וירג'יניה דייר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

וירג'יניה דייר (אנגלית: Virginia Dare; נולדה ב-18 באוגוסט 1587 - נפטרה בתאריך לא ידוע) הייתה הילדה הראשונה שנולדה למתיישבים אנגליים ביבשת אמריקה. ב-400 השנים לאחר מותה, וירג'יניה הפכה לדמות מרכזית בפולקלור ובמיתולוגיה האמריקאית.

אמה של וירג'יניה, אלינור וויט, הייתה בתו של ג'ון וויט, המושל של "המושבה האבודה", מושבת רואנוק, בגבולות מדינת צפון קרוליינה של ימינו. אביה, אננאיס, היה עוזרו של המושל וויט. וירג'יניה נולדה כשלושה חודשים לאחר שהגיעו המתיישבים למושבה. תשעה ימים לאחר היוולדה יצא וויט לאנגליה במטרה להשיג סיוע למושבה.

מה בדיוק עלה בגורלה של וירג'יניה איננו ידוע, כמו בגורלם של שאר מתיישבי "המושבה האבודה". בשנת 1591, כשחזר המושל וויט למושבת רואנוק, לא מצא זכר למתיישביה.

כיום נחגג יום הולדתה של וירג'יניה בצפון קרוליינה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטבלתה של וירג'יניה דייר, הדפס אבן, 1880
כנסיית סנט ברידג' ברחוב פליט, המקום בו הוריה של וירג'יניה דייר התחתנו.

וירג'יניה דייר נולדה במושבת רואנוק (כיום צפון קרוליינה) באוגוסט 1587, הילדה הראשונה של הורים אנגליים שנולדה בעולם החדש. "לאלינור, בתו של מושל העיר ואשתו של אננאיס דייר, אחד מהעוזרים, נולדה בת ברואנוק". הילדה הייתה בריאה ו"הוטבלה שם ביום ראשון, ומכיוון שהייתה הילדה הראשונה שנולדה בוירג'יניה, שמה היה וירג'יניה".

מעט ידוע על חייהם של הוריה. אמה, אלינור, נולדה בלונדון בסביבות השנה 1563, והייתה בתו של ג'ון וייט, מושלה של מושבת רואנוק מביאת המזל הרע. אלינור נישאה לאננאיס דייר (שנולד בשנת 1560), רעף ובנאי לונדוני שהיה גם הוא חלק ממשלחת רואנוק, בכנסיית סנט ברידג' ברחוב פליט בעיר לונדון. וירג'יניה דייר הייתה אחת משתי התינוקות שנולדו למתיישבים ב-1587 והתינוקת הנקבה היחידה שנולדה למתיישבים.

מעט ידוע על חייה של וירג'יניה דייר, שהיו היו קצרים כנראה, מכיוון שמושבת רואנוק לא התקיימה זמן רב. בסוף שנת 1587, לאחר שהקים את מושבתו, הפליג סבה של וירג'יניה, ג'ון וייט, לאנגליה כדי להשיג אספקה חדשה. בגלל מלחמתה של אנגליה בספרד, והצורך בספינות שיגנו נגד הארמדה הספרדית, הוא לא יכל לחזור לרואנוק עד ה-18 באוגוסט 1590, יום הולדתה השלישי של וירג'יניה דייר. כאשר חזר גילה שהיישוב ננטש כבר מזמן. הבניינים קרסו ו"הבתים פורקו". גרוע מכך, וייט לא מצא שום זכר לביתו או נכדתו, או אפילו זכר למישהו מ-80 הגברים, 17 הנשים ואחד עשר הילדים שמנתה ה"מושבה האבודה".

תעלומת "המושבה האבודה"[עריכת קוד מקור | עריכה]

שובו של המושל וייט ל"מושבה האבודה"

מעט מאוד ידוע על גורלה של וירג'יניה דייר או חבריה למושבה. המושל וייט לא מצא שום סימן למאבק או קרב. הרמז היחיד לגורלם של אנשי המושבה הוא המילה "קרואטון", שהייתה חרוטה על עמדה במבצר, והאותיות "קרו" חרוטות על עץ קרוב. כל הבתים והביצורים פורקו, דבר שמרמז על כך שעזיבתם של המתיישבים לא הייתה נמהרת. לפני שהיה צריך לעזוב את המושבה, וייט הורה להם שאם משהו יקרה, עליהם לחרוט צלב מלטה על עץ קרוב, כדי לרמז על כך שהוכרחו לעזוב. מאחר שלא היה כל צלב, וייט הסיק שהמתיישבים עברו לאי קרואטון (שידוע כיום בשם אי הטרס), אך לא היה באפשרותו לבצע חיפוש.

ישנן מספר תאוריות העוסקות בגורלם של המתיישבים, המקובלת ביותר מביניהן היא שהמתיישבים ביקשו מקלט מהשבטים האינידאניים המקומיים והתחתנו אתם בנישואי תערובת או שנהרגו. ב-1607, ג'ון סמית' וחברים אחרים ממושבת ג'יימסטאון המצליחה ביקשו להשיג מידע על גורלם של מתיישבי רואנוק. דו"ח אחד מרמז על כך שהניצולים ביקשו מקלט מאינידאנים צ'ספיקים חברותיים, אבל הצ'יף פוהאטן טען ששבטו תקף את הקבוצה והרג את רוב המתיישבים. פוהאטן הראה לסמית' מספר חפצים שלטענתו השתייכו למתיישבים, כולל חבית מוסקט, מרגמת פליז ובוכנה, אך לא קיימות ראיות ארכיאולוגיות שתומכות בטענה זו. מושבת ג'יימסטאון קיבלה כמה דו"חות של כמה ניצולים מהמושבה האבודה ושלחו צוותי חיפוש, אך אף אחד מהם לא היה מוצלח. בסופו של דבר הם החליטו שכולם מתו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא וירג'יניה דייר בוויקישיתוף
P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.