ויקיפדיה:ערכים מומלצים/רשימת המתנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קריטריונים רשימת המתנה (ביקורת עמיתים) הצבעה ערכים מומלצים


חוות דעת מאנשי אקדמיה

ויקיפדים שהציעו ערך כמומלץ או מתכננים להציע יכולים לבקש חוות דעת מקצועית ולא מחייבת ממומחים בתחום הרלוונטי. מעוניינים יכולים לפנות ל־Yoav Nachtailer (ש|ת|מ) בדף שיחתו. כמו כן, באפשרותכם לעיין ברשימת בעלי הידע של ויקיפדיה, ולבקש חוות דעת מוויקיפד שיש לו ידע בנושא הערך.

כשלב ראשון להמלצה על ערך או להסרת המלצה קיימת יש להציגו בדף זה, וזאת על מנת לתת תקופה בת שבועות אחדים לוויקיפדים כדי לערוך שיפורים בערך ולהעיר עליו הערות. הדיונים יתקיימו בדפי השיחה של הערכים בלבד. ערכים שיהיו בשלים להצבעה יועברו, על ידי גילגמש (שיחה) וגארפילד (שיחה) בלבד, להצבעה. לפני הוספת ערך לכאן, יש לעיין בקריטריונים לקביעת ערך מומלץ.

ניתן להוסיף בדף, גם ערכים שכתבתם בעצמכם, אך יש לציין את חלקכם בערך. אם אתם כתבתם את הערך קולכם לא ייחשב בהצבעה, ובכל מקרה דרושים שישה תומכים ורוב של 60% על מנת שהערך יהפוך למומלץ.

להוספת ערך חדש:

.

לאחר שמירת הדף נא להוסיף ברשימת ההמתנה קישור לדיון בדף השיחה בצורה הבאה: {{קישור לדיון המלצה|שם הערך=|קישור לדיון=|דיון={{#lst:שיחה:שם הערך|מומלצים}}|תקציר=|חתימה=}}

Ambox plus.svg ערכים מועמדים להוספה[עריכת קוד מקור]

We Are Never Ever Getting Back Together

הערך חוזר לדיון לאחר שלא עבר בפעם הקודמת גילגמש שיחה 12:07, 19 בינואר 2018 (IST)

לדיון בדף השיחה

דיון[עריכת קוד מקור]

ערך יפה של דיידרים, שפרש בינתיים מהכתיבה בוויקיפדיה. הערך מציג את אחד האלבומים המפורסמים של טיילור סוויפט ואני מקווה שהוויקיפדים יתמכו בהכללתו ברשימת הערכים המומלצים שלנו. גילגמש שיחה 14:54, 26 באוגוסט 2017 (IDT)

Symbol support vote.svg בעד ערך מצויין. ניב - שיחה 15:44, 30 באוגוסט 2017 (IDT)
אני תמיד Symbol support vote.svg בעד כשהערך מצוין! אופק ~ דברו איתי ~ חברים של כולם בעולם 15:49, 30 באוגוסט 2017 (IDT)
הערה: הערך הוא על השיר ולא על האלבום, Red (טיילור סוויפט). שיר § שיח § 09:31, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
נכון, אני מתנצל, התבלבלתי. גילגמש שיחה 09:33, 13 בספטמבר 2017 (IDT)

הערך זכה לביקורת אוהדת בדף שיחה בזמן שהיה ברשימת ההמתנה, אך למרבה הצער לא קיבל תמיכה מספקת בעת העמדתו להצבעה עצמה. אני חושב שזה קרה בגלל המועד שבו הערך הגיע להצבעה - הייתה זאת תקופת חגים ולמרות הארכה ארוכה הוא לא הצליח לצבור תמיכה מספקת. אני מציג אותו בפעם השנייה בתקווה שהפעם הוא יצבור תמיכה מספקת. גילגמש שיחה 12:06, 19 בינואר 2018 (IST)

הפרק "הופעות חיות" ללא מקורות כלל. זה מהווה מכשול בדרך להמלצה. ניב - שיחה 13:32, 19 בינואר 2018 (IST)

היסטוריה של תורת ההסתברות

. נחי - שיחה 22:15, 27 בפברואר 2018 (IST)

לדיון בדף השיחה

דיון[עריכת קוד מקור]

ראשית גילוי נאות: היו כמה כותבים שתרמו לערך באמצעות כתיבת פרק בתוך הערך תורת ההסתברות, בהם Gbenny ודוד שי, ואת הפרק ההוא הטמעתי בערך הנוכחי. בנוסף לערן הייתה תרומה לפרק על אלגוריתמיקה, וכמו כן לטוקיוני הייתה תרומה לפרק על פיזיקה סטטיסטית. עם זאת אני כתבתי את רוב הערך.

