ויקיפדיה:רשימת ערכים במחלוקת/:דיסלקציה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

דף זה הוא דף ארכיון של דיון או הצבעה שהסתיימו. את המשך הדיון יש לקיים בדף השיחה של הערך או הנושא הנידון. אין לערוך דף זה.


<:דיסלקציה


הקדמה[עריכת קוד מקור]

נושא הכתיב – הנפוץ (דיסלקציה) או הנכון (דיסלקסיה) – נדון לעייפה בשיחה:דיסלקציה. ננסה להכריע בסוגיה.

דיונים קודמים[עריכת קוד מקור]

המשך הדיון[עריכת קוד מקור]

עמדת הצד הראשון[עריכת קוד מקור]

המילה דיסלקסיה מורכבת משתי מורפמות, שהשנייה מהן היא lexis, שפירושה ביוונית 'דיבור' (אסף יוכל בוודאי לדייק יותר). ה-x ("קס") הוא חלק מהשורש. מאותה מורפמה עצמה נוצרה המילה לקסיקון (ולא "לקציקון").

איננו דנים כאן בשם לועזי של אישיות כלשהי שאפשר לכתוב בדרך זו או אחרת, אלא במונח מקצועי-מדעי שיש רק דרך נכונה אחת לאיית בעברית. זה לא עניין של טעם, לא וריאציה לגיטימית של כתיב, אלא פשוט צורה משובשת. שיבוש נפוץ, נכון, אבל עדיין שיבוש. לא מדובר במונח ששינה את צורתו בעקבות התאזרחותו בעברית, כמו "מדיום–מדיה" שהפך ל"מדיה–מדיות" (בשל הדמיון לסיומת -יָה בעברית, שמציינת צורת יחיד במין נקבה). מדובר *סתם* בתעתיק שגוי – שגוי לגמרי, גם אם נפוץ. הכתיב "דיסלקציה" הוא תעתיק של "dyslection", בעוד הכתיב האמתי הוא כמובן dyslexia. ממש כמו ש-anorexia היא אנורקסיה ולא "אנורקציה".

אנחנו נוטים להקל ופעמים רבות ליישר קו עם צורות כתיב מקובלות גם כשהן מדויקות פחות – אבל עד גבול מסוים. למשל, דוברי עברית רבים הוגים כנראה "אוֹניברסיטה" ולא "אוּניברסיטה", "יוּגוֹרט" ולא "יוֹגוּרט". במקרים האלה הכתיב אמנם משקף גם את ההגייה התקנית, כך שאין לנו בעיה; רק אם הייתם מנקדים את המילה בראש הערך – לא, נעשה את זה בולט יותר לשם הדגמה: אם היו מחליטים לכתוב את העברית באותיות לטיניות – יש לקוות שלא הייתם כותבים oniversita ו-yugort אלא universita ו-yogurt.

ולמקרה קרוב יותר – מונח נוסף ששייך לטרמינולוגיה המדעית, וגם בו יש צורת כתיב שגויה, שהיא הנפוצה: רוב דוברי העברים אומרים "גֶנִיקולוג" ולא "גִינֶקולוג"; אז מה, הייתם מציעים שנשנה את שם הערך גינקולוגיה לגניקולוגיה? למה לא? כי אנחנו בכל זאת מבקשים לכתוב כאן אנציקלופדיה, ואנחנו מחויבים לאי-אילו אמות מידה מקצועיות. מונחים מדעיים באנציקלופדיה צריכים להופיע בכתיב התקני שלהם – לא בכתיב שגוי, נפוץ ככל שיהיה. בשביל זה יש הפניות. אל דאגה – כמו עם "גניקולוגיה", גם כאן, לאחר תיקון שם הערך, כל מי שיקליד "דיסלקציה" יגיע למקום הנכון. אביעדוסשיחה י"ב בסיוון ה'תשע"ד, 21:59, 9 ביוני 2014 (IDT)[תגובה]

אביעדוס, ניסחת את עמדתנו בצורה מדויקת מאוד, וקולעת. אני חותם על כל מילה. תודה! אלדדשיחה 22:47, 10 ביוני 2014 (IDT)[תגובה]
עבר כבר יותר משבוע מאז פרסום עמדת הצד הראשון וטרם פורסמה עמדת הצד השני. מה קורה? הלנצח תאכל חרב? אם יש מתנגדים לעמדת הצד הראשון פרסמו את עמדתכם. אם לא, מדוע לחכות עם החלפת שם הערך? אביתר ג'שיחהתרומות • י"ט בסיוון ה'תשע"ד • 14:21, 17 ביוני 2014 (IDT)[תגובה]
המתנת זמן סביר - אתה מוזמן להתחיל את ההצבעה. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 08:41, 18 ביוני 2014 (IDT)[תגובה]
האם אלו הנהלים? אוקיי. אביתר ג'שיחהתרומות • כ' בסיוון ה'תשע"ד • 11:04, 18 ביוני 2014 (IDT)[תגובה]

אי אפשר להתחיל את ההצבעה בטרם נכתבו עמדות שני הצדדים, ובהעדר מי שמייצג כאן את עמדת הצד השני גם אין שום צורך להמתין עוד שבוע. מי שייצג אותה בדף השיחה הבהיר שאינו מתכוון ללכת עליה להצבעה, ושאם תוך שבוע מפרסום בלוח המודעות לא יימצא אף ויקיפד שיעשה כן, הוא מושך את התנגדותו להעברה. לאור זאת אני מארכב את הדף ומבצע את ההעברה. בברכה, גנדלף - 18:17, 18/06/14

עמדת הצד השני[עריכת קוד מקור]

(ייכתב אך ורק על ידי הצד שתומך באופציה זו)

הצבעה[עריכת קוד מקור]

רק משתמשים רשומים בעלי 100 עריכות במרחב הראשי או במרחבים המשיקים לו במהלך 90 הימים שקדמו לתחילת ההצבעה (כלומר עריכות דפי שיחה, דפי מדיניות וכדומה אינן נספרות) ו-30 ימים של פעילות הם בעלי זכות הצבעה. כמו כן, ההצבעה אסורה על עורך בתשלום.

אין לפתוח את ההצבעה עד אשר שני הצדדים יכתבו את טיעוניהם. בהתאם לוויקיפדיה:מלחמת עריכה אין להוסיף או לגרוע מאופציות ההצבעה שסוכמו על ידי הצדדים ללא הסכמתם, אלא אם כן הבורר אישר את השינוי.

שם הערך צריך להיות "דיסלקציה"[עריכת קוד מקור]

שם הערך צריך להיות "דיסלקסיה"[עריכת קוד מקור]

  1. מהסיבות שניתנו בדף השיחה ובדף זה. אביתר ג'שיחהתרומות • כ' בסיוון ה'תשע"ד • 11:05, 18 ביוני 2014 (IDT)[תגובה]