ועדת המודיעין של הסנאט של ארצות הברית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ועדת המודיעין של הסנאט של ארצות הברית
United States Senate Select Committee on Intelligence
סמליל ועדת המודיעין
סמליל ועדת המודיעין
גוף פרלמנטרי ארצות הבריתארצות הברית הסנאט של ארצות הברית
ייסוד הוועדה 19 במאי 1976
יו"ר מארק וורנר (המפלגה הדמוקרטית)
כהונה מ-20 בינואר 2021
חבר בכיר סגן יושב הראש מרקו רוביו (המפלגה הרפובליקנית)
תחומי שיפוט פיקוח על קהילת המודיעין האמריקאית
חברים
Green globe.svg אתר האינטרנט הרשמי של ועדת המודיעין של הסנאט של ארצות הברית
הסנאטור מארק וורנר מווירג'יניה הוא יושב ראש הוועדה מאז 2021

ועדת המודיעין של הסנאט של ארצות הבריתאנגלית: United States Senate Select Committee on Intelligence; מכונה לעיתים "ועדת המודיעין" בלבד או SSCI בראשי תיבות) היא ועדה של הסנאט של ארצות הברית האמונה לפקח על קהילת המודיעין האמריקאית — שבתוכה הלשכות והארגונים של הממשלה הפדרלית של ארצות הברית המספקות מידע ופרשנויות למנהיגי הקונגרס והקבינט בארצות הברית. הוועדה נוסדה בשנת 1976 בימי הקונגרס ה-94 של ארצות הברית. הוועדה מתכנסת בבניין המשרדים של הסנאט הארט.

תפקידי הוועדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוועדה היא ועדה "נבחרת" (select), בכך שהחברות בה היא זמנית, והיא עוברת בין חברי הוועדה. בוועדה חברים 15 סנאטורים - שמונה מן המושבים בוועדה שמורים לשני נציגים מהרוב ומהמיעוט בסנאט מוועדות ההקצבות, הכוחות המזוינים, החוץ והמשפט. מבין שבעת המושבים הנותרים, ארבעה הם חברים מטעם הרוב, ושלושה הם חברים מטעם המיעוט. בנוסף, מנהיג הרוב ומנהיג המיעוט הם חברים בוועדה מכורח תפקידם (Ex officio member) אך אינם בעלי זכות הצבעה. כמו כן, יו"ר ועדת הכוחות המזוינים והחבר הבכיר בה חברים גם הם בוועדה מכורח תפקידם ללא זכות הצבעה.

במסגרת תפקידה, מבצעת הוועדה סקירה שנתית של תקציב המודיעין שהוגש בידי נשיא ארצות הברית, ומכינה חקיקה המאשרת את ההקצבות לסוכנויות ולמחלקות האזרחיות והצבאיות השונות שמרכיבות את קהילת המודיעין. ארגונים אלה כוללים את משרד ראש המודיעין הלאומי, סוכנות הביון המרכזית, סוכנות הביון של משרד ההגנה האמריקני, הסוכנות לביטחון לאומי, הסוכנות למודיעין חזותי וגאוגרפי, משרד הסיור הלאומי, וכן את זרועות הביון והמודיעים של מחלקת המדינה, לשכת החקירות הפדרלית, מחלקת האוצר ומחלקת האנרגיה של ארצות הברית.

הוועדה מגישה המלצות לוועדת הכוחות המזוינים של הסנאט בנוגע להרשאות לזרועות הביון והמודיעין של מרכיבי הכוחות המזוינים של ארצות הברית - חיל הנחתים, צבא ארצות הברית, חיל האוויר וצי ארצות הברית. הוועדה עורכת גם חקירות תקופתיות, ביקורות ובדיקות של פעילויות מודיעין ותוכניות ביון.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ועדת צ'רץ', בראשות הסנאטור פרנק צ'רץ' מאיידהו, הוקמה ב-1975 במטרה לחקור התעללויות בעת חקירות מצד סוכנות הביון המרכזית, לשכת החקירות הפדרלית, הסוכנות לביטחון לאומי ושירות הכנסות הפנים. שנה לאחר מכן, ב-1976, הוקמה באורח רשמי ועדת המודיעין של הסנאט ובראשה ישב הסנאטור דניאל אינווי מהוואי. ב-9 ביולי 2004 פרסמה הוועדה את "דו"ח ועדת המודיעין להערכות המודיעין של קהילת המודיעים האמריקאית טרם המלחמה בעיראק", וב-5 ביוני 2008 היא פרסמה את החלק השני של הדו"ח.

בשנת 2013 ומעבר לכך, קיבלה הוועדה תשומת לב מחודשת בעקבות הדלפות תוכניות המעקב של הסוכנות לביטחון לאומי בידי אדוארד סנודן. הסנאטורית דיאן פיינשטיין וועדת המודיעין חקרו את הנושא שהעלה מספר סוגיות שנויות במחלוקת: נודע כי הסוכנות לביטחון לאומי עוקבת אחר מיקומם של אזרחי ארצות הברית באמצעות הטלפון הסלולרי. החל מ-2017, הוועדה בוחנת את התערבות רוסיה בבחירות לנשיאות ארצות הברית ב-2016, קשרים פליליים אפשריים בין ממשלת רוסיה לבין הקמפיין הנשיאותי של דונלד טראמפ וביטחון תהליכי הבחירות בארצות הברית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]