להלן הסיבות להמלצה בעיניי: הערך עוסק בהתפתחות של תחום יסודי בעולם המדע, יסודי עד כדי כך שכמעט כל תחום במדע נשען עליו. מדובר בערך מקורי בעברית (הערך באנגלית רחוק מלהיות ממצה והוא ברמה יחסית נמוכה, הערך בגרמנית מומלץ, אבל עד כמה שאפשר ללמוד מתרגום המכונה לאנגלית הוא לדעתי לא מדהים). כל תוכן שמופיע בערך הוא עם מקור, והמקורות הם בעלי איכות גבוהה (רבים מהם מדעיים ממש, ובכל מקרה כולם כתובים על ידי חוקרים הנחשבים בתחומם). לא מדובר בערך המבוסס על מקורות בודדים, אלא מכלול שמספק תמונה מגוונת של התחום מהיבטים מדעיים, היסטוריים ופילוסופיים. בנוסף, רשימת הקישורים החיצוניים והקריאה הנוספת מכילה מקורות ביבליוגרפיים שבררתי בקפדנות. באופן כללי יותר, הערך מכסה את השלבים החשובים בהתפתחות תורת ההסתברות, כולל הצגת עקרונות כלליים באמצעות דוגמאות נגישות, והאיזון שיש בו בין פורמליזם וקריאה שוטפת הוא לדעתי טוב מאוד. נחי - שיחה 21:30, 27 בפברואר 2018 (IST)

ג'יימס קיירד (סירת הצלה)

ערך מעניין של שלומית קדם גילגמש שיחה 10:57, 4 במרץ 2018 (IST)

לדיון בדף השיחה

דיון[עריכת קוד מקור]

ערך מעניין מאוד של משתמשת:שלומית קדם על מסע מדהים בסירה רעועה דרך מכשולים כבירים בעת מסעות הגילוי בקוטב. מצטרף לשורת ערכים בנושא דומה שכתבה שלומית קדם. גילגמש שיחה 10:57, 4 במרץ 2018 (IST)

ערך מענין כתוב יפה ומסודר. תרומה חשובה למורשת הימית.קודקוד צהוב - שיחה 13:53, 10 במרץ 2018 (IST)

כתוב בעיפרון בקרון החתום

ערך מעניין של אביעדוס גילגמש שיחה 11:02, 4 במרץ 2018 (IST)

לדיון בדף השיחה

דיון[עריכת קוד מקור]

ערך מעניין מאוד על שיר נאה שכתב משתמש:Aviados. אתייג את משתמשת:Tmima5 לדיון. גילגמש שיחה 11:02, 4 במרץ 2018 (IST)

כל ערך טוב בויקיפדיה הוא סוג של יצירה. גם כשאוספים מידע ממקורות רבים - עבודת הכתיבה, העריכה, ההטלאה, האריגה והדברים שהינך חייב להוסיף מעצמך לטובת ההבנה - זוהי יצירה. הערך של אביעדוס על השיר החזק והנוקב "כתוב בעיפרון בקרון החתום" הוא יצירה מעולה; נראה לי שאין אספקט של ניתוח שאביעדוס לא התייחס. אישית, למדתי על השיר המון מהערך. הבעיה של הערך, לעניות דעתי כמובן, שהוא מעולה מדי. כמו שאומרים אצלנו: מצאו חיסרון בכלה שהיא יפה מדי. ואנסה להסביר.

