ויקיפדיה:תבנית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

שילוב תבנית בערך[עריכת קוד מקור]

לשם שילוב תבנית בערך יש לכתוב את שמה, כשהוא מוקף בזוג סוגריים מסולסלים מכל צד ("{{ }}"). לדוגמה: כתבו "{{נשיאי אוניברסיטת תל אביב}}", לשם שילוב תוכן הדף "תבנית:נשיאי אוניברסיטת תל אביב" בערך הרצוי – תיבת ניווט עם שמותיהם של נשיאי אוניברסיטת תל אביב. אם לא ידוע שם התבנית שיש להוסיף, ניתן לאתרה באמצעות מנוע החיפוש או באמצעות קטגוריה (ראו סעיף "רשימת התבניות בוויקיפדיה העברית").

כאשר מדובר בתבנית עם פרמטרים, לאחר שם התבנית יירשמו הפרמטרים שלה, כאשר הם מופרדים באמצעות התו "|" (קו ניצב).

דוגמאות:

  • {{הארץ|אור קשתי|מדוע אולץ נשיא אוניברסיטת תל אביב להתפטר?|1.1272806|23 ביולי 2009}} – תבנית לשילוב קישור לכתבה ב"הארץ". הפרמטרים בתבנית זו מזוהים לפי מיקומם (דהיינו, הסדר חשוב (הם מהווים n-יה סדורה)) (תוצאת התבנית: אור קשתי, מדוע אולץ נשיא אוניברסיטת תל אביב להתפטר?, באתר הארץ, 23 ביולי 2009).
  • {{אידיבי כותר|קוד=t0027831|כותרת=כוח משיכה}} – תבנית לקישור לדף באתר "אידיבי". הפרמטרים בתבנית זו מזוהים לפי שמותיהם (המופיעים לפני סימני השווה ("=")). מסיבה זו, אין חובה לשמור על סדר כתיבתם, אך מומלץ לעשות כן (תוצאת התבנית: תבנית:אידיבי כותר).

הערה: לעיתים קיימות גם תבניות שבהן יש שילוב בין השניים – תבניות שבהן חלק מן הפרמטרים (לרוב - הראשונים), אינם מזוהים בשם, אלא לפי סדרם, ויתר הפרמטרים מוכנסים ומזוהים לפי שם.

כדי להקל על הוספת תבניות, ניתן להיעזר בשני כלים הנמצאים בחלון העריכה (המצויים בסרגל הכלים, שייפתח כאשר לוחצים על הכפתור "מתקדם"): הרשימה הנפתחת "תבניות להוספה", הכוללת מספר מצומצם של תבניות נפוצות, או "אשף התבניות" (מופיע בחלון העריכה ככפתור Vector toolbar template button.png).

לרוב, קיים לתבנית תיעוד, המסביר את אופן השימוש בה. אם לא קיים תיעוד, ניתן לשאול בדף השיחה של התבנית או לפנות אל יוצר התבנית (חפשו את שמו בדף "גרסאות קודמות") בבקשה שיכתוב תיעוד.

הוספת "ס:" לפני שם התבנית גורמת להטמעת הטקסט המלא של התבנית במקום שבו הונחה. בעריכה חוזרת של אותו דף, כבר לא תופיע בו התבנית, אלא התוכן שלה, ושינוי של התבנית המקורית כבר לא ישפיע על דף זה. בדרך כלל לא משתמשים בתכונה זו, אך יש תבניות מעטות שמחייבות שימוש בתכונה זו, כדוגמת {{הבהרת חשיבות}} או {{ציר זמן}}, אשר בהיעדר שימוש בתכונה זו לא יוצגו כראוי.

במידה והוספת תבניות לערך מפריעה בהצגתו – למשל, תבניות ארוכות מאוד או ריכוז של תבניות מרובות – ניתן לצמצמן תוך שימוש במסגרות מוסתרות.

רשימת התבניות בוויקיפדיה העברית[עריכת קוד מקור]

בוויקיפדיה נעשה שימוש רחב בתבניות. כל התבניות מצויות בקטגוריה: "תבניות" ובקטגוריות המשנה שלה. בקישור הזה ובקישורים הבאים ניתן למצוא את כל התבניות הנמצאות בשימוש, ממויינות לפי נושאים. אם אתם מוצאים תבנית שאינה מופיעה שם או שיצרתם תבנית חדשה, אנא הוסיפו אותה לקטגוריה המתאימה.

סוג תבנית תיאור רשימה
תבניות מידע אלו הן תבניות שניתן לשנות חלק מתוֹכנן בהתאם לערך. בעת שימוש בתבניות מידע, לרוב יש למלא שדות שונים של התבנית (פרמטרים). בדרך כלל אין חובה למלא את כל הפרמטרים.
תבניות תחזוקה תבניות בהן נעשה שימוש לצורך הטיפול השוטף בערכים בוויקיפדיה.
תבניות ניווט תבניות המוכנסות למספר מצומצם של ערכים, המאפשרות ניווט נוח בין ערכים הקשורים זה לזה באופן מסוים. קטגוריה:תבניות ניווט
תבניות לקישורים חיצוניים קישורים חיצוניים לאתרי אינטרנט שאליהם יש קישורים רבים נעשים באמצעות תבנית. בפרט, שימו לב לתבניות הכלולות ב"ויקיפדיה:בוקמרקלטים". קטגוריה:תבניות קישורים חיצוניים
תבניות שיחה תבניות שנועדו לשמש את הוויקיפדים הדברנים במהלך שיחותיהם ולהקל עליהם בעניינים שחוזרים על עצמם פעמים רבות ביום.
תמונות אם בוויקיפדיה לא קיימת תמונה עבור ערך מסוים, ניתן לחפש לו תמונה בוויקישיתוף, או להעלות תמונה מהערך בואתרי ויקי אחרים. אין צורך להוסיף רישיון לתמונות שנמצאות בוויקישיתוף, אך כאשר מעלים תמונה מוויקיפדיה זרה, יש להשתמש באחת מתבניות הרישיון ויקיפדיה:רשימת תבניות/תמונות
שונות תבניות שלא נכנסות תחת אף אחת מן הקבוצות שלמעלה. ויקיפדיה:רשימת תבניות/שונות

יצירת תבנית חדשה[עריכת קוד מקור]

כיוון שתבניות משפיעות על ערכים רבים ושינויים בהן עשויים לדרוש עדכון של ערכים רבים ישנם מספר קווים מנחים ביצירה ובעיצוב של תבניות. להסבר טכני על יצירת תבנית חדשה ועריכת תבניות ראו עזרה:תבניות.