ועידת מוסקבה (1944)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ועידת מוסקבה הרביעית[1] (נקראת גם ועידת טולסטוי, על שם מילת הקוד "טולסטוי") הייתה ועידת פסגה בין בעלות הברית העיקריות במלחמת העולם השנייה, שהתקיימה בין ה-9 ל-19 באוקטובר 1944.

הנציגים הראשיים של ברית המועצות בוועידה היו יוסיף סטלין, מנהיגה, וויאצ'סלב מולוטוב, שר החוץ הסובייטי. נציגי הממלכה המאוחדת ראש ממשלת בריטניה, וינסטון צ'רצ'יל, ומזכיר המדינה לענייני חוץ וחבר העמים אנתוני אידן. ראש המטה הכללי של הממלכה המאוחדת, פילדמרשל סר אלן ברוק נכח גם הוא בוועידה ושגריר ארצות הברית במוסקבה, אוורל הרימן וגנרל ג'ון דין, ראש המשלחת הצבאית של ארצות הברית במוסקבה נכחו כמשקיפים. בכנס השתתפו גם משלחות מטעם הממשלה הפולנית הגולה והוועד הפולני לשחרור לאומי היושב בלובלין.

הנושאים שנדונו בוועידה היו כניסתה של ברית המועצות במלחמה נגד האימפריה היפנית, חלוקת חבל הבלקן לאחר המלחמה, וכן עתידה של פולין. הבריטים גם הסכימו להחזיר לברית המועצות כל האזרחים הסובייטים ששוחררו מגרמניה הנאצית[2].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ועידת מוסקבה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ כמה מקורות בריטיים מכנים ועידה זו כ"ועידת מוסקבה השנייה", מאחר שזו הפעם השנייה שצ'רצ'יל וסטלין נפגשו בוועידה במוסקבה. הפעם הקודמת הייתה ב-1942
  2. ^ Tolstoy, Nikolai. The Secret Betrayal. Charles Scribner' Sons (1977). p. 75. ISBN 0-684-15635-0