ערך אנציקלופדי איננו עבודה סמינריונית ואיננו רפרט. הוא אמור לתת מידע בסיסי, גם אם מקיף, על הנושא. הערך שלנו כל כך מפרט ומקיף, שהוא כבר הופך להיות סוג של מחקר ראשוני. כולנו חוטאים בזה מדי פעם, וביחוד בערכי ספרות, אבל הכל עניין של מידה וגם שפה. כאן הניתוח פשוט מעמיק מדי, מקיף מדי ולעתים מקצועי מדי. אביא דוגמאות:

  • ציטוט מהפתיח: "השיר מתייחס לדֶפּוֹרטציה ((אנ') שילוח, גירוש) של אזרחים ממקום מושבם למחנות ריכוז והשמדה בתקופת השואה. בשיר נעשה שימוש מטאפורי סמוי במיתוס על הרצח הראשון ועל דמויותיהם של חוה, הבל, קין ואדם לצורך הארתו של מצב מאוחר – שפיכת אור מיתיזציוני על הסיטואציה הנרמזת, השוֹאתית." - משפט שאופייני לעבודות אקדמיות, אך מסורבל מדי לערך ויקיפדי. ביחוד בפתיח, כדאי למשוך את תשומת לבו של הקורא אל הערך, ולא להרתיע אותו במילים קשות. מאוחר יותר מופיעה המילה "אליפטי" - מילה מאוד מקצועית, שאפילו לא זוכה להסבר כלשהו.
  • המילה מיתוס על כל הטיותיה, חוזרת מעל 15 פעם בערך, (מיתוס, מיתיזציוני, מיתולוגי, מיתיזציה, וכדומה). כך גם המילה "שואתי" שחוזרת 11 פעם כשם תואר, שהוא אמנם תקני, אך מפריע לקריאה כשהוא מופיע פעמים רבות מדי. כדאי לגוון.
  • לעניות דעתי, כדי שהערך המעולה כשלעצמו יזכה להמלצה אנציקלופדית - כדאי לסכם יותר בקצרה חלק מהפרקים ולפשט קצת את השפה. ואת זה, (רק אם ירצה כמובן) יכול לעשות רק אביעדוס.
  • בכל מקרה, כאמור, זהו ערך בעל ערך רב כשלעצמו. Tmima5 - שיחה 12:16, 5 במרץ 2018 (IST)

ג'ורג' הרברט ווקר בוש

תרגום יפה של ניב גילגמש שיחה 08:05, 18 במרץ 2018 (IST)

לדיון בדף השיחה

דיון[עריכת קוד מקור]

הערך הזה תורגם מהמקור האנגלי על משתמש:Nivkorkos. הערך האנגלי היה בזמנו "ערך טוב", אך איבד את המעמד שלו. בדקתי את דיון הסרת התגית ולדעתי הערך עומד בקריטריונים. יתכן שבשביל הוויקיפדיה האנגלית הערך לא מקיף די הצורך אך, אני חושב שהוא מכסה באופן טוב את עיקרי פועלו של בוש ומותאם לקורא העברי. יש פרק שסוקר את מערכת היחסים שלו עם ישראל וניב הצליח לא ליפול לתוך מלכודת האמריקאית ולא כלל פרטים טפלים חסרי ערך עבור הקורא העברי. גילגמש שיחה 08:05, 18 במרץ 2018 (IST)

תודה רבה גילגמש. לצד שימוש במקורות בהם נעשה שימוש מהערך האנגלי הוספתי קטעים בהתאם למקורות מעיתונות יהודית היסטורית למען ייעשה שימוש במקורות עבריים, הרי אנחנו הויקיפדיה העברית. ניב - שיחה 09:07, 18 במרץ 2018 (IST)


Ambox emblem minus.svg ערכים מומלצים להסרה[עריכת קוד מקור]

מסע וילהלם השני לארץ ישראל

מומלץ ותיק שלא עומד בסטנדרטים גילגמש שיחה 19:42, 3 בינואר 2018 (IST)

לדיון בדף השיחה

דיון[עריכת קוד מקור]

בפברואר 2017 כתבתי ביקורת מסודרת על פרק הרקע בערך הזה והסברתי מה השינויים שנדרשים בו לפי הבנתי (פרק 18 בדף שיחה זה). במשך שנה דבר לא נעשה כדי לתקן את הליקויים ולא נכתבה תשובה לביקורת שהעלאתי. בנוסף, לפרק הרקע שאת הבעיות שלו תיארתי לפני כן, יש בו כמה בעיות נוספות שאותן אפרט כאן:

