ועדת הגיוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ועדת הגיוס
גוף פרלמנטרי הכנסת
ייסוד הוועדה 25 ביוני 2018
פירוק הוועדה 30 באפריל 2019
יו"ר דודי אמסלם (הליכוד)
תחומי שיפוט ישראל
חברים
אתר הוועדה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

הוועדה המיוחדת להסדרת מעמדם של תלמידי ישיבות ושילובם של בוגרי ישיבות בשירות צבאי, בשירות לאומי-אזרחי ובתעסוקה (כונתה לעיתים "ועדת הגיוס"[1]) היא ועדה מיוחדת שהוקמה בכנסת העשרים על מנת לצמצם להסדיר את מעמדם הכלכלי והחברתי של תלמידי ישיבות בשירות הצבאי. וכן שילובם במעגל העבודה ובשירות הלאומי-אזרחי הוועדה הוקמה ב-25 ביוני 2018 לאחר אישורו של חוק הגיוס ופעילותה הסתיימה עם סוף כהונתה של הכנסת העשרים (כמו וועדות מיוחדות נוספות שהוקמו באותה הכנסת, וועדת השקיפות, הוועדה המיוחדת לצדק חלוקתי ולשוויון חברתי וועדות נוספות).

בוועדה התארחו אישים רבים בהם, מנכ"ל רשות השירות הלאומי-אזרחי, שר שלום ג'רבי, תת-אלוף יהודה דובדבני, היועץ המשפטי למערכת הביטחון, איתי אופיר ועוד.

פעילות הוועדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בוועדה דנו בנושאים רבים הקשורים לאוכלוסייה החרדית, שילובה בחברה הישראלית ובכלכלת ישראל. לדוגמה בוועדה היה דיון בו דובר בין היתר על התרומה של שילוב המגזר החרדי בתעסוקה ועל החשיבות של תרומת המגזר, בדיון זה התארחו בין היתר מספר בכירים מהצבא והכלכלה בהם, ערן שני ששירת כתת-אלוף בצה"ל והציג את מספר החיילים החרדים המשרתים תוך כדי שילוב אופי חייהם הדתי.[2] בישיבה אחרת דובר על הסיבות למספר הנמוך של חרדים אשר מתגייסים לצבא, אחד הטענות שעלו הם השכר הנמוך אשר מקבלים חרדים אשר מחליטים לשרת בצבא, עוד דובר באתה ישיבה על הפערים הערכיים ותפיסות העולם של האוכלוסייה החרדית והאוכלוסייה הלא חרדית.[3]

בדצמבר 2018 החליטו הסיעות החרדיות (מפלגת ש"ס ויהדות התורה) להחרים את הוועדה לאחר החלטת בית המשפט העליון (שבאה בעקבות הדיונים במסגרת בג"ץ חוק הגיוס ) לתת הארכה נוספת לממשלה ישראל ה-34 כדי למצוא פתרון לסוגיית גיוס בני ישיבות.[4]

בגלל הרגישות של נושא הוועדה, במרבית הדיונים בהם היו מחלוקת בין חברי הוועדה התלקחו הדיונים והדבר גרר ריבים רבים, בין היתר בישיבה הראשונה בו דובר על הסכם גיוס המוסכם על ידי כל הצדדים, נאמר על ידי חבר הכנסת מהבית היהודי, בצלאל סמוטריץ' הדברים הבא: "לא צריך להכביר במילים בתפיסת חשיבות השירות הצבאי, אולם לא פחות מזה, עצם לימוד התורה. אדם שתורתו אומנותו תורם ומשרת את המדינה לא פחות מחייל שמשרת בצה"ל" דבר שעורר את זעמה של חברתו לוועדה, חברת הכנסת מטעם כולנו, מירב בן-ארי שאמר בתגובה לסמוטריץ': אוזניים שלי נשרפו למשמע דבריו של ח"כ סמוטריץ'. איך אתה משווה חיילים שנלחמים ומסתכנים יום יום ללומדי תורה? יש לי הרבה כבוד ללומדי תורה אבל לא ניתן להשוות ביניהם. החיילים נלחמים ומסכנים את נפשם בשביל שהם יוכלו ללמוד תורה. לדבריה, צריך להיות מציאותי, אין וכנראה לא יהיה שוויון", מלבד תגובות אלו עלו גם טיעונים על תפיסות העולם השונות בין הקבוצות, על זכות בני הישיבות ללמוד תורה וכן הרעיון לנסות לשלב את תלמידי הישיבות בשוק התעסוקה במקום להחזירם לישיבות בו הם למדו לפני הגיוס.

הועדה פוזרה כמוסכם בסוף כהונתה של הכנסת העשרים ולא הוקמה מחדש בכנסות שנבחרו אחריה.

יושבי ראש[עריכת קוד מקור | עריכה]

כנסת שנות פעילות יושב ראש תמונה סיעה
הכנסת העשרים 20182019 דודי אמסלם Dudi Amsalem.jpg הליכוד

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]