ויקיפדיה:ערכים מומלצים/המלצות קודמות/דצמבר 2004

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערכים מומלצים
2004           יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2005 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2006 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2007 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2008 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2009 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2010 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2011 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2012 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2013 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2014 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2015 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2016 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2017 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2018 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2019 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2020 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2021 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
דצמבר
1 בדצמבר 2004
שעון

זמן הינו ביטוי פילוסופי-לשוני, המתאר מידת המשך או הפער בין שני מצבים או אירועים.

לדוגמה, אם עצם מסוים נמצא במצב A, ואותו עצם נמצא במצב B (אחר כך), אז ניתן לומר כי ההבדל בין שני המצבים הנ"ל מוגדר ביחס לציר הזמן.


עריכה - תבנית - שיחה
2 בדצמבר 2004
Hafez al Assad portrait.jpg

חאפז אל-אסד (6 באוקטובר 193010 ביוני 2000) שליט סוריה מ-1970 ועד מותו. אסד, בן המיעוט העלאווי, החל את דרכו כטייס בחיל האוויר הסורי, ותפס את השלטון בהפיכה צבאית ב-1970. אסד ייצב את המשטר בסוריה, שהייתה נתונה קודם לעלייתו להפיכות תדירות, אך שלטונו היה שלטון דיקטטורי ומסוגר כלפי חוץ, שבו עמדות הכוח מוחזקות בידי המיעוט העלאווי, וכל התנגדות למשטר מדוכאת בכוח – דיכוי שהגיע לשיאו בטבח חמאת. תחת הנהגתו נלחמה סוריה נגד ישראל במלחמת יום הכיפורים ובמלחמת לבנון, והצטרפה לקואליציה שהובילה ארצות הברית במלחמת המפרץ הראשונה.

עריכה - תבנית - שיחה
3 בדצמבר 2004
דבש

דבש – נוזל סמיך, דביק ומתוק שצבעו חום זהבהב, המופק מצוף פרחים על ידי דבורת הדבש (Apis mellifera). לדבש מגוון שימושים נרחב: כמקור לתזונה, כמרכיב במשקאות ובמתכונים וגם ברפואה.

עריכה - תבנית - שיחה
4 בדצמבר 2004
JStalin Secretary general CCCP 1942.jpg

יוסיף ויסריונוביץ' סטלין (18 בדצמבר 18785 במרץ 1953), מדינאי סובייטי ושליט ברית המועצות, מגדולי העריצים של המאה העשרים. סטלין, שירש את לנין בהנהגת ברית המועצות, הנהיג שלטון רודני אכזר, שלווה ברצף של חיסולי מתנגדים או חשודים כמתנגדים ("הטיהורים הגדולים"), כליאת מיליוני אנשים במחנות של עבודת כפייה, קולקטיביזציה שהביאה למותם של מיליונים (הולודומור) ופולחן אישיות קיצוני. סטלין הנהיג את ברית המועצות בזמן מלחמת העולם השנייה, עת עמדה בפני הפלישה הגרמנית. לאחר הניצחון על הנאצים הייתה ברית המועצות בהנהגתו למעצמת-על, ששלטה במזרח אירופה והתמודדה נגד ארצות הברית על ההגמוניה בעולם במאבק שכונה המלחמה הקרה.

עריכה - תבנית - שיחה
5 בדצמבר 2004
פסולת

הפסולת היא תוצר בלתי נמנע של החברה האנושית המודרנית. הגידול הדמוגרפי והעלייה ברמת החיים וברמת הצריכה תובעים מחיר סביבתי כבד, הן במשאבי הטבע והן בהצטברותה של פסולת מוצרי הצריכה שלנו.