לא כתוב בפרק המבוא הדבר החשוב ביותר והוא: למה החליט שליט האימפריה הגרמנית, שהוא אחד השליטים החזקים ביותר בעולם בתקופתו, לבקר בארץ ישראל. פרק המבוא נפתח במילים האלה: "מסעו של קיסר גרמניה וילהלם השני לארץ ישראל בחודשים אוקטובר-נובמבר 1898 היה נקודת ציון בולטת בתולדות ארץ ישראל בתקופה העות'מאנית ובתולדות הציונות." - זאת ראייה נורא צרה ולוקאלית לביקור. בהמשך הפרק כתוב אמנם "וילהלם השני ביקש לחזק את יציבותו של השלטון העות'מאני" אבל זאת תשובה חלקית בלבד לשאלה החשובה הזאת. האם אין דרך אחרת לחזק את יציבות השלטון העות'מאני? למשל לתת להם כסף או נשק או הסכמי סחר או דבר מה אחר? למה בכלל לחזק את השלטון העות'מאני? הדבר הזה לא כתוב בפרק המבוא לא בשום פרק אחר.

בנוסף לבעיות שתיארתי בביקורת הקודמת, אציין שפרק הרקע לא מתאר בהרחבה את הנסיבות שהובילו לביקור ולא מצליח לתת רקע טוב לאירוע הזה. גוף הערך מתרכז כמעט אך ורק ביהודי הישוב הישן ומזכיר בכמה שורות "עדות אחרות". אפשר להניח מקריאת הערך שהביקור של הקיסר הגרמני נועד בכלל ליישוב היהודי. עות'מאנים, שהם שליטיה של ארץ ישראל בתקופה זו לא מוזכרים כמעט בכלל. בנוסף, הערך לא משולב בתוך קונטקסט רחב יותר של יחסים בין גרמניה לטורקיה באותה תקופה.

פרק הסיכום (כאן בשם "השפעת הביקור") לא מצליח לסכם בצורה טובה את הנושא. לא רק שהוא לא מתאר את ההשפעה של הביקור על האימפריה הגרמנית או על האימפריה העות'מאנית הוא גם לא מצליח לענות כיצד הביקור חיזק, אם בכלל, את השלטון העות'מאני (אם זאת אכן הייתה מטרת הביקור). גרוע מכך, פרק הסיכום פותח נושא חדש לחלוטין והוא יחסיה של טורקיה עם מעצמות אירופאיות מובילות בתקופה. מקומו של המידע הזה בפרק הרקע עם הסבר מקיף על מעמדן של כל המדינות האלה ועל יחסיהן עם טורקיה. גילגמש שיחה 19:42, 3 בינואר 2018 (IST)

