לדלג לתוכן

ויקיפדיה:נקודת מבט נייטרלית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תוכן וסגנון כתיבה

עריכה מנקודת מבט נייטרלית (אנגלית: Neutral Point Of View, ובקיצור NPOV, ובעברית: ללא משוא פנים) משמעותה להציג בצורה הוגנת וללא דעות קדומות את כל העובדות החשובות שפורסמו על ידי מקורות אמינים. כל הערכים בוויקיפדיה צריכים להיכתב מנקודות מבט נייטרלית. נקודת מבט נייטרלית היא אחד מעקרונות היסוד של ויקיפדיה. מדיניות זאת אינה ניתנת למשא ומתן, ועל כל העורכים לפעול לפיה. "נקודת מבט נייטרלית" היא אחד מעמודי התווך של המיזם ואחד משלושת עקרונות התוכן המרכזיים של ויקיפדיה. השניים האחרים הם "יכולת אימות המידע" ו"איסור מחקר מקורי". שזירת עקרונות מרכזיים אלה יחד מאפיינת את סוג ואיכות החומר שמקובלים במאמרים בוויקיפדיה. משום שעקרונות אלה עובדים בהרמוניה, אין לפרש אותם בנפרד האחד מהשני, ועל העורכים להכיר היטב את השלושה. העקרונות שעל פיהם מבוססת המדיניות הזו אינם מאפשרים להחליפה במדיניות או קווי יסוד אחרים, ואף לא בקונצנזוס של עורכים.

הסבר מהי נקודת מבט נייטרלית[עריכת קוד מקור]

כדי להגיע למה שקהילת ויקיפדיה מגדירה כ"נייטרליות" יש צורך לנתח בזהירות ובצורה ביקורתית מגוון מקורות אמינים, ואז לנסות להעביר לקורא את המידע המופיע בהם בצורה בהירה ומדויקת. ויקיפדיה שואפת לתאר ויכוחים, אך לא לעסוק בהם. עורכים, שהם באופן טבעי בעלי נקודת מבט אישית, צריכים לשאוף לפרסם מידע שלם ולא לקדם נקודת מבט אחת על פני אחרת. לפיכך, אין להבין נקודת מבט נייטרלית כהרחקה של נקודות מבט מסוימות. יש לבחון את העקרונות הבאים כדי להשיג את רמת הנייטרליות ההולמת אנציקלופדיה:

  1. הימנעו מלהציג דעות כעובדות. לרוב, ערכים יכילו אינפורמציה מסוימת בנוגע לדעות בעלות חשיבות הקשורות לנושא. למרות זאת, אין להציג דעות אלה כתיאור אובייקטיבי של המציאות, אלא יש לייחסן בתוך הטקסט למקורות הרלוונטיים, או אם הדבר מוצדק, להציגן כדעות רווחות. לדוגמה, ערך אינו אמור להצהיר ש"רצח עם הוא רע", אך הוא יכול להצהיר ש"רצח עם תואר על ידי פלוני כהתגלמות הרוע האנושי".
  2. הימנעו מלהציג טענות לא מוסכמות כעובדות. אם מקורות אמינים שונים מעלים טענות סותרות בנושא מסוים, התייחסו לטענות אלה כדעות במקום כעובדות ואל תציגו אותן כטענות ישירות.
  3. הימנעו מלהציג טענות מוסכמות כדעות בלבד. טענות עובדתיות, שאינן שנויות במחלוקת, צריכות להיות מנוסחות כתיאור ממשי של המציאות. אין צורך לייחס טענות כאלה לגורם כלשהו, פרט למקרה שבו נושא ספציפי בכל זאת כולל אי-הסכמה עם טענה כזאת. עם זאת, גם כאשר טענה מנוסחת באופן עובדתי וחד משמעי, זה מועיל להוסיף קישור הפניה למקור, כדי לאפשר את אימות המידע.
  4. העדיפו שפה לא ביקורתית. נקודת מבט נייטרלית אינה אוהדת ואינה מזלזלת בנושא שבו היא עוסקת (או במה שמקורות אמינים אומרים על הנושא), למרות שלפעמים יש צורך באיזון מסוים. הציגו דעות וממצאים סותרים באופן אובייקטיבי.
  5. הציגו בצורה מדויקת את החשיבות היחסית של דעות מנוגדות. ודאו שדיווחים של דעות סותרות בנושא מוצגים באופן ובמידה יחסיים לרמת התמיכה שלה זוכות דעות אלה, ושאין הם מציגים רושם כוזב של שוויון, או נותנים משקל לא הוגן לדעה מסוימת. לדוגמה, לכתוב ש"לפי שמעון ויזנטל, השואה הייתה תוכנית של הכחדת יהודי אירופה, אך דייוויד אירווינג חולק על הטענה הזאת", תיצור מצב של שוויון לכאורה בין שתי דעות - על ידי כך, שהוצג תומך אחד בכל דעה ולהצגת כל דעה הוקדש בגוף הערך בדיוק משפט אחד. אלא שהדעה הראשונה היא בעלת סימוכין רבים, הזוכה לקונצנזוס מדעי בקרב מדענים בעלי נגיעה לתחום (במקרה זה - היסטוריונים), יש לה תעוד עיתונאי ומוסדי רב (עדויות באלפי ספרים, במוזיאנים רבים כמו מוזיאון ארצות הברית לזכר השואה, במיליוני כתבות בעיתונות במדינות שונות, בעלות אינטרסים ותרבויות שונות) ואף נתמכת על ידי גורמים מדיניים וחוקיים רבים (חוקים נגד הכחשת שואה), וכן על ידי ויזנטל, ואילו הדעה שמוצגת על ידי אירווינג, אינה בעלת סימוכין דומים, והיא מובעת על ידי מיעוט זעיר, שאין לו ייצוג בספרות המדעית והראיות שהוא מציג נסתרות על ידי רוב העוסקים בתחום הרלוונטי.

להדרכה כיצד לפעול על מנת שמאמר יתאים ל"נקודת המבט הנייטרלית", עיינו במדריך לנקודת מבט נייטרלית.