ועדת האנרגיה והמסחר של בית הנבחרים של ארצות הברית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ועדת האנרגיה והמסחר של בית הנבחרים של ארצות הברית
United States House Committee on Energy and Commerce
גוף פרלמנטרי בית הנבחרים של ארצות הברית
ייסוד הוועדה 14 בדצמבר 1795
יו"ר קתי מקמוריס רוג'רס (המפלגה הרפובליקנית)
כהונה מ-23 בינואר 2023
חבר בכיר פרנק פלון (המפלגה הדמוקרטית
תחומי שיפוט בריאות הציבור, בטיחות מזון ותרופות, הגנת הצרכן, אספקת אנרגיה, איכות הסביבה, סחר חוץ
חברים
     דמוקרטים (26)      רפובליקנים (32)
אתר האינטרנט הרשמי של ועדת האנרגיה והמסחר של בית הנבחרים של ארצות הברית

ועדת האנרגיה והמסחר של בית הנבחרים של ארצות הבריתאנגלית: Committee on Energy and Commerce) היא ועדה בבית הנבחרים האמריקאי, הוועדה הוקמה ב-1795 ולפיכך היא אחת מהוועדות הוותיקות ביותר בבית הנבחרים שעדיין פעילות, במהלך 200 שנות פעילותה, הוועדה הייתה אחת מהפורומים המרכזיים של בית הנבחרים בתחומי המסחר והבריאות ובשנים האחרונות אפילו בתחום האנרגיה.

סמכויות הוועדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחת חסות הוועדה נמצאות שלל רשויות, סוכנויות ומחלקות שעוסקות בעיקר בתחום בריאות הציבור, בטיחות מזון ותרופות, הגנת הצרכן, אספקת אנרגיה, איכות הסביבה, סחר חוץ ועוד[1].

כדי לנהל את המגוון הרחב של הנושאים בהם היא מטפלת הוועדה מפוצלת לכ-6 וועדות משנה. במהלך הקונגרס ה-111 אוחדו וועדת המשנה לאנרגיה וועדת המשנה סביבה[2]. אך בקונגרס ה-112 פוצלו הוועדות וכל אחת מהן חזרה להיות עצמאית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוועדה הוקמה במקור כ"ועדה למסחר ותעשייה" בדצמבר 1795, לפני כן חוקים שנגעו לתחום המסחר נוסחו בוועדות אד-הוק מיוחדות שמונו למטרות ספציפיות יותר, עם התגברות הצורך בוועדה מיוחדת הוחלט כי תקום וועדה קבועה וכללית שתעסוק בכל נושאי המסחר והתעשייה.

כבר ב-1819 שונה שמה של הוועדה, ל"ועדת המסחר" על מנת לשקף את הרצון להקים וועדה ייעודית לתעשייה אך גם שם זה לא נשאר קבוע, ב-1891 הוחלט לשנות את שמה של הוועדה ל"ועדת הסחר החוץ", שם זה נשמר עד 1981, אז נכנס לתפקיד יו"ר הוועדה, ג'ון דינגל, דינגל החליט גם הוא לשנות את שמה של הוועדה והחליט לשנות את שמה ל"ועדת האנרגיה והמסחר" וזאת על מנת להדגיש את מסירות וחשיבות הוועדה לפעילות הפרלמנטרית גם במדיניות האנרגיה וגם במדיניות המסחר, דינגל ניהל את הוועדה עד סוף 2008, כאשר באותה שנה הנרי וקסמן תפס את מקומו ומונה ליו"ר הוועדה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "About E&C". Democrats, Energy and Commerce Committee. 19 בדצמבר 2013. {{cite web}}: (עזרה)
  2. ^ "House Energy and Commerce Committee announces Subcommittee Chairs and Membership". Energy and Commerce Committee Press Release. 8 בינואר 2009. נבדק ב-8 בינואר 2009. {{cite web}}: (עזרה)