אני Symbol oppose vote.svg נגד חזק הסרה מהמומלצים. הטענה של בנוסף לבעיות שתיארתי בביקורת הקודמת, אציין שפרק הרקע לא מתאר בהרחבה את הנסיבות שהובילו לביקור ולא מצליח לתת רקע טוב לאירוע הזה. היא לא נכונה. ערך מומלץ בוויקיפדיה לא צריך להיות טרחני. לשם כך יש את הקישוריות, ואפשר לקרוא דברים בערכים אחרים. אבל כפי שהמנגנון הזה עובד. הערך יעלה להסרה וימצאו עוד 3 מצביעים (מגוחך שמספיק 4 עורכים כדי להסיר ערך מומלץ). אני לא אהיה שם להתנגד כי הפסקתי לחלוטין להצביע שם בגלל תהליך שבעיניי הוא שגוי לחלוטין. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - הפקולטה למדעי הרוח 04:52, 4 בינואר 2018 (IST)
לא כתבת למה את נגד הסרה מהמומלצים, פרט להדיפת הטענות נגד הערך בלי נימוק, בהמשך להתנגדותך הכללית להסרת ערכים מומלצים ישנים גם אם חסרים בהם מקורות ואת גם לא רוצה לקחת חלק בהצבעה. זאת ההתנגדות הכללית שלך ולכן אני לא מופתע. כן ארחיב בשביל אלה שכן מעוניינים להשתתף בהצבעה ולעיין בערך ובדיון.
בנוסף לדברים שכבר ציינתי אוסיף כעת את עניין המקורות שגם הוא דורש את הסרת הערך מרשימת הערכים המומלצים:
בפרק הקריאה הנוספת צוינו חמישה מקורות שונים. רובם מתייחסים לעמוד אחד או שניים מתוך הפרסום כולו. רק מקור יחיד מרחיב קצת מעבר (בערך 60 עמודים). יש הרחבה קטנה נוספת בפרק הקישורים החיצוניים, אך גם שם הקישור הוא למקורות שמזכירים את האירוע בחטף או שהם בעצמם קצרים מאוד. מצב הערות השוליים לא יותר טוב. מתוך 20 הערות שוליים 7 הן בסך הכל הסברים. רוב הערות השוליים האחרות לא מסתמכות על ספרות מחקרית. המקורות הדלים מדגישים את מה שכתבתי מקודם: הערך מתמקד בעיקר בנקודה היהודית הצרה במסעו של הקיסר הגרמני לא"י. ערך מומלץ אכן לא צריך להיות טרחני, אבל הוא כן צריך להציג תמונה מלאה. כשהערך עוסק בביקור הוא צריך לעסוק בביקור כולו ולא באירוע נקודתי בו. גילגמש שיחה 09:53, 7 בינואר 2018 (IST)
אני נוטה להסכים עם גילגמש. המשפט בפתיח לגבי עידודם של המתיישבים היהודים נשמע לי מופרך. כאחד שכתב (אם אני זוכר נכון) את פיסקת חיפה הקטנה אני מסכים שהיא לא מקיפה את הנושא. היקף הסיפור היהודי (אולי בשל ריבוי מקורות בעברית לעומת חוסר מקורות בשפות אחרות) הוא מעט מוגזם. Shannen - שיחה 10:08, 7 בינואר 2018 (IST)

אורניום מועשר

מומלץ ותיק שלא עומד בסטנדרטים גילגמש שיחה 20:28, 10 בינואר 2018 (IST)

לדיון בדף השיחה

דיון[עריכת קוד מקור]

בערך מומלץ זה רק שתי הערות שוליים מה שלא מאפשר את המשך הכללתו ברשימת הערכים המומלצים שלנו. גילגמש שיחה 20:28, 10 בינואר 2018 (IST)

קרב ביר חכים

מומלץ ותיק שלא עומד בסטדנרטים גילגמש שיחה 20:42, 10 בינואר 2018 (IST)

לדיון בדף השיחה

דיון[עריכת קוד מקור]

בערך זה מספר בעיות שלא מאפשרות את המשך הכללתו ברשימת הערכים המומלצים שלנו.

  • הערך לא בנוי לפי דף המדיניות שלנו שמתייחס לקרבות ומלחמות (ויקיפדיה:מדריך לעיצוב דפים/קרבות). כתוצאה מכך חסרים פרקי רקע חשובים: פרק הצבאות ופיקוד (כאן הכוח המגן והכוח התוקף) כולל רק מידע על הכוחות שהשתתפו בקרב ללא הרחבה נדרשת. כך למשל כתוב בתבנית הקרב שלצד התוקף (כוחות הציר) היו 45,000 חיילים. בפרק המתייחס לצבאם מוזכרת דיביזיה בודדת (אין דיביזיה שיש בה 45,000 חיילים) ובה שני גדודים. אין צבא כלשהו בעולם שבו 2 גדודים מגיעים לכדי 45,000 חיילים. מה עם יתר חיילי הציר? אם רק שני גדודים לקחו חלק בקרב למה כתוב שהשתתפו בו 45,000 חיילים? יתרה מכך, מקריאת הערך ניכר שכוחות הציר נהנו מיתרון מספרי. מכאן שיש טעות בפרק שמוקדש לצבא הציר.
  • נראה שגם הפרק שמתאר את הכוח המגן איננו מדויק. אמנם הוא סביר יותר ולפי הפרק היו לכוחות בעלות הברית 5,500 חיילים אבל רק שישה גדודים וכמה יחידות קטנות יותר. גדוד לא אמור להגיע ל-1000 חיילים, אם כי יתכן שיש פה מקרה מיוחד כלשהו. בכל אופן, הדבר צריך להיות מפורט בפרק הזה.
  • אין פרק מסודר על הפיקוד של שני הצדדים.
  • פרק הרקע הגאוגרפי חסר לחלוטין.

