ועדה מסדרת (כנסת)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הוועדה המסדרת היא ועדה הפועלת בראשית כהונתה של הכנסת לאחר בחירתה ותפקידה לקבל החלטות שונות הנוגעות לתחילת פעילות הכנסת.

לפי חוק הכנסת, על הכנסת לכונן בראשית כהונתה ועדה מסדרת בראשות חבר כנסת מסיעתו של חבר הכנסת עליו הטיל נשיא המדינה את מלאכת הרכבת הממשלה. הוועדה מורכבת, באופן יחסי, מחברי כנסת המייצגים את כל הסיעות המונות לפחות ארבעה חברי כנסת, כשיתר הסיעות רשאיות להציב מטעמן משקיף בוועדה. הרכב זה נקבע על ידי נציגי הסיעות וטעון את אישור מליאת הכנסת.

בטווח הזמן הקצר, ממלאת הוועדה המסדרת את מקומה של ועדת הכנסת עד לבחירת הרכבה בכל הנוגע לסדרי העבודה בכנסת, לדיוניה ולמסגרת הניתנת להם.

בטווח הזמן הארוך, הוועדה קובעת את סדר הישיבה באולם המליאה ואת הקצאת הלשכות והחדרים במשכן הכנסת לחברי הכנסת שנבחרו ולסיעות השונות. כמו כן, תפקיד הוועדה לגבש הצעה להרכבן של ועדות הכנסת הקבועות על יושבי הראש שלהן, ולהביא את הצעתה לאישור הכנסת. עד לאישור מליאת הכנסת, יכולה הוועדה לקבל החלטות החשובות למילוי תפקידה של הכנסת, כגון קביעת הרכב זמני לוועדות שתפקודן הרציף חשוב, כמו ועדת הכספים וועדת החוץ והביטחון, ומינוי סגנים ליושב ראש הכנסת הזמני.


US Department of Justice Scales Of Justice.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא חוק ומשפט. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.