ויקיפדיה:תערוכה/היסטוריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Wikipedia-logo.png ויקיפדיה: תערוכה Wikipedia-logo.png
אנציקלופדיה | ארגון וניהול | האנשים | מוטיבציה | היסטוריה | צעד קדימה | טכנולוגיה | ערכים | בקרה | מחיקת ערכים | שפה | GFDL | פורטלים | תמונות | ערכים מומלצים | מיזמי אחות | גם אתם יכולים | עובדים יחד | CC

התחלה קשה[עריכת קוד מקור]

הרעיון ליצור אנציקלופדיה חופשית באינטרנט עלה לראשונה ברשת הפורומים USENET בשנת 1993 וכונה Interpedia. גם חלוץ הקוד הפתוח ריצ'רד סטולמן העלה הצעה למיזם בשם GNUPedia בשנת 1999, אולם הרעיונות לא צלחו.

בתחילת שנת 2000 החליט יזם האינטרנט האמריקני ג'ימי ויילס לייסד אנציקלופדיית "קוד פתוח", שתיכתב בידי מומחים, נופדיה. הוא מינה לעורך דוקטורנט לפילוסופיה, לארי סאנג'ר. כל ערך שנכתב ל"נופדיה" היה אמור להיסקר ולהיערך בידי מומחים לתחום. האנציקלופדיה התקדמה בעצלתיים והושלמו בה רק עשרות בודדות של ערכים.

אנציקלופדיה חופשית[עריכת קוד מקור]

בדעתו של סאנג'ר עלה הרעיון לייסד אנציקלופדיה משלימה, פורמלית פחות. בעקבות פנייתו נאות ויילס להקצות את השרתים לוויקיפדיה, וזו החלה לפעול ב-10 בינואר 2001. מאז מהווה ויילס את הרוח החיה והבסיס הארגוני מאחורי ויקיפדיה. הוא עמד בראש חבר הנאמנים של קרן ויקימדיה עד ספטמבר 2006 וגם כיום הוא אחד מחברי חבר הנאמנים של הקרן. ויילס השקיע משאבים רבים מכיסו, מחברת בומיס ומתרומות, בהפעלת ויקיפדיה וחוות השרתים שלה.

נכון לפברואר 2011, כאשר מסכמים את הערכים בכל השפות בהן היא כתובה, יש באנציקלופדיה מעל ל-17 מיליון ערכים. למעלה מ-3.5 מיליון ערכים כתובים באנגלית, ומהווים כ-20% מכמות הערכים הכללית. למעלה מ-65 מיליון דפים שונים הנכללים בוויקיפדיה (כולל דפים פנימיים שאינם ערכים), כמות פעולות העריכה שנעשו עולה על 1.06 מיליארד. באתר רשומים למעלה מ-27 מיליון משתמשים ויש בו למעלה מ- 1.9 מיליון תמונות חופשיות. נכון לשנת 2011ויקיפדיה היא אתר האינטרנט השביעי הנצפה ביותר בעולם לפי מדד Alexa, והרביעי לפי מדד comScore‏.

ב-15 בינואר חגגה האנציקלופדיה עשור להקמתה. האירוע נחוג ב-467 אירועים ב-100 מדינות ברחבי העולם. בישראל נחוג האירוע ב-14 בינואר - במפגש כותבים, וביום זה הנפיק דואר ישראל חותמת אירוע לציון "עשור לוויקיפדיה ולמהפכת המידע החופשי" וכן דף מזכרת. בכך הופכת ישראל לראשונה בעולם המנפיקה פריטי דואר הקשורים לוויקיפדיה. כנהוג בוויקיפדיה, עיצוב דף המזכרת, חותמת הדואר וכתיבת הטקסט בצידו ה"אחורי" של הדף נעשו באופן שיתופי.

ויקיפדיה בעברית[עריכת קוד מקור]

זמן קצר לאחר הקמתה החלה ויקיפדיה להתרחב והוקמו מהדורות בשפות נוספות.

ב-8 ביולי 2003 נפתחה המהדורה העברית של ויקיפדיה ולמחרת נוצר הערך הראשון - "מתמטיקה" - על ידי רותם דן, ממייסדי ויקיפדיה העברית. ב-23 ביולי זכתה ויקיפדיה העברית לחשיפה ראשונה בתקשורת, בידיעה שהופיעה באתר ynet.

בתחילה היה קצב ההתקדמות במהדורה העברית איטי. לאחר שלושה חודשים, ב-25 באוקטובר 2003, נכתבו 1,000 ערכים בלבד. בשנה הראשונה צוות הכותבים הקבועים לא עלה על 20, אך עם הזמן גדל מספרם ובשנה השנייה הגיע ל-100 והיו בה כבר למעלה מ-10,000 ערכים (10 בספטמבר 2004). ביולי 2004 נערך לראשונה מפגש ויקיפדים באחד מקניוני תל אביב - לרגל חגיגות השנה. מאז הפכו המפגשים התקופתיים למסורת, והם מתקיימים מדי כמה חודשים.

