ז'אק רנסייר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ז'אק רנסייר
Jacques Rancière
רנסייר בשנת 2021
רנסייר בשנת 2021
לידה 10 ביוני 1940 (בן 83)
הרפובליקה הצרפתית השלישיתהרפובליקה הצרפתית השלישית אלג'יר, צרפת
מקום לימודים אקול נורמל סופרייר
מנחה לדוקטורט Jean-Toussaint Desanti עריכת הנתון בוויקינתונים
מוסדות European Graduate School, מחברות הקולנוע, סורבון
מונחה לדוקטורט Alain Deneault, Bernard Aspe, Carsten Meiner, Stéphane Douailler, Muriel Combes עריכת הנתון בוויקינתונים
זרם פילוסופיה קונטיננטלית
תחומי עניין פילוסופיה פוליטית, פילוסופיה של החינוך, אסתטיקה, אמנות, ספרות, קולנוע, מטאפילוסופיה
עיסוק פילוסוף, מבקר ספרות, מרצה באוניברסיטה, aesthetician עריכת הנתון בוויקינתונים
הושפע מ אפלטון, אריסטו, קאנט, מרקס, פוקו, לאקאן, באדיו, ליוטר, אלתוסר, ארנדט
השפיע על ז'יז'ק, ג'אד נאמן
מדינה צרפת
פרסים והוקרה מפקד מסדר האמנויות והספרות (2016)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ז'אק רנסיירצרפתית: Jacques Rancière;‏ נולד ב-10 ביוני 1940) הוא פילוסוף צרפתי, פרופסור לפילוסופיה ב-EGS (אנ') בסאס פה, ופרופסור לפילוסופיה לשעבר באוניברסיטת פריז VIII: המרכז האוניברסיטאי הנסיוני ונסן - סן-דני (אנ'). רנסייר ידוע בשל עיסוקו בפילוסופיה פוליטית, בפילוסופיה של החינוך ובאסתטיקה; בתחום זה הוא זכה להכרה בזכות ספרו "חלוקת החושי" שגם תורגם לעברית.

הגותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

פילוסופיה פוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

רישום של רנסייר מאת ארתורו אספינוסה (Arturo Espinosa)

רנסייר התפרסם לראשונה בשנת 1965 כשותף לכתיבת החיבור "לקרוא את הקפיטל" (אנ') (ביקורת נאו-מרקסיסטית ל"הקפיטל" של קרל מרקס) יחד עם מורו דאז לואי אלתוסר ועם אטיין בליבר (אנ').[1] בהמשך, רנסייר נפרד באופן פומבי מאלתוסר, על רקע מחלוקת סביב יחסם השונה למרד הסטודנטים במאי 1968 - רנסייר חש כי עמדתו התאורטית של אלתוסר אודות "האידאולוגיה" אינה מותירה מקום להתקוממות עממית ספונטנית.[2] בין השנים 1981-1975 רנסייר היה פעיל בכתב העת "Les Révoltes Logiques".

ב-1977 חתם רנסייר, לצד אינטלקטואלים ואקדמאים נוספים, על "העצומה לביטול גיל ההסכמה בצרפת" שניסח מישל פוקו בנוגע לדה-קרימינליזציה של יחסי מין בהסכמה עם קטינים (מתחת לגיל 15, גיל ההסכמה בצרפת).

לאחר שיצא לדרך אינטלקטואלית עצמאית, רנסייר פרסם שורה של עבודות המתחקות אחר המושגים המרכיבים את האופן בו את מבינים השיח הפוליטי, כגון "אידאולוגיה" ו"פרולטריון". רנסייר ביקש לברר כיצד הפילוסופיה חושבת על מעמד הפועלים: הוא בחן האם מעמד הפועלים בכלל קיים, את הקשרים שבין המוני העובדים ו"ידיעה", והמגבלות הקיימות דווקא אצל הפילוסופים המכבדים את הפרולטריון. הלך רוח זה באה לביטוי הוא ספרו של רנסייר "Le Philosophe et ses pauvres" (בתרגום חופשי: הפילוסוף וענייו) משנת 1983.

לאחרונה כתב רנסייר בנושא זכויות האדם ובמיוחד את תפקידם של ארגוני זכויות האדם הבינלאומיים בקביעת הסמכות לקבוע אילו קבוצות של אנשים, שוב בעיית ההמונים, מצדיקים התערבות של זכויות אדם ואפילו מלחמה.

