וסת קבוע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

וסת קבוע הוא כינוי בהלכה היהודית לאישה שיש להופעת וסתה חוקיות קבועה (מבין האפשרויות הנזכרות בהלכות וסתות), כך שהיום שבו היא מתחילה לראות את דם נידתה צפוי. הווסת נחשב כ'קבוע' רק לאחר שראתה שם שלוש פעמים (לפחות) באותו הזמן מדי חודש. בזמן התלמוד רוב הנשים היה להן יום קבוע לראייתן.

אישה שיש לה וסת קבוע, אינה צריכה לחשוש לשאר הווסתות, אלא רק ליום שקבעה בו את וסתה. וסת קבוע נעקר רק לאחר שלוש פעמים שיגיע הזמן שנקבע לווסתה ולא תראה בו דם בכל שלוש הפעמים, לאחר מכן שוב אינה צריכה לחשוש לו ולפרוש באותו הזמן, אך צריכה שוב לחשוש לכל הווסתות מדין וסת שאינו קבוע.

בתלמוד ובראשונים נתבארו מספר חילוקי דינים בין אישה שקבעה לה וסת לבין אישה שאין לה וסת קבוע.

דין וסת קבוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

וסת קבוע, הוא וסת שנקבע לאחר שלוש פעמים, כגון אישה שראתה ג' פעמים בתאריך מסוים לחודש, קבעה לה וסת לאותו תאריך. ישנם כמה הבדלי דינים בין אישה שיש לה וסת קבוע לאישה שלא קבעה וסת:

  • עונה בינונית - אישה שיש לה וסת קבוע, אינה צריכה לחשוש לעונה בינונית, ומותרת בתשמיש כל החודש מלבד ביום שקבעה לה וסת, בניגוד לאישה שאין לה וסת שצריכה לפרוש בעונה בינונית (מלבד שאר הפרישות שחייבת בהן).
  • בדיקה קודם תשמיש - אישה שאין לה וסת קבוע, צריכה לבדוק עצמה על ידי עד, קודם התשמיש, על מנת לוודא שלא ראתה דם, אך אישה שיש לה וסת קבוע אינה צריכה בדיקה זו[1].
  • שאר וסתות - אישה שאין לה וסת קבוע, צריכה לחשוש לאותו תאריך בחודש שראתה וכן להפלגת הימים שראתה. כאשר קבעה וסת שוב אינה חוששת, רק לאותה וסת שקבעה בלבד.

סוגי וסת קבוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם כמה סוגי וסת קבוע: ישנם שתי וסתות עיקריים: וסת החודש, ווסת ההפלגה. בנוסף ישנם עוד כמה סוגי וסתות: וסת השבוע, וסת השעות, וסת הדילוג, ווסת הגוף ווסת המורכב.

בדרך כלל וסת נקבעת לאחר שראתה שלוש פעמים באותו זמן.

וסת החודש[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – וסת החודש

הווסת צריך להתחיל בכל חודש באותו תאריך (בלוח העברי) או בהפרש קבוע של ימים או מלווה בהרגשה גופנית קבועה.

אישה שיש לה וסת קבוע, יום הפרישה שלה יהיה ביום הקבוע לתחילת וסתה. כלומר, ביום הקבוע בחודש או לאחר הפרש הימים הקבוע או לאחר ההרגשה הגופנית הקבועה. יש לשים לב, כי הפרישה היא רק באותה עונה (יום או לילה) בה יש לה קביעות לראות דם ויש המחמירים אף בעונה אחת קודם (כנזכר למעלה).

בווסת קבוע, חובת הבדיקה (המפורטת למעלה) היא חובה גמורה אף בדיעבד. אם עברה עונת הפרישה והאישה לא בדקה את עצמה, שוב אינה יכולה לחזור לקיים יחסי אישות עם בעלה עד שתבדוק את עצמה.

וסת ההפלגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – וסת ההפלגה

וסת ההפלגה פירושו מספר הימים שעברו עליה בין שתי הראיות האחרונות. כגון אם ראתה היום, והראיה הקודמת הייתה לפני 32 ימים, צריכה לפרוש בעוד 32 יום מראייה זו. אם ראתה ארבע ראיות שביניהם אותן ימי הפלגה, קבעה לה וסת להפלגות. גם כאשר ימי ההפלגות אינם שווים ממש, אך יש ביניהם רצף מסוים כגון שראתה פעם ראשונה לאחר 32 יום ובפעם הבאה לאחר 33 ובפעם הבאה לאחר 34 יום, קבעה וסת החודש בדילוג.

וסת הגוף[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – וסת הגוף

וסת הגוף הוא כאשר האישה מרגישה כל פעם קודם וסתה מיחוש מסוים, באופן קבוע, שלאחריו מגיעה הווסת, במקרה ואירע כן שלוש פעמים קבעה לה וסת הגוף.

וסת שאינו קבוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אישה שאין לה וסת

כל זמן שלא קבעה את הווסת בשלוש פעמים, דינה כאישה שאין לה וסת, והיינו שיש לה וסת רק שאינה קבוע וצריכה לחשוש, לעונה בינונית, ולשאר הווסתות (וסת הפלגה וסת החודש).

מאחר שלאישה שאין לה וסת קבוע, אין תאריך עליו ניתן להצביע שבו תתחיל את המחזור הבא שלה, קבעו חכמים שלושה תאריכים שבהם עליה לפרוש:

  1. אותו יום בחודש - באותו תאריך עברי בו החלה הווסת הקודמת, ובאותה עונה.
  2. עונת הפלגה - אותו הפרש ימים בין הווסתות כמו שהיה בפעם הקודמת, ובאותה עונה של הפעם האחרונה.
  3. עונה בינונית - שלושים יום לאחר תחילת הווסת הקודמת, באותה עונה בה החלה הווסת הקודמת.

לעיתים, שתיים או שלוש עונות מבין העונות הללו יחולו באותו יום, אך אין לכך משמעות. עונות חופפות יסתכמו בפרישה של עונה אחת בלבד.

אישה שאין לה ווסת קבוע חייבת לבדוק את עצמה בכל עונות הפרישה. אולם, בדיעבד, אם לא בדקה את עצמה בתוך העונה - בעונה בינונית צריכה לבדוק את עצמה לאחר העונה, ובשאר העונות יכולה לחזור לקיים יחסי אישות עם בעלה לאחר שהסתיימה העונה, אלא אם כן היא רואה שהחל המחזור ואז, יש לה דין נידה גמור.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו פסיקה הלכתית.