בשנת 2005 הגיע לביקור ראשון בישראל ג'ימבו ויילס, מייסד ויקיפדיה. ויילס נפגש עם הוויקיפדים הישראלים ונתן ריאיונות לכלי התקשורת, מה שהעלה את החשיפה הציבורית של ויקיפדיה. כיום, זוכה ויקיפדיה לחשיפה כמעט שבועית בכלי התקשורת, שגם רואים בה לעיתים קרובות מקור מידע לכתבות ותחקירים.

בפברואר 2005, זמן קצר לאחר ביקורו של ויילס, קיבלה ויקיפדיה העברית את "תג ההתנדבות" מאיגוד האינטרנט הישראלי - ההוקרה הראשונה לוויקיפדיה על פועלה ותרומתה לקידום הידע בישראל.

2006 הייתה אחת השנים הפוריות בתולדות ויקיפדיה העברית: לראשונה התקיימה מתקפת איכות - ריכוז מאמץ קהילתי בנושא מסוים. מתקפת האיכות הראשונה עסקה בקולנוע הישראלי. באותה שנה התחילה גם "תחרות הכתיבה", שבה מתחרים ביניהם הוויקיפדים על כתיבת ערכים מעולים. מסורת תחרויות הכתיבה ומתקפות האיכות נמשכת עד היום. כחלק מההתפתחות המסיבית בפעילות האתר, מתגלעים מדי פעם גם סכסוכים, הנובעים מפעולתה של ויקיפדיה כדמוקרטיה ישירה, שבה לקול של כל ויקיפד וויקיפדית בעלי זכות הצבעה יש משקל שווה.

בדצמבר קיימו חברי ויקיפדיה מפגש נוסף, באחד מהמרכזים האקדמיים במרכז הארץ. למעלה מ-100 ויקיפדים נפגשו כדי לשמוע הרצאות, עדכונים, לפגוש את שאר הקולגות הווירטואליים, וכמובן, לחגוג את הערך ה-50 אלף - "דולפינריום", שנכתב ב-24 בדצמבר.

בינואר 2010 נכתב הערך ה-100 אלף בויקיפדיה העברית. מפגש לצורך חגיגת המאורע נערך ב-15 בינואר באוניברסיטת תל אביב, והאירוע צויין בהרחבה בכלי התקשורת. כמו כן, ב-2 בפברואר - התקיים בוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת (בראשות ח"כ מאיר שטרית) דיון תחת הכותרת "תרומתה של האנציקלופדיה החופשית ויקיפדיה, לתחום הידע בישראל, לרגל כתיבת הערך ה-100 אלף בעברית". בדיון נדונו השתלבותה של ויקיפדיה במערכת החינוך והאקדמיה בישראל, שחרור זכויות היוצרים על חומרים בבעלות המדינה והעברה לאינטרנט של ספרי לימוד אשר ברשות המדינה ושנכתבו בתקציבה.

קריקטורה של דוד שי, פעיל מרכזי בוויקיפדיה העברית

ג'ימבו ויילס[עריכת קוד מקור]

יוזם ומייסד ויקיפדיה

ג'ימי (ג'ימבו) דונל ויילס הוא מייסד ויקיפדיה ויושב ראש בדימוס של חבר הנאמנים של קרן ויקימדיה.

ויילס נולד בשנת 1966 בהנטסוויל, אלבמה שבארצות הברית. הוא בוגר אוניברסיטאות אובורן והאוניברסיטה של אלבמה. בצעירותו עסק במסחר בשוק ההון של שיקגו. באמצע שנות ה-90 הקים את פורטל האינטרנט "בוֹמיס". שרווחיו באים בין השאר ממכירת פרסומות ותמונות ארוטיות.

בשנים האחרונות פעיל ויילס בקידום רעיונותיו בזכות התוכן החופשי. הוא מרצה ברחבי העולם ומשתתף בכינוסים מקומיים של ויקיפדיה. בינואר 2005 הגיע ויילס להרצאות באוניברסיטה העברית בירושלים ובאוניברסיטת תל אביב.

הוא מתגורר עם אשתו ובתו בסט. פיטרסברג שבפלורידה, ארה"ב.

וורד קנינגהם[עריכת קוד מקור]

הווארד קנינגהם, מפתח הוויקי

הווארד קנינגהם (באנגלית: Howard G. "Ward" Cunningham) הוא מהנדס תוכנה אמריקאי. קנינגהם קנה את פרסומו העולמי לאחר שפיתח את WikiWikiWeb (או בקיצור Wiki), תוכנת הוויקי הראשונה בעולם. התוכנה פותחה בשפת Perl, הותקנה באתר חברת הייעוץ של קנינגהם (c2.com) והופעלה לראשונה ב-25 במרץ 1995. במקור פותחה התוכנה כתוסף עבור אתר לתיעוד תבניות עיצוב בהנדסת תוכנה. קנינגהם פיתח את תוכנת הוויקי כדי להקל על המתכנתים שביקרו באתר להחליף רעיונות ומידע.

את השם "ויקי" בחר קנינגהם על שם אוטובוס שפעל בנמל התעופה הבינלאומי בהונולולו, ונקרא בשפת ילידי המקום "Wiki Wiki", שפירושו "מהר מהר".