ונדיצרטופס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןונדטיצרטופס
איור של השלד, עצמות בכחול מייצגות את המאובנים שנמצאו
תקופה
קרטיקון עליון, 79–78.7 מיליון שנה לפני זמננו
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: זוחלים
על־סדרה: דינוזאוריה
סדרה: בעלי אגן דמוי עוף
תת־סדרה: צרטופים
משפחה: צרטופסיים
סוג: ונדיצרטופס
מינים

Wendiceratops pinhornensis

שם מדעי
Wendiceratops
אוונס וריין, 2015
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
איור של ונדיצרטופס לצד קוריתוזאורוסים, סקולוזאורוס, טרודונים וכסמוזאורוסים.

ונדיצרטופס (שם מדעי: Wendiceratops) הוא סוג של דינוזאור ממשפחת הצרטופסיים - הדינוזאורים בעלי הקרניים. שחי באמריקה הצפונית בקרטיקון עליון, כ-78 מיליון שנה לפני זמננו. הוא נתגלה בדרום אלברטה בקנדה.

תיאור ומאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיחזורו ראשו של ונדיצרטופס

הוונדיצרטופס היה דינוזאור ממשפחת הצרטופסיים. הוא היה בעל אגן דמוי עוף והלך על כל ארבע רגליו. ראשו היה גדול ועוטר בעטרה (frill) בעלת "חלונות" בעצם שכוסו בעור. מהקצה העליון בלטו זיזים וקרסים קצרים שהתעקלו כלפי מטה, והשוו לעטרה מראה מסולסל. עיטורי העטרה שלו כנראה שימשו לצרכים חברתיים. משערים שלוונדיצרטופס היו 3 קרניים: 2 קרני גבה בינוניות וקרן אף צרה דמוית להב. במאובנים שנמצאו חלק גדול מהגולגולת לא נשמר, כולל הקרניים. עם זאת, כן נשמר חלק קטן מקרן האף.

אורכו היה כ-6 מטר ומשקלו למעלה טון.

הוונדיצרטופס היה צמחוני וניזון מצמחייה נמוכה. פיו, שהיה מצויד במקור חזק ובסוללת שיניים חותכות, יכול היה לטפל גם בצמחייה קשה. בקדם הלסת העליונה (premaxilla) היו 26 שקעי שיניים, כאשר בכל שקע עמוד של מספר שיניים הנמצאות זו מעל זו, כאשר רק השן העליונה משתתפת בלעיסה והשיניים שמתחת מחליפות אותה כאשר היא נשחקת ונושרת.

הוונדיצרטופס היה שייך לתת-משפחת הצנטרוזאורים והיה צנטרוזאורי פרימיטיבי וקדום יחסית. הוא חי כ-79 מיליון שנה לפני זמננו, בגיל הקמפן (קרטיקון עליון).

גילוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ונדיצרטופס נתגלה לראשונה ב-2010 בדרום אלברטה שבקנדה על ידי ציידת המאובנים ונדי סלובודה (Wendy Sloboda). הוא תואר ב-2015 ונקרא על שמה. שם המין pinhornensis הוא על שם שמורת פינהורן בה נתגלה. באתר נתגלו כ-200 עצמאות מאובנות של ונדיצרטופס שהרכיבו 4 פרטים: 3 בוגרים וצעיר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ונדיצרטופס בוויקישיתוף