ועדת המדע, הטכנולוגיה והחלל של בית הנבחרים של ארצות הברית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ועדת הבית הנבחרים של ארצות הברית למדע, חלל וטכנולוגיה היא ועדה של בית הנבחרים האמריקאי. יש לה סמכות שיפוטית לגבי מחקר ופיתוחים מדעיים שלא עוסקים בתחומי הגנה, למעשה לוועדה יש סמכות שיפוטית על הסוכנויות הפדרליות הבאות: נאס"א, המכון הלאומי לתקנים וטכנולוגיה, הקרן הלאומית למדע, מנהל האוקיינוסים והאטמוספירה הלאומי, רשות התעופה הפדרלית, הסוכנות להגנת הסביבה וסוכניות ורשויות נוספות[1].

נכון ליוני 2023, יו"ר הוועדה הוא פרנק דין לוקאס.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות תוכנית הלוויינים הסובייטית, תוכנית ספוטניק שהופעלה בסוף שנות ה-50 של המאה ה-20, החליט הקונגרס האמריקאי ב-1958 להקים את הוועדה לאסטרונאוטיקה וחקר החלל, ראש הוועדה היה מנהיג הרוב בבית הנבחרים, ג'ון ויליאם מק'קורמק (אנ'), ועדה זו הייתה הוועדה שניסחה את חוק האווירונאוטיקה והחלל הלאומי שבעקבותיו הוקמה סוכנות החלל האמריקאית, נאס"א.

היא הפכה לוועדת הקבע למדע ואסטרונאוטיקה כבר בינואר 1959. הוועדה הייתה הוועדה הקבועה הראשונה שהוקמה בבית הנבחרים מאז 1946, כבר ב-1974 הוחלט לשנות את שם הוועדה ל"וועדת המדע וטכנולוגיה של בית הנבחרים", עשור לאחר מכן ב-1987 הוחלט לשנות את שמה הוועדה בשנית ל"וועדת המדע, חלל והטכנולוגיה של בית הנבחרים ", אך המאבק על שמה של הוועדה נמשך גם ב-1994 כאשר המפלגה הרפובליקנית זכתה ברוב בקונגרס והחליט לשנות את שמה של הוועדה ל"וועדת המדע של בית הנבחרים", שינוי השם האחרון של הוועדה נעשה ב-2007 כאשר הדמוקרטים הפכו את הקערה על פיה וזכו ברוב בסנאט, לאחר החזרת הרוב הדמוקרטי בסנאט ב-2007 הוחלט להחזיר את שם הוועדה ל"וועדת המדע והטכנולוגיה של בית הנבחרים ".

בקונגרס ה-112 החליט יו"ר הוועדה, ראלף הול להוסיף את המילה "החלל" לשמה של הוועדה ומאז שמה של הוועדה הוא "ועדת המדע, הטכנולוגיה והחלל של בית הנבחרים".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "History and Jurisdiction". House Committee on Science, Space and Technology.