ורונסקיאן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

בתורת המשוואות הדיפרנציאליות הרגילות, הוורונסקיאן (wronskian באנגלית) היא פונקציה שמסייעת לפתרון מערכות של משוואות ומשוואות מסדר גבוה. קרויה על שמו של יוזף מאריה הנה-וורונסקי (1776-1853) (פולנית: Józef Maria Hoene-Wroński), מתמטיקאי ופילוסוף פולני.

הגדרה פורמלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהינתן קבוצה של פונקציות, , הוורונסקיאן שלהן מוגדר בתור הדטרמיננטה הבאה:

כלומר, זוהי הדטרמיננטה שמתקבלת מכך שמציבים את הפונקציות בשורה הראשונה, את הנגזרת הראשונה שלהן בשורה השנייה וכן הלאה, עד הנגזרת ה- . נשים לב שהוורונסיקאן הוא פונקציה: עבור כל הוא מחזיר את הדטרמיננטה כאשר הפונקציות ונגזרותיהן מחושבות בנקודה .

הוורונסיקאן משמש לבדיקת תלות ליניארית של פונקציות: אם הוורונסיקאן של קבוצת פונקציות שונה מאפס בקטע כלשהו, אז הפונקציות בלתי תלויות בקטע זה. ההפך אינו בהכרח נכון - ייתכן שהוורונסקיאן יתאפס מבלי שהפונקציות יהיו תלויות ליניארית. עם זאת, כאשר כל הפונקציות הן פתרון של משוואה דיפרנציאלית ליניארית כלשהי, התאפסות הוורונסיקאן גוררת את תלות הפונקציות. לכן ניתן להשתמש בוורונסיקאן כדי לבדוק תלות בין פתרונות של אותה משוואה דיפרנציאלית.

עבור מערכת של משוואות דיפרנציאליות ליניאריות מסדר ראשון נהוג להגדיר את הוורונסיקאן בצורה מעט שונה. כל פתרון של המערכת הוא פונקציה וקטורית, ולכן כל עמודה של הוורונסיקאן מכילה את הרכיבים של פונקציה אחת, במקום את הנגזרות שלה. הגדרה זו שקולה להגדרה המקורית במובן זה שאם מתרגמים משוואה ליניארית ממעלה למערכת של משוואות ליניאריות ממעלה ראשונה, הוורונסיקאן של הפתרונות יהיה זהה.

עבור ורונסקיאן של מערכת משוואות כאשר היא מטריצה מסדר מתקיימת זהות אבל: אם הוא הוורונסיקאן של קבוצת פתרונות של המערכת בנקודה אז מתקיים מזהות זו ברור כי הוורונסיקאן מתאפס בכל נקודה או שאינו מתאפס כלל (שכן האקספוננט אינו יכול להתאפס, ולכן אם אז בהכרח גם ).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]