ז'וזף מרי טרא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פורטרט של ז'וזף מרי טרא. אלכסנדר רוסלין

ז'וזף מרי טרא (צרפתית: Joseph Marie Terray; ‏ 9 בדצמבר 1715 - 18 בפברואר 1778) היה שר האוצר תחת שלטון לואי החמישה עשר מלך צרפת.

טרא נולד בבואן שבעמק הלואר.

טרא היה כומר (אבה טרא) שמונה כיועץ כנסייתי לפרלמנט של פריז בשנת 1736, שם התמחה בענייני כספים. הוא עורר את תשומת לבו של מופיו, ראש ממשלתו של לואי החמישה עשר, שהפך אותו לשר האוצר בדצמבר 1769. תרומתו הגדולה בתפקיד הייתה סיועו בהפלת שר החוץ דה שואסו שנה אחרי כן בכך שהראה כי צרפת אינה יכולה להסתבך באותה עת במלחמה עם בריטניה.

טרא בילה מספר שנים בניסיון לייצב את מצבה הכספי של צרפת באמצעות שמיטה חד צדדית של חלק מהחוב הלאומי, השעיית תשלומי ריבית על שטרות חוב ממשלתיים וכפיית מתן הלוואות לממשלה. פעולות אלו עוררו מחאות קשות בקרב האצולה והעם כאחד, ומופיו ביטל את סמכויותיהם הפוליטיות של הפרלמה בשנת 1771 כדי להמשיך ברפורמות.

טרא המשיך בשינוי המערכת הפיננסית המתמוטטת של צרפת באמצעות יצירת מסים חדשים כמו "חלק העשרים" (vingtième), מס בשיעור חמישה אחוז מההכנסה ומס גולגולת של פריז ויצר הסכמים נוחים יותר עם הפרמייה ז'נרו, זכייני גביית המסים העקיפים עבור בית המלוכה. צעדים אלו הגבירו בתחילה את הכנסות הממשלה, אך ערערו עוד יותר את האיתנות הפיננסית של צרפת. התנגדות קשה הייתה לטרא על רקע הגבלת המסחר החופשי בתבואה, שלטענת מתנגדיו היה חלק מ"חוזה רעב" שלואי החמישה עשר תכנן כדי לאפשר למלך ליהנות ממחירי תבואה גבוהים באופן מלאכותי.

אחרי מותו של לואי החמישה עשר במאי 1774 נכנע יורשו, לואי השישה עשר ללחץ ופיטר את מופיו וטרא הכושלים ומינה במקומם את מורפה ואת טורגו.