ועידת הוסבאך

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ועידת הוֹסְבַּאך הייתה ועידה שהתקיימה ב־5 בנובמבר 1937, ובה נכחו ראשי הכוחות המזוינים של גרמניה הנאצית וכן פון נויראט. הפרוטוקול נרשם על ידי אוברסט פרידריך הוסבאך שהיה מזכירו הצבאי של היטלר, ולכן נקראת הוועידה על שמו. בוועידה סקר היטלר את התוכניות האסטרטגיות של גרמניה, ואת המהלכים הצבאיים שנחוצים על מנת להגשים אותן.

בוועידה היטלר הסביר לראשונה בפני ראשי המטה הצבאי, את תוכניותיו כיצד להשיג את אותו מרחב מחיה, שגרמניה חייבת על מנת להביא לשגשוג של העם הגרמני. היטלר התייחס אל הגרמנים האתניים החיים מחוץ לגבולות הרייך, בעיקר במדינות אוסטריה וצ'כוסלובקיה, וטען כי יש לאחדם עם שאר האומה הגרמנית, ואת זאת ניתן לעשות רק בכוח צבאי.

היטלר התייחס למצבה של גרמניה ביחס למצב המעצמות המערביות בריטניה וצרפת, והעריך כי גרמניה עדיין לא מוכנה לפתוח במלחמה מולן. הוא הציב כמה תרחישים אפשריים ומועדים ליציאה למלחמה אך עדיין ללא מועד או כיוון מדויק. בין האנשים שנכחו בישיבה, חלקו שלושה על דבריו של היטלר - ורנר פון בלומברג וורנר פון פריטש שהיו מפקדי הצבא, וקונסטנטין פון נויראט שהיה אז שר החוץ. אמנם הם לא התנגדו בצורה מוחלטת להיטלר, אך טענו כי יכולים להיות קשיים מסוימים בלוח הזמנים, וכי גרמניה ודאי שאיננה מוכנה עכשיו ליישם את המהלכים עליהם הוא מדבר.

זמן לא רב לאחר הוועידה הועברו השלושה מתפקידם באמתלות שונות. מכאן והלאה היה ברור כי היטלר שואף להציב לידו "עושי-הן", ולמעשה להשתלט על מערכת השלטון לחלוטין.

ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.