פילוסופיה של החינוך[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1987 פורסם ספרו של רנסייר "Le Maître ignorant: Cinq leçons sur l'émancipation intellectuelle" (אנ') (בתרגום חופשי: מנהל בית הספר הבור: חמישה שיעורים באמנציפציה אינטלקטואלית). הספר נכתב עבור מחנכים ואנשי חינוך לעתיד. באמצעות סיפורו של יוסף ז'קוט (אנ'), רנסייר קורא תיגר על קוראיו להתייחס לשוויון כנקודת מוצא ולא כיעד חינוכי. בעשותו כן, הוא מבקש ממחנכים לנטוש את הנושאים והרטוריקה של חסרון תרבותי וישועה. במקום לחייב את תלמידי בית הספר להנחות את התלמידים לקראת מטרות מסוימות ומנכורת, רנסייר טוען כי מחנכים יכולים לתעל את האינטליגנציה השווה כדי להקל על צמיחתם האינטלקטואלית בכיוונים כמעט בלתי מוגבלים. מנהל בית הספר לא צריך לדעת דבר (וייתכן שהוא בור). רנסייר מתחיל עם הנחות כי כל שווים של אינטליגנציה וכי כל תרגיל חינוכי קולקטיבי המבוסס על עיקרון זה יכול לספק את התובנות שממנו ידע נבנה. הוא טוען כי העניים וחסרי הזכויות צריכים לחלוטין להרגיש שהם מסוגלים ללמד את עצמם את אשר הם רוצים לדעת. יתר על כן, כל אחד יכול להוביל, והמדוכאים לא צריכים לחוש כפופים למומחים או להסתמך על אחרים, אלא על האמנציפציה האינטלקטואלית שלהם.

ז'קוט דגל ב"שוויון האינטליגנציה" וטען כי אדם בור יכול ללמד אנשים בורים נוסף. רנסייר פיתח את הרעיון הזה בספרו, באומרו כי "ישנה הסתייגות בכל פעם שאינטליגנציה אחת כפופה לאחרת ... מי שמלמד בלי לשתחרר מסתייג".[3][4]

אסתטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2000 פורסם ספרו חלוקת החושי. בספר זה רנסייר מבקש להחזיר את הדיון האסתטי מהעיסוק ביופי ואמנות לעיסוק ב"חושי". בספר רנסייר מבין ומנסח מחדש את משמעותו של מושג החושי, ובוחן כיצד המושג טומן בחובו את הקשר בין האסתטי לבין הפוליטי. רנסייר מוצא באמנות מרחב מועדף המאפשר לחושי להתגלות. בספר הוא דן בין היתר בתפיסות האסתטיות של אפלטון, אריסטו וקאנט.

ביבליוגרפיה נבחרת[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיבורים בעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיבוריו של רנסייר בתרגום לאנגלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

פילמוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Marx Reloaded, ארטה, אפריל 2011.

הרצאות וידאו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראיונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • The Lessons of Rancière. Samuel A. Chambers. (New York: Oxford University Press, 2013).
  • Jacques Rancière: An Introduction, by Joseph Tanke. (New York & London: Continuum, 2011).
  • Jacques Rancière: Politics, History, Aesthetics. Eds. Phil Watts and Gabriel Rockhill. (Durham & London: Duke University Press, 2009). Also includes an afterword by Rancière: "The Method of Equality: An Answer to Some Questions".
  • Politica delle immagini. Su Jacques Rancière, ed. by Roberto De Gaetano (Cosenza: Pellegrini, 2011). Includes essays by Rancière.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ז'אק רנסייר בוויקישיתוף
בעברית
באנגלית

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ See: Jacques Rancière Faculty Profile (אורכב 17.04.2010 בארכיון Wayback Machine) at European Graduate School
  2. ^ Ben Davis. Rancière, For Dummies. The Politics of Aesthetics. Book Review.
  3. ^ Jacques Ranciere (1981). The Ignorant Schoolmaster: Five Lessons in Intellectual Emancipation. pp. 13, 18.
  4. ^ Molly Quinn. "Committing (to) Ignorance". Epistemologies of Ignorance in Education. pp. 31–52.