ויקיפדיה:עקרונות וקווים מנחים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עקרונות וקווים מנחים
עקרונות ומדיניות כללית
חמשת עמודי התווך
מה ויקיפדיה איננה
זכויות יוצרים
האם מותר להעתיק טקסטים מוויקיפדיה?
באילו תמונות מוויקיפדיה מותר לי להשתמש?
אילו תמונות מותר להציג בוויקיפדיה?
מהי נקודת מבט נייטרלית
עקרונות חופש הביטוי
בעלות על ערכים
מדיניות הפרטיות

מדיניות תוכן
חשיבות אנציקלופדית
הבהרת חשיבות
עקרונות וקווים מנחים לכתיבה בוויקיפדיה העברית
מדיניות איחוד ערכים
מדיניות המחיקה
מדיניות קהילה וניטור
דף משתמש
כללי התנהגות בין חברי הקהילה
תרבות הדיון
הסבר על כפתור תודה
מנגנונים ליישוב מחלוקת
כללים למלחמת עריכה
מדיניות ההגנה
מדיניות החסימה
בובות קש
טרולים

שאלות ותשובות (FAQ)
תוכן וסגנון כתיבה

ויקיפדיה היא פרויקט שיתופי, רב־לשוני, ליצירת אנציקלופדיה חופשית, שלמה ומהימנה. ליוזמיו של פרויקט זה ולתורמים לו יש מטרה משותפת: ליצור אנציקלופדיה חופשית, הגדולה ביותר בהיסטוריה, הן מבחינת עומקה והן מבחינת רוחבה, המשמשת גם כמקור מידע אמין.

קיימים מספר עקרונות וקווים מנחים אשר רצוי למלא אחריהם כדי לשמור על אחידות הצגת החומר, מניעת כפילויות ושמירה על איכות התוצר הסופי:

 • בחירת נושא לכתיבה: חשבו אם הערך אותו בחרתם ליצור הוא ערך אנציקלופדי ואם הוא עשוי לעניין קוראים אחרים מבחינת מרכזיותו. זכרו גם שוויקיפדיה איננה מילון שצריך להכיל כל מושג אפשרי אלא אנציקלופדיה שמטרתה להציג את הערכים המרכזיים ביותר בתרבות האנושית. יש לקחת בחשבון שיוטל ספק בחשיבות הנושא שבו בחרתם לכתוב והדף עשוי אף להימחק. מומלץ להתייעץ מראש לגבי הערך טרם יצירתו כדי למנוע מפח נפש. למקרים מסוימים נכתבו דפי מדיניות – ראו בתבנית תחת "עקרונות ליצירת ערכים בתחומים ספציפיים".
 • מתן שם לערך חדש: העדיפו שמות עצם ביחיד ולא ברבים, השתמשו בכתיב מלא, העדיפו מילים עבריות, העדיפו מילים מלאות ולא ראשי תיבות, היזהרו ממתן שמות עם תווים מיוחדים, השתמשו בסימני פיסוק בשם הערך רק כשהדבר הכרחי והימנעו משימוש בה' הידיעה.
 • אחידות: הערכים בוויקיפדיה מאופיינים בעיצוב אחיד, על כן יש להקפיד על המבנה הבסיסי המשותף לכל הערכים. ניתן להשתמש בתבנית דף, כאמצעי שיסייע ביצירת נקודת התחלה לכתיבת ערך.
 • איכות ואמינות: הקפידו על כתיבה תקנית, עברית נכונה ושימוש במידע ממקורות מהימנים. הוסיפו הערות שוליים.
 • זכויות יוצרים: יש לכבד את חוקי זכויות יוצרים – אין להעתיק ללא רשות חומר המוגן בזכויות יוצרים אך ניתן במקרים מסוימים לעשות שימוש בחומר כזה (פרטים מלאים בקישור). יש לזכור שברגע שחיברתם ערך, הוא הפך להיות נחלת הכלל – גורמים חיצוניים עשויים להשתמש בתוכן כראות עינם (תוך עמידה בכללים). באותו אופן, כותבים אחרים רשאים ואף צפויים לשנות את הערך כמיטב הבנתם (ולא תמיד על פי טעמכם האישי). כבדו התנהגות זאת וזִכרו שאין לכם מונופול על הערך אותו יצרתם – זהו טיבה של אנציקלופדיה שיתופית.
 • שִמרו על נייטרליות: חשוב שכל הערכים באנציקלופדיה, גם השנויים במחלוקת, יוצגו בצורה מאוזנת, ולא ישמשו במה להבעת עמדה או לתעמולה מסוימת. לדוגמה, כאשר אתם כותבים על מפלגה שאתם בעדה או נגדה, ראוי לפרט את ההיסטוריה, המנהיגים והמצע שלה, אך לא ראוי לשבח או לגנות את פעולותיה.
  נייטרליות אין פירושה אובייקטיביות - הצגת הדברים מנקודת מבט שאינה תלויה באף אמונה.
 • הימנעו מקלישאות: קלישה (צורת היחיד של קלישאות) היא ביטוי שבלוני, נבוב, שמרבים להשתמש בו בשפה המדוברת אך אינו מוסיף דבר למידע שבטקסט, כגון "הכדור הוא עגול".
 • אנקדוטות: הוספת אנקדוטה (סיפור היתולי או סיפור על מאורע כלשהו) תיעשה רק כאשר יש לה רלוונטיות גבוהה לערך המדובר. אין לנו כוונה להפוך את ויקיפדיה לאוסף אנקדוטות. במקרה של ספק – ותרו על האנקדוטה, או הסתפקו בכתיבתה בדף השיחה הצמוד לערך.
 • גודל הערך: יש לשקול פיצול ערכים גדולים במיוחד, כשהדבר אפשרי.
 • כתבו תקצירי עריכה כדי שאחרים יוכלו לדעת בקלות מה עשיתם, ולא יחשבו שאתם מנסים לעשות שינויים בהיחבא.
 • הימנעו מהשארת "עזים": אין להשאיר בגוף הערכים חצאי משפטים, טקסטים באנגלית, פניות לקוראים/כותבים אחרים. לשם כך ישנם ארגז חול, דפי שיחה או מזנון. העלו את הערך למרחב הראשי רק לאחר שסיימתם את כתיבתו, או לכל הפחות השאירו את הערך נטול הערות כלשהן. אם ברצונכם להשאיר הערת עריכה בערך ניתן להוסיף אותה כך: <!-- הערת עריכה--> , כך שרק מי שיערוך את הערך יראה אותה.
 • הוסיפו קישורים לערך חדש שכתבתם: סיימתם לכתוב ערך חדש? זה הזמן לחשוב אילו ערכים קיימים ראויים להיות מקושרים אליו, ולהוסיף את הקישורים המתאימים. כך תגדל התועלת שמביא הערך החדש שכתבתם, וקוראים רבים יותר יגיעו אליו. ניתן להיעזר בכפתור "חפש", כדי למצוא את כל הערכים שבהם מופיע שם הערך החדש.