ועדת העסקים הקטנים והיזמות של הסנאט של ארצות הברית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ועדת העסקים הקטנים והיזמות של הסנאט של ארצות הברית
United States Senate Committee on Small Business and Entrepreneurship
C0C8581BAB2F30D45B07B9109751F902.sbc.jpg
הסמליל של ועדת העסקים הקטנים והיזמות
גוף פרלמנטרי הסנאט של ארצות הברית
ייסוד הוועדה 20 בפברואר 1950 (כוועדה מיוחדת)
25 במרץ 1980 (כוועדה קבועה)
יו"ר בן קרדין (המפלגה הדמוקרטית)
כהונה מ-20 בינואר 2021
חבר בכיר ראנד פול (המפלגה הרפובליקנית)
תחומי שיפוט הסוכנות לעסקים קטנים של ארצות הברית, עסקים קטנים ברחבי ארצות הברית
חברים

המפלגה הדמוקרטית: ג'ין שאהין, מריה קנטוול, ג'קי רוזן, תמי דקוורת', מזי הירונו, כריס קונס, קורי בוקר, אד מרקי, ג'ון היקנלופר

המפלגה הרפובליקנית: ג'ים ריש, מרקו רוביו, טים סקוט, רוג'ר מרשל, ג'וש האולי, ג'ון נילי קנדי, טוד יאנג, ג'ים אינהוף, ג'וני ארנסט

ועדת העסקים הקטנים והיזמות של הסנאט של ארצות הבריתאנגלית: United States Senate Committee on Small Business and Entrepreneurship) היא ועדה קבועה בסנאט של ארצות הברית. הוועדה מפקחת על הסוכנות לעסקים קטנים של ארצות הברית ואחראית על מחקר וחקירת הסוגיות הנוגעות לעסקים הקטנים של אזרחי ארצות הברית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-8 באוקטובר 1940 הוקמה בסנאט האמריקאי הוועדה המיוחדת לחקירת ולסקירת בעיות של ארגוני עסקים קטנים (שכונתה גם הוועדה המיוחדת לחקר בעיות של עסקים קטנים אמריקאים). ב-31 בינואר 1949 הופסקה הפעילות של וועדה מיוחדת זו, אך ב-20 בפברואר 1950 הוקמה "הוועדה הנבחרת לעסקים קטנים" עם אישור החלטה מספר 58 של מליאת הסנאט במהלך הקונגרס ה-81. הרכב ועדה זו מנה תשעה סנאטורים בלבד, ובראשו עמד הסנאטור ג'ון ספרקמן מאלבמה[1]. זו הייתה הוועדה הנבחרת הראשונה שהקים הסנאט הפועלת עד היום.

פעילות הוועדה הנבחרת ב-25 במרץ 1981 נפסקה, ואז הפכה לוועדת העסקים הקטנים ותפקדה כוועדה קבועה. ב-29 ביוני 2001 שינה יושב ראש הוועדה, הסנאטור ג'ון קרי ממסצ'וסטס, ל"ועדת העסקים הקטנים והיזמות". תחומי השיפוט של הוועדה עברו במרוצת השנים שינויים רבים מאז נוסדה לראשונה, באמצעות מתן סמכויות נוספות או על ידי שינוי אופן מינוי חברי הוועדה. אף שהוקמה לראשונה כוועדה נבחרת עם אחריות מוגבלת, היא מחזיקה כיום כמעט בכל המאפיינים של ועדה קבועה, כפי שתואר על פי כלל מספר 25 של הסנאט.

במהלך הקונגרס ה-96 של ארצות הברית (1979–1981) פעלה הוועדה למען חקיקה המאשרת מחדש את הסוכנות לעסקים קטנים של ארצות הברית ושהרחיבה את הסוכנות כך שתכלול תוכניות הלוואה למעסיקי עובדים, מרכזים לפיתוח עסקים קטנים והגדלת הסיוע בפיתוח יצוא לעסקים קטנים. מאז נוסדה הוועדה, התקיימו במסגרתה דיונים בנושא הפחתת והסרת עבודות ניירת (מה שהוביל בסופו של דבר לחקיקת "חוק הפחתת הניירת" בדצמבר 1980), הקמת הון, רפורמה ב"חוק מיסים וניירות ערך לעסקים קטנים", השבתת מפעלי פלדה והשפעת האינפלציה על פעולות הממשלה בענף השיכון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ תולדות הוועדה, באתר הסנאט של ארצות הבירת (באנגלית)