עריכה - תבנית - שיחה
6 בדצמבר 2004
הגנרל שארל דה גול

שארל אנדרה ז'וזף מארי דה גול (22 בנובמבר 18909 בנובמבר 1970), מנהיגה של צרפת החופשית במלחמת העולם השנייה ונשיאה הראשון של הרפובליקה החמישית בצרפת. דה גול נחשב למופת לאומי צרפתי, וזאת בשל פעולותיו במספר אירועים היסטוריים, שעיצבו את ההיסטוריה של צרפת ואת התודעה הלאומית הצרפתית במהלך המאה ה-20 – גבורתו האישית כחייל מן השורה במהלך מלחמת העולם הראשונה; התעקשותו על לוחמת שריון התקפית בתקופה שבין שתי מלחמות העולם, כאשר הפיקוד הצרפתי העליון היה שבוי ברעיונות ההגנתיים שהביאו ליצירת קו מאז'ינו; פיקודו על כוחות שריון במהלך הפלישה לצרפת במלחמת העולם השנייה; עמידתו, לצד אישים כפול ריינו וז'ורז' מאנדל כנגד התבוסתנים בממשלת צרפת, בתפקיד תת-שר ההגנה, בתקופה שקדמה לכניעת צרפת; שמירת נס הלאומיות הצרפתית בגלות, ומלחמה ללא פשרות כנגד הנאצים במסגרת צבא צרפת החופשית שעה שרבים מבני עמו התנהגו בתבוסתנות ובשיתוף פעולה; קבלת תפקיד נשיא הרפובליקה לאחר קריסת הרפובליקה הצרפתית הרביעית, ועיצוב חוקת הרפובליקה החמישית; והנסיגה מאלג'יריה, שדרשה הכרעה המנוגדת, לכאורה, לתפיסת עולמו.

בפעולות אלו השפיע דה גול, והטביע את חותמו על ההיסטוריה הצרפתית, על המשטר בצרפת, ועל הפוליטיקה הצרפתית, ואף כיום מוקירים בצרפת את זכרו כאחד מגדולי בניה של האומה הצרפתית.

עריכה - תבנית - שיחה
7 בדצמבר 2004
תפוח אדמה שלקה במחלת הכימשון

רעב תפוחי האדמה הגדול באירלנד או "הרעב הגדול" הוא השם שניתן לרעב ההמוני ששרר באירלנד בין השנים 1846 ו-1849. התנאים לקיומו של רעב במדינה מערב אירופית באמצע המאה ה-19 נוצרו בחמישים השנה שקדמו לרעב, ומחולליהם היו המדיניות הכלכלית של ממלכת בריטניה הגדולה (אשר אירלנד הייתה חלק ממנה), שיטות חקלאיות כושלות, והופעת הכימשון, פרוטיסט שהרס את יבול תפוחי האדמה שהיה מקור מחייתם של רוב תושבי האי.

תוצאותיו המיידיות של הרעב נמשכו עד 1851, ובשנים שבין אלו מיוחסות בין 750 אלף למיליון מיתות לרעב. מספר דומה של אנשים היגרו מן האי לאנגליה, לארצות הברית, לקנדה ולאוסטרליה ויצרו שם פזורה אירית. ההשפעה המיידית של הרעב על אירלנד הייתה הרסנית, והתוצאות לטווח רחוק היו כבדות משקל. הן גרמו לשינוי של קבע בתרבות האירית ובמסורת האירית עד היום.

עריכה - תבנית - שיחה
8 בדצמבר 2004
נשר מקועקע על יד ימין

כתובת קעקע – שרטוט הנעשה בעזרת דיו או בחומרי צבע אחרים המוכנסים באופן קבוע מתחת לעור, לשם קישוט או סימון. השם הטכני לקעקוע הוא "השתלת מיקרו־פיגמנט".


עריכה - תבנית - שיחה
9 בדצמבר 2004 דֶבֶר הוא שם כולל לשלוש מחלות מידבקות חריפות של מכרסמים ובני אדם הנגרמות על ידי חיידק ומופיעות בתנאים מסוימים בצורת מגפות המוניות שהקטל בהן רב.

