם מכירים בחשיבותו ונחיצותו, אבל כנראה שאינו נושא נוח במיוחד לכתיבה. הוא דורש לא מעט ידע, נכונות לחפור בנתונים היסטוריים מבלבלים, להתמודד עם תעתיקים ממגוון שפות אירופאיות, וכן הוא מתפרש על קשת גדולה מאוד של תחומים, שלא תמיד באמת מתקשרים זה לזה. במובן הזה, המתקפה לא יצרה מספיק תופעות של ערך-גורר-ערך-גורר-ערך, של פידבק הדדי בין התורמים. לא תמיד יש קשר, אחרי ככלות הכל, בין חסידת אומות עולם הולנדית לפושע מלחמה אוקראיני, בין מחנה עבודה בשלזיה למדור לחיפוש קרובים. כמו כן, השואה היא הרי נושא מאוד רציני, שלא לומר מדכא, וזה לא בדיוק מסוג הערכים שאנשים "נהנים" לכתוב. עוד נקודה חשובה מאוד: הנושא לא היה נושא בתולי בוויקיפדיה, ובעצם רבים מהערכים המרכזיים (משפט אייכמן, אושוויץ, גבלס וכו' וכו') היו קיימים לפני תחילת המתקפה, על פי רוב במצב סביר פלוס (ובחלק מהמקרים - בעיקר תודות לאלמוג - במצב מעולה), מה שלפי הניסיון שהצטבר מונע מאנשים ל"געת" בהם. חבל, אבל ככה זה.
 • הארגון - פה אני אקח על עצמי את האשמה של דחיית המתקפה כך שחלק מהמומנטום שהיא צברה אחרי "פרסומה" אבד. כמו שהעירו לי, אין עוצרים שור בדישו. נקודה נוספת שהייתה בעייתית - בגלל אילוציו, אבירם שהיה מתוכנן לנהל את המתקפה יחד עם עדי לא היה פנוי, ואני "מילאתי את מקומו". בגלל שלא הייתי מעורב מספיק בתכנון המתקפה, היכולת שלי להשפיע הייתה מצומצמת יותר, ומעבר לכתיבת ערכים וקצת עידוד וסיכומים, לא הרגשתי "טבעי" בתפקיד.
 • עייפות ממתקפות? - לא במקרה אין כרגע מתקפת איכות ובמקומה יש תחרות. צריך לעשות פאוזה מדי פעם ברצף המתקפות, אפילו שבכל מתקפה יש צוות אחר שמעורב באמת, ככה שיש תחלופה טבעית של המשתתפים.

לסיום, לפי הסיכום המוקדם שלי עם עדי, נערוך בעתיד הלא-רחוק-מדי מתקפה שנייה על השואה, בתקווה במועד מתאים יותר, ונקווה שהיא תמשיך את העבודה בנושא החשוב הזה. Harel - שיחה 10:01, 12 בספטמבר 2006 (IDT)

מטרות[עריכת קוד מקור]

הפרוייקט מיועד להיות מוגבל בזמן:

 • המטרה היא לגבש רשימת ערכים שאמורה לכלול כמות של 250-350 ערכים.
 • תוך כדי התהליך ולאחריו תחל חלוקת עבודה כאשר כל משתמש יחתום ליד הערך בו הוא מטפל.
 • ערכים שיושלמו יועברו לקטגוריה "ערכים שהושלמו".
 • המתקפה עשויה להפוך עם סיומה למיזם מתמשך על השואה

נשמע אוטופי? אולי. אבל אם כל אחד יתן את חלקו בהחלט אין זו אגדה. A&D - עדי 22:55, 4 יוני 2006 (IDT)

שלבי הפעולה[עריכת קוד מקור]

 1. ראשית כל יש לכתוב את ערכי הבסיס המודגשים, תוך כדי הכתיבה והטיפול יעלו ערכים דרושים חדשים אותם יש להעלות כאן. אל תפחדו מלפצל את הערכים לערכי משנה כל עוד הפיצול הגיוני. זיכרו- "לא עליך המלאכה לגמור ואי אתה רשאי להיפטר ממנה".
 2. שנית יש לכתוב ולשפץ את הערכים על הדמויות והאירועים המרכזיים.
 3. שלישית יש לכתוב ולשפץ את כל הערכים המצויים ברשימה זו.
 4. רביעית יש לכתוב ולשפץ את ערכי הקהילות היהודיות. ראו הסבר מפורט בפרק הרלוונטי הנ"ל.
 5. חמישית יש ליצור קוהרנטיות מירבית של הערכים ובכלל זה תבניות קבועות יחסית של פתיחת ערך.