הבעיה השנייה, קשה לא פחות היא בחירת המקורות. הערך מסתמך על שני מקורות עיקריים: הספר של צ'רצ'יל על מלחמת העולם השנייה והאוטוביוגרפיה של דה גול. שני המקורות האלה אינם נייטרליים וגרוע מכך אינם אקדמיים. יש בעיה להשתמש בהם בתור המקורות העיקריים לאירוע כזה. יש שימוש מוגבל במקורות נוספים. הספר של יאנג הוא ספר קצר יחסית שיש בו כ400 עמודים עד כמה שאני זוכר והוא מתאר את כל מלחמת העולם השנייה - קשה להסתמך על מקור כל כך מתומצת. יתרה מכך אין רשימת קריאה מומלצת המתייחסת לערך. ראוי היה למצוא מקורות ממוקדים לקרב הזה ואם אין כאלה אז לכל הפחות מקורות נייטרליים יותר שיצאו בבמה אקדמית רצינית. מלחמת העולם השנייה נחקרה היטב ואין מחסור במקורות איכותיים. גילגמש שיחה 20:42, 10 בינואר 2018 (IST)

מסכים לחלוטין עם גילגמש. כבר מזמן אני חושב, שהערך אינו ראוי למעמדו כמומלץ. הוא גדוש באי דיוקים, ומסתמך בעיקר על מקורות בלתי אקדמיים ובלתי אוביקטיביים. יש לשכתב אותו תוך היסתמכות על מחקרים מודרניים העוסקים בקרב זה ובמערכת גזאלה. איש שלום - שיחה 01:32, 20 בינואר 2018 (IST)

ארנסט לורנס

מומלץ ותיק שלא עומד בסטנדרטים גילגמש שיחה 09:31, 20 בינואר 2018 (IST)

לדיון בדף השיחה

דיון[עריכת קוד מקור]

בערך המומלץ הזה קומץ הערות שוליים, מה שלא מאשפר את המשך הכללתו ברשימת הערכים המומלצים שלנו. גילגמש שיחה 09:31, 20 בינואר 2018 (IST)

לפיס לזולי

מומלץ ותיק שלא עומד בסטנדרטים גילגמש שיחה 11:23, 20 בינואר 2018 (IST)

לדיון בדף השיחה

דיון[עריכת קוד מקור]

זהו ערך בסיסי ביותר שמתאר את האבן הזאת. בעיני הוא רחוק מלהיות בסטטוס של מומלץ. יש בו קומץ הערות שוליים. השימוש הנרחב של האבן בקישוטים במזרח התיכון העתיק מתואר בצורה סכמטית בפרק "לפיס לזולי בהיסטוריה ובתרבות" בלי להרחיב על מעמדה היוקרתי (יש רק אזכור קצת אגבי על כך). אמנם כתוב שהאבן שישמשה להכנת צבעים לציור, אך לא מוסבר לעומק הקשר למחיר הציור כתוצאה מהשימוש בצבע הזה. כתוב רק שזה היה צבע יקר, אך חשוב להרחיב מכאן שרק אנשים עשירים מאוד היו יכולים להרשות לעצמם ציור שיש בו צבעים כאלה. גילגמש שיחה 11:23, 20 בינואר 2018 (IST)

הר אתוס

מומלץ ותיק שלא עומד בסטנדרטים גילגמש שיחה 11:20, 28 בפברואר 2018 (IST)

לדיון בדף השיחה

דיון[עריכת קוד מקור]

הבעיה העיקרית של הערך היא בתחום המקורות. אין פרק קריאה נוספת. חלק מהערות השוליים מפנות לאתרי אינטרנט, אך קישורים אלה נשברו (למשל הערה 15 הובילה לקישור שהיה שבור בזמן שבדקתי) ומעבר לכך, יש פרקים שלמים ללא הערות שוליים כלל. גילגמש שיחה 11:21, 28 בפברואר 2018 (IST)