החיידק הגורם לדבר הוא חיידק גרם שלילי בשם Yersinia Pestis שנתגלה בשנת 1894 על ידי הצרפתי א. ירסן וללא תלות עמו גם על ידי היפני ס. קיטאסאטו. זהו חיידק קטן המתקיים בטבע בחולדות בית ובנברני בר. הדבר מועבר ממכרסם למכרסם וממכרסמים לאדם על ידי עקיצת פרעושים.

עריכה - תבנית - שיחה
10 בדצמבר 2004
העדה ג'ין היל מצביעה על תלולית הדשא

רצח קנדי הותיר שרשרת של תעלומות, שעד היום לא נפתרו, לפחות לא נפתרו לשביעות רצונם של אנשי "תאוריות הקשר".

חלק מן התעלומות הינן:

  • שרשרת מיתות מסתוריות ולא טבעיות של העדים לרצח.
  • ראיות הנוגעות לניתוח לאחר המוות של קנדי, לזוויות הירי, ולאי ההתאמה (או ההתאמה) ביניהן.
  • ראיות בליסטיות ואקוסטיות הניתנות ליותר מפירוש אחד.
  • עדויות לריחות, מראות וקולות מסתוריים מ"תלולית הדשא" הסמוכה למקום הרצח.
  • שאלות באשר ללוח הזמנים של לי הארווי אוסוואלד הן במהלך הירי עצמו, והן במהלך רציחתו של השוטר טיפיט.


עריכה - תבנית - שיחה
11 בדצמבר 2004 מלחמת בזקגרמנית Blitzkrieg בתרגום מתקפת ברק) היא אם תורת הלחימה (תו"ל) ההתקפית המודרנית. עקרונותיה מבוססים על תנועה והתקדמות מהירים. ניצול יתרונות הניידות וכוח האש הגדולים של כלי רכב ממונעים טנקים ומטוסים נועד לשבור את קווי ההגנה של היריב, להשתלט על נקודות מפתח ועל ידי כך להביא להכרעה מהירה של הקרב. עריכה - תבנית - שיחה
12 בדצמבר 2004

ליאון בלום (9 באפריל 187230 במאי 1950) יהודי צרפתי, מנהיג המפלגה הסוציאליסטית וראש ממשלת צרפת.

בלום נולד בפריז למשפחה אמידה. אביו היה סוחר ולו חמישה בנים. המשפחה הייתה מעורה בתרבות צרפת, וכמו חלק מיהודי אירופה באותה תקופה אימצו בניה בחום את ערכי המהפכה הצרפתית, "חירות, שוויון, אחווה".

עריכה - תבנית - שיחה
13 בדצמבר 2004
כיבוש הבסטיליה על ידי אזרחי פריז, מאורע מכונן בהיסטוריה הצרפתית

ההיסטוריה של צרפת תחילתה בימי קדם, באזור גאליה הקדום, והיא נמשכת עד ימינו. בצרפת הגיעו לידי הבשלה תהליכים שלטוניים ותרבותיים, אשר השפיעו לאחר מכן על העולם כולו. שינויי המשטר בצרפת השפיעו על צורת הממשל בארצות רבות, אשר נשאו את עיניהן לצרפת.

עריכה - תבנית - שיחה
14 בדצמבר 2004

קרב מוסקבה הוא השם שניתן למערכה להגנה על מוסקבה, בירת ברית המועצות ומתקפות הנגד שבאו אחריה נגד הצבא הגרמני בין אוקטובר 1941 לינואר 1942 במהלך מלחמת המולדת הגדולה (כפי שמכנים הרוסים את החזית המזרחית במלחמת העולם השנייה).

עריכה - תבנית - שיחה
15 בדצמבר 2004
הדמות המופיעה בתמונה (מתוך לוח שנה עברי מימי הביניים) מזכירה ליהודים להביא לולב ואתרוג לבית הכנסת בחג הסוכות

הלוח העברי הוא לוח שנה המבוסס על שילוב של מחזור ירח ומחזור שמש, להבדיל מהלוח הגרגוריאני, המבוסס על מחזור שמש בלבד, והלוח המוסלמי, המבוסס על מחזור ירח בלבד.