משתתפי המיזם[עריכת קוד מקור]

נא להירשם כאן

מקורות מידע[עריכת קוד מקור]

כתובות של אתרים רלוונטיים[עריכת קוד מקור]

מקורות כתובים[עריכת קוד מקור]

למי שחסר מידע, להלן רשימת ספרים בנושא השואה:

אתם מוזמנים להרחיב את הרשימה.

הערכים הדורשים טיפול[עריכת קוד מקור]

יצויינו רק ערכים הדורשים הרחבה או ערכים שטרם נכתבו

ערכי הבסיס הזקוקים להרחבה מודגשים - בבקשה לתת להם עדיפות בכתיבה!!!

דפי הבסיס[עריכת קוד מקור]

קיימים[עריכת קוד מקור]

סליחה על ההתערבות אבל אני קורא וקורא על הערכים היפים והחשובים שאתם כותבים עליהם ולא נותר לי אלא להגיד כל הכבוד אבל בחייכם, מה זה עוזר שאתם כותבים על זה בעברית? אני חי בחול, ואני אומר לכם שהיום, 2008, מה שהעולם צריך זה חומר על השואה בשפות אחרות. בעיקר בערבית ובפרסית ובתורכית אם יותר לי. אני פוגש את האנשים האלה. אלה האנשים שאולי יקבעו אם מדינת ישראל תהיה פה עוד עשר שנים או לא. אלה האנשים שלא יודעים כלום על השואה. אבל באמת ממש כלום. זה לא שהם לא יודעים חלקים מסוימים, הם פשוט לא יודעים שמשהו רציני קרה שם. כתבו על השואה בערבית, למדו אותם את מה שהם יכלו ללמוד בבית הספר. זה הרבה הרבה הרבה יותר חשוב כרגע מעוד ערך בעברית על חוקר שואה זה או אחר, למרות שגם זה כמובן חשוב מאין כמוהו עמית פרידמן, יום השואה 2008, ברלין''''טקסט מודגש'

יש ליצור[עריכת קוד מקור]

גרמניה הנאצית[עריכת קוד מקור]

מאורעות בשואה[עריכת קוד מקור]

חסידי אומות העולם[עריכת קוד מקור]

לוח בכניסה לשדרות חסידי אומות העולם ביד ושם
ערך ראשי: חסיד אומות העולם

גופים וקבוצות יהודים[עריכת קוד מקור]

הצלה בשואה[עריכת קוד מקור]

התנגדות לכיבוש הנאצי[עריכת קוד מקור]

גטאות[עריכת קוד מקור]

מחנות ואתרי השמדה[עריכת קוד מקור]

*וסטרבורק (en:Westerbork) ** פיכט nl:Kamp Vught de:KZ Herzogenbusch אני אתרגם. אביעד המקורי 10:23, 23 יוני 2006 (IDT)

קהילות יהודיות[עריכת קוד מקור]

רוב הערכים קיימים אבל רבים מהם דורשים הרחבה בנושאי השואה.

 • שמות הערכים יהיו על פי המבנה הכללי - "יהדות X", למשל יהדות פולין. במידה וקיים ערך העוסק בנושא תחת שם אחר יש להעבירו למבנה זה.
 • יש לשייך את הערכים לקטגוריה:יהדות התפוצות ולקטגוריה של המדינה הרלוונטית.
 • יש צורך לקשר בין הערך לערך על המדינה (קישור פנימי).
 • במקום שבו יש הרבה להרחיב יש לפצל ע"פ המבנה "יהדות X בשואה", במידה וקיים ערך העוסק בנושא תחת שם אחר יש להעבירו למבנה זה.
 • יש לתת קישורים ולכתוב בנפרד על קהילות ייחודיות על פי מבנה "יהדות X" לדוגמה יהדות פריז, גם כאן יש לקשר לערך האב של העיר, לקטגוריה של העיר ולערך האב של יהודי המדינה.

