ורבובה

Disambig RTL.svg המונח "ורבו" מפנה לכאן. לערך העוסק בכפר בהונגריה, ראו וארבו.
ורבובה
Vrbové
סמל העיר ורבובה
סמל ורבובה
מרכז העיר ורבובה
מרכז העיר ורבובה
מדינה סלובקיהסלובקיה סלובקיה
מחוז Trnavsky vlajka.svg טרנבה
ראש העיר יאן יאנושקה
תאריך ייסוד 1332 (אזכור ראשון)
שטח 13.967 קמ"ר
גובה 134 מטרים
אוכלוסייה
 ‑ בעיר 5,739 (נכון ל־1 בינואר 2021)
 ‑ צפיפות 452 נפש לקמ"ר (2013)
קואורדינטות 48°37′12″N 17°43′25″E / 48.62000°N 17.72361°E / 48.62000; 17.72361
אזור זמן UTC +1
www.vrbove.sk

ורבובהסלובקית: Vrbové; בגרמנית: Vrbau ובגרמנית מודרנית: Werbau; בהונגרית: Verbó; ביידיש: ווערבוי), עיר במחוז-משנה פישטני (Piešťany) במחוז טרנבה שבמערב סלובקיה. ורבובה היא אחת משתי הערים המרכזיות בתת-המחוז. בשנת 2013 היא מנתה 6,122 תושבים. כהיום קיימת שם ושארית בהקמת קהילת ווערבוי בעיר בני ברק ע"י הגה"צ רבי שבתי שמואל ווייס שליט"א אבדק"ק ווערבוי ונשיא מכון "שם עולם" הקהילה מונה כ 70 משפחות בליעה"ר וממקומת במקום זמני בשכונת נווה אחיזער בב"ב

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יישוב התקיים בוורבובה כבר לפני מאות שנים. האזכור הראשון שלה בכתובים המוכר כיום הוא מהמחצית הראשונה של המאה ה-14, אז הייתה חלק מתחום השליטה של טירת צ'חטיצה (Čachtice Castle). ב־1437 הוכרה רשמית כעיר. ב־1599 נחרבה העיר בידי הצבא העות'מאני.

העיר התפרסמה בשווקיה, בהם שווקה תבואה מכפרי האזור. המסחר נוהל בעיקר על ידי יהודים, שהיוו חלק גדול מאוכלוסיית העיר. בסוף המאה ה-20 התרכז עיקר כובד המשקל המסחרי של העיר בתעשיית הביגוד ובעיבוד העץ לסוגיו.

הקהילה היהודית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית הכנסת הגדול של ורבובה. צולם ב-2008

מוצאה שלhttps://www.bhol.co.il/news/1414183 קהילת היהודים בוורבובה בהגירת קבוצות גדולות של יהודים מקהילת אונגריש ברוד במוראביה, לאחר שהוטלו הגבלות על נישואי יהודים במוראביה. שלוש קהילות הוקמו אז סמוך לגבול מוראביה: קהילת נובו מסטה,[1] קהילת שכטליץ, וקהילת וערבוי, היא ורבובה.[2]

את היסודות לקהילה הניחו מספר עסקנים שהיו גם מלומדים תורניים. אחד האבות המייסדים של הקהילה הממוסדת היה רבי שמואל סגל (פעל בוורבובה בערך בין השנים 17201740). הוא הניח את התשתית לפעילות מוסדות הקהילה כשהקים טחנת קמח, שרווחיה הוקדשו להקמת מבני ציבור ואחזקתם. בנוסף, העביר סגל לחזקת הקהילה מספר בנינים ומגרשים בעיר. עד שנתה האחרונה של הקהילה בימי מלחמת העולם השנייה שמרו יהודי ורבובה על בקשתו בצוואתו, שמדי שנה יפקדו את קברו ביום השנה לפטירתו עשרה תלמידי חכמים. במעמד זה היו קובעים את חלוקת רווחי קרנות הצדקה שהשאיר אחריו.

בית המדרש הגדול של הקהילה חרב בימי השואה, אבל בית הכנסת הגדול שרד, והוא מהווה מוקד משיכה תיירותי כמונומנט היסטורי. לא מתקיימת בו פעילות דתית.

רבני הקהילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

. לאחר המלחמה הוקם שם ושארית לקהילת וחצר ווערבוי ע"י ב"א הרה"ק רבי יצחק ווייס זצוקללה"ה הי"ד אבדק"ק ווערבוי על ידי אחיינו עמוד התפילה הגה"צ רבי ישראל יששכר ווייס זצוק"ל אב"ד ווערבוי בלונדון אנגליה ובעמחסה"ק "בינת יששכר".

כהיום מתנוססת לתפארה קהילת ווערבוי בשכונת נווה אחיזער בבני ברק בראשות בנו הגה"צ רבי שבתי שמואל ווייס שליט"א אב"ד ווערבוי ונשיא מכון "שם עולם" אשר זכה להאדיר את ספריו הקדושים של דו"ז הרה"ק בעל ה"שיח יצחק" מווערבוי זצוקללה"ה הי"ד . עד ביאת משיח צדקנו בב"א

דמוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי מפקד אוכלוסין שנערך ב־2001, אז מנתה העיר 6,249 תושבים, 98.75% מתושביה היו סלובקים ו0.59% צ'כים. החלוקה הדתית הייתה: 75.48% קתולים, 10.80% ללא סיווג דת, ו-10.67% לותרנים.

ילידי ורבובה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבין ילידי העיר התפרסמו רבים, בהם:

ערים תאומות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ורבובה קשורה בקשר ערים תאומות עם כמה ערים ברחבי אירופה:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ורבובה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ בקהילה זו כיהן לימים הרב דוד דייטש.
  2. ^ ווערבוי ורבניה, בתוך: יצחק וייס, שיח יצחק - שו"ת, ירושלים: מכון ירושלים, תשנ"ה.