עריכה - תבנית - שיחה
16 בדצמבר 2004
ריכרד וגנר

ריכרד וגנר (22 במאי 181313 בפברואר 1883) היה מלחין, תאורטיקן מוזיקה ומסאי גרמני, שתרומתו בעיקר בתחום האופרה. יצירתו של וגנר, בעיקר המאוחרת יותר, בולטת על המרקם המורכב שלה, והסגנון המוזיקלי שנחשב בדרך כלל לפסגת הזרם הרומנטי. בתור מוזיקאי גרמני מן השורה הראשונה, רשם וגנר לזכותו חלוציות מתקדמת בשפה המוזיקלית – עם יצירות מופת כטבעת הניבלונגים ואמני השירה מנירנברג.

יצירותיו השפיעו רבות על גדולי הסופרים ההוגים והמשוררים, בהם תומאס מאן, שארל בודלר ופרידריך ניטשה. נודע באנטישמיות החריפה שלו, שבעטיה יצירותיו מוחרמות בישראל.

עריכה - תבנית - שיחה
17 בדצמבר 2004
ג'ון פון נוימן בשנות הארבעים של המאה ה-20

ג'ון לואיס פון נוימן (28 בדצמבר 19038 בפברואר 1957), מתמטיקאי אמריקאי ממוצא הונגרי. היה שותף לשניים מההישגים הטכנולוגיים הבולטים של המאה העשרים: פיתוח פצצת אטום ופיתוח המחשב האלקטרוני, אך זכור בעיקר כיוצרה של תורת המשחקים. כמו כן הרים תרומה משמעותית לחקר מכניקת הקוונטים, תורת הקבוצות וענפי מתמטיקה נוספים. שילב בהצלחה רבה פעילות במחקר טהור ובמחקר שימושי, בענפי מדע רבים.

עריכה - תבנית - שיחה
18 בדצמבר 2004 רבי שמואל בן מאיר (רשב"ם), פרשן מקרא ומבעלי התוספות, נכדו של רש"י. חי במחצית הראשונה של המאה ה-12. נודע במיוחד בנטייתו להיצמד לפשט הכתוב בעת פירוש המקראות.

רשב"ם היה בקי במקרא ובתלמוד, אך לא פירש את המקרא לפי התלמוד וההלכה, אלא יצר פירוש מקורי משלו; מתוך פירושיו ניכר כי התעניין במדעים שונים. בפרשנותו היה החלטי בהיצמדותו לדרך הפשט; למסקנותיו העצמאיות תרמה ידיעתו בלשון. כמו רש"י, גם הוא הכיר את חיבורי מנחם בן סרוק ודונש בן לברט.

עריכה - תבנית - שיחה
19 בדצמבר 2004
אמון דה ואלירה

אמון דה ואלירה (נולד כאדוארד ג'ורג' דה ואלירה) (14 באוקטובר 188229 באוגוסט 1975) מדינאי אירי, מראשי המאבק לעצמאות של אירלנד כנגד השלטון הבריטי בתחילת המאה ה-20. דה ואלירה שימש זמן רב בתפקיד ראש הממשלה האירי, וסיים את פעולתו בשירות העם האירי בתפקיד נשיא אירלנד (אייר).

עריכה - תבנית - שיחה
20 בדצמבר 2004 קשר העשרים ביולי הוא קשר של חבורת קצינים מן הוורמאכט וגורמים נוספים, להפיל את המשטר הנאצי בגרמניה, ולהתנקש בחיי אדולף היטלר בתאריך ה-20 ביולי 1944. הקשר נכשל, וחלק גדול מן המעורבים בו, ובהם מנהיג הקשר אוברסט (אל"ם) גראף קלאוס שנק פון שטאופנברג, הוצאו להורג.

מאז עליית אדולף היטלר לשלטון בגרמניה, היו תוכניות להפלתו מהשלטון. חלק ניכר מתוכניות אלו תוכנן על ידי קצינים גבוהים, אשר התנהגותו של הרב"ט לשעבר לא הייתה לרוחם.