יהודים בשואה[עריכת קוד מקור]

יהודים בשואה (אישים)[עריכת קוד מקור]

יהודים בשואה (אמנים)[עריכת קוד מקור]

יהודים בשואה (מוזיקאים, אנשי תיאטרון)[עריכת קוד מקור]

יהודים בשואה (סופרים ומשוררים)[עריכת קוד מקור]

* פרימו לוי - יש מקום להרחבה - en:Primo Levi. הרחבתי במקצת את הערך העברי. רובו מתוך הערך בשפה האנגלית. אשמח מאוד אם משהו יעבור עליו וישנה במידת הצורך. כ"כ בדף השיחה הוספתי מקורות (בעברית ובאנגלית) רבים שאפשר להעזר בהם להרחבה נוספת של הערך. --איתמר עצמון 15:33, 17 באוגוסט 2006 (IDT)

יהודים בשואה (רבנים)[עריכת קוד מקור]

פושעי מלחמה[עריכת קוד מקור]

מכחישי שואה[עריכת קוד מקור]

(הכחשת השואה, הערך הראשי - ערך מומלץ)

חוקרי שואה[עריכת קוד מקור]

ערך ראשי: חקר השואה

הנצחת השואה ובעקבות השואה[עריכת קוד מקור]

בעקבות השואה[עריכת קוד מקור]

שואה והציונות\ יהדות[עריכת קוד מקור]

 • השואה והציונות - התייחסות המוסדות הציונים לשואה לפני, בזמן ואחרי הארועים, התייחסות הישוב העברי לניצולים. הדחיפה שנתנה השואה להקמת מדינת ישראל ולציונות.
 • השואה והסכסוך הישראלי- ערבי - התייחסות בעולם הערבי לאנטי-יהדות,, איומים ערבים למחיקת מדינת ישראל, השפעת השואה על התודעה הישראלית והיהודית, ושימוש בטיעון של איום בהשמדה טוטאלית בסכסוך.
 • ציונות וגזענות - הצבעת האום בנושא, טיעונים בדבר היות הציונות סוג של גזענות, טיעוני נגד.
 • אנטי ציונות ואנטי שמיות (במובן של שנאת יהודים ושנאת שמים), והתייחסותם לשואה, ולטיעונים גזעניים.
 • השקפת הזרמים החרדים על השואה.

ההעפלה[עריכת קוד מקור]

ערך ראשי: העפלה
ערך ראשי: תנועת הבריחה

הנצחת השואה[עריכת קוד מקור]

ערך ראשי: הנצחת השואה - להרחיב

ספרות השואה[עריכת קוד מקור]

ערך ראשי ספרות השואה
ערך ראשי ספרות אנטישמית
לפי סופר[עריכת קוד מקור]
ספרות[עריכת קוד מקור]
ספרי עיון[עריכת קוד מקור]

הצגות[עריכת קוד מקור]

סרטי השואה[עריכת קוד מקור]

ערך ראשי: סרט שואה או סרטי השואה
ערך ראשי: סרטים אנטישמיים

כללי[עריכת קוד מקור]

דרושים מיון[עריכת קוד מקור]

השפעת השואה על העולם[עריכת קוד מקור]

דרושה סדרת ערכים שיסכמו את השפעת השואה על העולם.

ערכים שהטיפול בהם הושלם[עריכת קוד מקור]

אני בכל זאת ערכתי שוב והוספתי קצת חומר רקע. מקווה שזה לחיוב. ‏DrorK‏ • ‏שיחה‏ 09:24, 5 יוני 2006 (IDT)

נכתבו/הורחבו במסגרת המתקפה[עריכת קוד מקור]

לפני התחלתה[עריכת קוד מקור]

גרמניה הנאצית ואנטישמיות

קבוצות וארגונים

מחנות וגטאות

פושעי מלחמה ואנטישמים

יהודים

בעקבות השואה, הנצחה, זיכרון

חסידי אומות העולם