ועדת התקציב של הסנאט של ארצות הברית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ועדת התקציב של הסנאט של ארצות הברית
United States Senate Committee on the Budget
סמליל ועדת התקציב
סמליל ועדת התקציב
סמליל ועדת התקציב
גוף פרלמנטרי הסנאט של ארצות הברית
ייסוד הוועדה יולי 1974
יו"ר שלדון וייטהאוס (המפלגה הדמוקרטית)
כהונה מ-3 בינואר 2023
חבר בכיר צ'אק גראסלי (המפלגה הרפובליקנית)
תחומי שיפוט פיקוח על תקציב המדינה של ארצות הברית ועל תקציב הקונגרס האמריקאי
חברים
אתר האינטרנט הרשמי של ועדת התקציב של הסנאט של ארצות הברית

ועדת התקציב של הסנאט של ארצות הבריתאנגלית: United States Senate Committee on the Budget) היא ועדה קבועה בסנאט של ארצות הברית, שנוסדה בשנת 1974. היא אחראית על עריכת תוכנית התקציב השנתית של הקונגרס ועל מעקב אחר פעולות התקציב עבור הממשלה הפדרלית של ארצות הברית. לוועדה סמכות שיפוט על משרד התקציב בקונגרס (CBO). הוועדה פעלה לזמן קצר כוועדה מיוחדת בשנים 1919 עד 1920 במהלך הקונגרס ה-66, לפני שמעמדה כוועדה קבוצה מוּסד בחוק בקיץ 1974.

תולדות הוועדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרק 1 לחוקת ארצות הברית מגדיר לידי הקונגרס האמריקאי שורה של סמכויות תקציביות מרכזיות, המכונות לעיתים קרובות באופן קולקטיבי כ"כוח הארנק" (Power of the Purse). עם זאת, החוקה לא פירטה באופן ספציפי את ההליכים שעל הקונגרס לנקוט במימוש תפקיד זה, והיא מאצילה לבית הנבחרים ולסנאט את המסכות לפתח כללים ונהלים כל אחד לחוד. כתוצאה מכך הגישה לתקצוב הייתה מבוזרת ומקוטעת במשך 200 השנים הראשונות להיסטוריה של הקונגרס[1].

בתקופה שקדמה ל-1974, ניסיונות אחדים למיסוד רפורמה בתהליכי אד הוק לשם תקצוב ננקטו בידי הקונגרס. אלה כללו דרישה למתן תוכנית פיסקלית כוללת, שילוב של כל ההקצבות להצעת חוק אחת, וקביעת מגבלות הוצאה סטטוטוריות. כל המאמצים הללו לא נשאו פירות ועלו בתוהו. הצעת חוק להגדלת מגבלת החוב שנחקקה בשנת 1972 הקימה ועדת מחקר משותפת של שני בתי הקונגרס בנושא בקרת תקציבים. הדו"ח הסופי של אותה ועדה, שפורסם ב-1973, המליץ על הקמת ועדת תקציב בסנאט, נוסף לוועדה מקבילה בבית הנבחרים. במקביל, בקרב חברי הקונגרס התגלעו חילוקי-דעות בדבר השימוש בסמכויותיה של ממשלת ארצות הברית להשבית את הרשות המבצעת, בהן מנעה הממשלה הוצאות כספיות שמוסדו בחוק בעבר.

לכן, ב-12 ביולי 1974 חתם נשיא ארצות הברית ריצ'רד ניקסון על "חוק השליטה בהקפאה ובתקציב של הקונגרס 1974" (Congressional Budget and Impoundment Control Act of 1974), שהקים את ועדת התקציב של בית הנבחרים לצד זו של הסנאט, עם הסמכות להציג בפומבי ולאמץ את תקציב הקונגרס למען ניהול תקציב המדינה וקביעת חזון פיסקלי קונקרטי[1]. בנוסף, החוק ביצע שינויים בתהליך ה-Impoundment.

יושב ראש הוועדה הראשון היה אדמונד מאסקי ממדינת מיין, ובראשה ישב בשנים 1975–1980. יו"ר הוועדה הנוכחי בקונגרס ה-118 של ארצות הברית הוא שלדון וייטהאוס ממדינת רוד איילנד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אתר האינטרנט הרשמי של ועדת התקציב של הסנאט של ארצות הברית (באנגלית)

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 היסטוריה של ועדת התקציב, באתר הרשמי של ועדת התקציב של הסנאט (באנגלית)