ועדת שמיטה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ועדת שמיטה היא ועדה של רבנים, המוקמת לקראת שנת השמיטה, ותפקידה לפקח על שמירת ההלכות הקשורות לשמיטה. ישנן כמה וועדות שמיטה שונות, המייצגות מגזרים שונים:

  • ועדת השמיטה הממלכתית פועלת על-פי חוק ועדת שמיטה ממלכתית תשס"ח-2008, ומטרתה הרשמית היא לסייע בהיערכות מדינת ישראל לקראת שנת שמיטה. היא פועלת עם הרבנות הראשית לישראל, ממליצה למועצת הרבנות בנושא דרכים לקבלת היתרי שיווק ליבול בשנת השמיטה, מדריכה את החקלאים בדבר ההיתרים והאיסורים הנוגעים לשמיטה, מפקחת על החקלאים, על השווקים הסיטונאיים, המרכזים הלוגיסטיים של רשתות השיווק, בתי אריזה ומשווקים.[1] יוזם החוק הוא הרב יצחק לוי מכפר מימון שכיהן כחבר כנסת ויזם בכנסת את חוק זה לשמירת קדושת השמיטה.
  • ועדת שמיטה של המועצה הדתית גוש עציון עוסקת בפיקוח כשרות והדרכה של מפעלי המזון, הסברה לתושבי הגוש בנושאי השביעית, הסדרת הפעילות החקלאית בגוש בהתאם לרצון החקלאי - הוברה כללית, אוצר בית דין או היתר מכירה; וכן הדרכה מתאימה לחקלאי. הוקמה לקראת שנת השמיטה ה'תשפ"ב, ביוזמת המועצה הדתית של גוש עציון בראשות הרב רפי אוסטרוף.[2]
  • ועדת שמיטה של בד"ץ שארית ישראל,[3] וכן ועדת שמיטה של בד"ץ העדה החרדית,[4] מפקחות בעיקר על פירות וירקות המגיעים לחנויות של הציבור החרדי. תפקידן הוא לוודא שהיבול הנמכר כ"יבול נכרי" הוא אכן יבול נכרי, וכן שהיבול הנמכר במסגרת אוצר בית-דין אכן מטופל לפי ההלכה בעניין זה.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ היערכות לשנת שמיטה תשפ"ב
  2. ^ ועדת שמיטה של המועצה הדתית גוש עציון
  3. ^ גלאט - מדריך הכשרות לפסח ולכל ימות השנה. בהוצאת בד"ץ שארית ישראל. מהדורה ט"ז, בני-ברק, ניסן ה'תש"ס. עמ' 209--215
  4. ^ "דבר השמיטה", מדריך הכשרות לכל ימות השנה. גיליון נ"ז, ה'תשס"ח. בהוצאת ועד השמיטה / ועד הכשרות שעל-יד העדה החרדית מעיה"ק ירושלים ת"ו, ה'תשס"ח. עמ' כט-מו


First page of the first tractate of the Talmud (Daf Beis of Maseches Brachos).jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא הלכה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.