עריכה - תבנית - שיחה
21 בדצמבר 2004
גולדה מאיר

גולדה מאיר (3 במאי 18988 בדצמבר 1978) – ראש הממשלה הרביעית של מדינת ישראל.


עריכה - תבנית - שיחה
22 בדצמבר 2004
ג'יימס קוק

ג'יימס קוק (27 באוקטובר 172814 בפברואר 1779), ימאי בריטי ומגלה ארצות שהיה לגדול חוקרי האוקיינוסים בהיסטוריה.

עריכה - תבנית - שיחה
23 בדצמבר 2004
Rudolf Kastner at Kol Yisrael, early 1950s - cropped.jpg

ישראל קסטנר (190615 במרץ 1957), חבר ועדת העזרה וההצלה בבודפשט בזמן השואה. נרצח בתל אביב בשנת 1957.

ב-1943 נתמנה קסטנר ליו"ר ועדת העזרה וההצלה בהונגריה. קסטנר יצר קשרים עם הנאצים, ומ–1944 היה בקשר עם אדולף אייכמן. הוועדה הציעה לגרמנים לקבל סחורות ו–10,000 משאיות ממדינות נייטרליות תמורת הצלת יהודים. קסטנר ביקר בגרמניה ובשווייץ, ובעקבות פעילותו שוחררו ממחנה ברגן-בלזן 1,684 יהודים והועברו לשווייץ.

ב-1947 עלה קסטנר לארץ ישראל ונתמנה לדוברו של השר דב יוסף במשרד המסחר והתעשייה. בסוף 1952 האשים מלכיאל גרינוולד את קסטנר בשיתוף פעולה עם הנאצים בהשמדת יהודי הונגריה. דב יוסף אילץ את קסטנר להגיש תלונה נגד גרינוולד בגין הוצאת דיבה. המשפט בגילגוליו השונים, שבמהלכו הפך קסטנר למעשה ממאשים לנאשם, עד שקיבל את הכינוי "משפט קסטנר", נמשך 4 שנים. השופט בנימין הלוי מצא את קסטנר אשם בשיתוף פעולה עם הנאצים בהשמדת יהודי הונגריה ובהצלת פושע המלחמה קורט בכר מעונשו. פסק הדין גרם לזעזוע במדינה ובעולם היהודי. ב-4 במרץ התנקשו שלושה צעירים בחיי קסטנר. קסטנר נפצע באורח קשה וב-15 במרץ מת מפצעיו. ב-17 בינואר 1958, טיהר בית המשפט העליון את שמו של קסטנר.

עריכה - תבנית - שיחה
24 בדצמבר 2004 לד זפלין (Led Zeppelin) להקת רוק בריטית שנודעה בגישתה החדשנית והמשפיעה למוזיקת בלוז ורוק כבד. אחת הלהקות הפופולריות והמשפיעות ביותר של שנות השבעים של המאה העשרים. הלהקה הגדירה וייסדה את תת-הזרם "הבי מטאל" במוזיקת הרוק. עריכה - תבנית - שיחה
25 בדצמבר 2004
מסגד (מזקיטה) בקורדובה, ספרד

האסלאם (إسلام בערבית: התמסרות, כניעוּת כלפי האל) היא דת מונותאיסטית שנוסדה במאה השביעית על ידי מוחמד בחצי האי ערב, ולה למעלה ממיליארד מאמינים, שרובם מתגוררים ביבשות אסיה ואפריקה.


עריכה - תבנית - שיחה
26 בדצמבר 2004

יאסר ערפאת נודע גם בכינוי אבו עמאר (192911 בנובמבר 2004), מנהיג העם הפלסטיני וראש הארגון לשחרור פלסטין (אש"ף) החל משנת 1969 ועד מותו וכן ראש הרשות הפלסטינית מיום היווסדה ועד מותו. הנהיג את השימוש בטרור ככלי עיקרי במאבק של הפלסטינים כנגד ישראל, אולם היה גם זה שחתם על הסכמי אוסלו עם יצחק רבין ב-1993.

