ונוס ממילו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Venus de Milo Louvre Ma399-02b.jpg Venus de Milo Louvre Ma399-06a.jpg
ונוס ממילו.
מיקום מציאת הפסל - מילוס, יוון

ונוס ממילוצרפתית: Venus de Milo) הוא פסל עתיק מהתקופה ההלניסטית. יש אומרים כי הוא המפורסם שבפסלים היווניים. הפסל הוא פסלה של האלה אפרודיטה (ונוס במיתולוגיה הרומית), אלת האהבה והיופי במיתולוגיה היוונית.

הפסל עשוי שיש וגובהו 203 ס"מ, בלא ידיו ורגליו המקוריות. משערים כי הפַּסָּל היה אלכסנדרוס מאנטיוכיה (בעבר חשבו כי פוסל על ידי פראקסיטלס).

הפסל נוצר בשנת 130 לפנה"ס, אולם מצויים בו אלמנטים של התקופה היוונית הקלאסית (שקדמה להיווצרו בכ-400 שנים).

לא ברור איזה ייצוג של האלה ונוס ניסה הפסל ליצור - מאחר שהגפיים העליונות של הפסל חסרות. משערים כי ייתכן שמדובר ב"ונוס המנצחת" (Venus Victrix) המחזיקה את תפוח הזהב שנתן לה פאריס, דבר שיכול להסביר את מקום הימצאו של הפסל - באי מילוסיוונית - "תפוח").

חלקים מהיד עם התפוח נמצאו מאוחר יותר בקרבת מקום הימצאו של הפסל.

מציאת הפסל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפסל התגלה בשני חלקים בשנת 1820 באי מילוס שבים האגאי, ועל כן נקרא בשם זה.

מגלה הפסל החביא אותו מהשלטונות הטורקיים ששלטו באי, אך אלה מצאו אותו. קצין ימי צרפתי בשם ז'ול דומון ד'אורוויל (Jules Dumont d'Urville) הבין את חשיבותו, ושכנע את שגריר צרפת באיסטנבול, המרקיז דה ריווייר, לרכוש את הפסל עבור צרפת. הפסל הוצג בפני המלך לואי ה-18 בשנת 1821 אשר העניק אותו למוזיאון הלובר בפריז, שם הוא מוצג עד היום.

בשל יופיו של הפסל, הפך הפסל למפורסם ביותר, אולם עיקר פרסומו בא בשל תעמולה של הממשלה הצרפתית: לאחר שבשנת 1815 נאלצה צרפת להחזיר לאיטליה את ונוס המדיצ'ית שנשדדה על ידי נפוליאון ונלקחה מאיטליה לצרפת, פעלו השלטונות הצרפתיים להאדיר את פרסומה של ונוס ממילו כדי לשמור על הכבוד של האומה הצרפתית.

ונוס ממילו בתרבות המודרנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]