עריכה - תבנית - שיחה
27 בדצמבר 2004
כבש

כבש – סוג של יונקים מעלי גירה השייכים לתת-משפחת היעלים. על סוג זה נמנה המין המופלון (Ovis aries) אבי כבש הבית (Ovis aries musimon), זן בעל חשיבות כלכלית רבה בהיותו מקור לחלב, צמר, עור, פרווה ובשר. רוב הערך דן בכבש הבית.

עריכה - תבנית - שיחה
28 בדצמבר 2004
דגל אירלנד

מדינת אירלנד החופשית הינו שמה של צורת הממשל במדינה הקרויה היום "הרפובליקה של אייר" (Éire) המצויה ב-26 המחוזות הדרומיים של האי אירלנד, אשר התקיימה בין 1922 לבין 1937. המדינה הוקמה בעקבות החוזה האנגלו־אירי מ-6 בדצמבר 1921, אשר נחתם על ידי הבריטים ועל ידי נציגי האירים, ביניהם מייקל קולינס בלונדון בעקבות מלחמת העצמאות של אירלנד בשנתיים שקדמו לחתימת ההסכם.

המדינה החליפה שתי צורות ממשל חופפות – "אירלנד הדרומית" מדינה דה יורה, אשר הוקמה בעקבות "חוק הממשלה האירית" משנת 1920, ו"נשלטה" על ידי ממשלה זמנית בראשותו של קולינס, ו"הרפובליקה האירית" מדינה דה פקטו אשר לא זכתה להכרה בינלאומית, אשר נוצרה על ידי הפרלמנט האירי העצמאי ה"דאיל" בשנת 1919. מנהיגי שתי הממשלות, ארתור גריפית ומייקל קולינס, מתו בשנת 1922, ושתי המשרות, ראש ממשלת "דרום אירלנד" ונשיא "הרפובליקה האירית" ניתנו לויליאם תומאס קוסגרייב.

עריכה - תבנית - שיחה
29 בדצמבר 2004

תסמונת אספרגר היא אחת מההפרעות ההתפתחותיות החודרניות (PDD), משפחה של הפרעות התנהגותיות המאופיינות בליקויים ניכרים בתפקוד החברתי, בקשיים בתקשורת, בליקויים במשחק ובדמיון, ובמגוון של התנהגויות חזרתיות.

עריכה - תבנית - שיחה
30 בדצמבר 2004

פינק פלויד היא להקת רוק בריטית שעיקר פועלה היה מסוף שנות ה-60 עד אמצע שנות ה-90. היא נחשבת לאחת הלהקות המשפיעות והמוצלחות ביותר בשנות ה-70 וה-80.

עריכה - תבנית - שיחה
31 בדצמבר 2004
קרב אז'נקור. ציור בן המאה החמש עשרה

קרב אז'נקור התחולל ב-25 באוקטובר – יום קריספין הקדוש – בשנת 1415 בצפון צרפת, כחלק ממלחמת מאה השנים בין הצבא האנגלי (תחת פיקודו של המלך הנרי החמישי) לבין הצבא הצרפתי (תחת פיקודו של הקונסטאבל (ראש הצבא הצרפתי בימי הביניים) שארל ד'אלבר). הקרב הביא ליצירת עליונות אנגלית במלחמה ולשליטה אנגלית בצרפת במידה שלא הייתה כמותה לפני הקרב או אחריו. הייתה זו נקודת השפל הנמוכה ביותר שאליה הגיעו הצרפתים במלחמת מאה השנים, אך יורשיו של הנרי החמישי לא השכילו לשמור על היתרונות, שהקנה להם הניצחון, ובשנים שלאחריו שב העם הצרפתי והשיג את עצמאותו ואת איחודו הפנימי הודות למפעלה של ז'אן ד'ארק.

עריכה - תבנית - שיחה

ערכים מומלצים
2004           יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2005 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2006 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2007 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2008 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2009 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2010 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2011 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2012 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2013 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2014 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2015 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2016 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2017 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2018 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2019 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2020 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
2021 ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר