ז'יו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
נהר ז'יו
Jiu
מידע כללי
אורך 331 ק"מ
ספיקה ממוצעת 94 מ"ק לשנייה
אגן ניקוז 10,080 קמ"ר
מוצא מפגש הז'יו המזרחי עם הז'יו המערבי ליד העיר פטרושאן
גובה מוצא הנהר 554 מטרים
יובלים Jiul de Est River, Preajba River, Porcu River, Prodila River, Pârâul Alb, Păiușu River, Pietroasa River, Motru River, Jiul de Vest River, Murga Mică River, Leu River, Lumașu River, Jilț River, Rafallo River, Runcu River, Țânțăreni River, Valea Șarpelui River, Hodinău River, Izvorul River, Rasnic River, Valea Fetii River, Sâmbotin River, Tetila River, Sadu River, Strâmsuța River, Tismana River, Iazu Topilelor River, Gioroc River, Brădești River, Cerbănașu River, Timișeni River, Chițiu River, Polatiștea River, Tarnița River, Cândețu River, Șușița River, Amaradia, Șușița River, Gropu River, Cârnești River, Argetoaia River, Dumitra River, Curpenoasa River, Dâmbova River, Gilort River, Amaradia, Cioiana River, Cartiu River, Ceplea River, Bratcu River, Bârcaciu River, Murga Mare River עריכת הנתון בוויקינתונים
שפך דנובה
מדינות באגן הניקוז רומניה
נהר ז'יו
נהר ז'יו
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ז'יורומנית: Jiu, בעגה המקומית Jii ז'י, בהונגרית: Zsil, בגרמנית: Schil או Schiel, בלטינית: Rabon) הוא נהר בדרומה של רומניה. נוצר על ידי מפגש הז'יו המזרחי עם הז'יו המערבי קרוב לעיר פטרושאן שבדרום טרנסילבניה. הוא חוצה את המחוזות הונדוארה, ברובו את - המחוזות גורז' ודולז' שבחבל אולטניה.

מוצא[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוצא שני ענפיו -הז'יו המזרחי והז'יו המערבי בהרי הקרפטים הדרומיים. הז'יו המזרחי נובע בין הרי פרנג (Parâng) ושוריאנו, על יד העיר פטרילה, והז'יו המערבי מוצאו בין הרי רטזאט וולקאן (Vâlcan), בסביבות היושב אוריקאן (Uricani).

מסלול[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהמשך מסלולו חוצה הנהר מספר יחידות גאוגרפיות - עמק פטרושאן, עמק טרגו ז'יו, הרמה הגטית, המשיור הרומני.

יובלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יובליו העיקריים הם: מצד ימין - טיסמאנה, ז'ילץ, סוסיצה והיובל הגדול ביותר, מוטרו. יובליו משמאל הם סאדו, ג'ילורט (היובל הגדול ביותר) ואמראדיה.

שפך[עריכת קוד מקור | עריכה]

הג'יו נשפך לדנובה על יד היישוב אוסטורבן (Ostroveni) והעיר בקט ברומניה, ובמרחק קילומטרים אחדים מהעיר הבולגרית ממול, אוריאחובו. אורך הנהר הוא 331 ק"מ ושטח אגן הניקוז שלו הוא 10,070 קמ"ר.

ערים[עריכת קוד מקור | עריכה]

העיר הגדולה ביותר השוכנת על נהר ז'יו היא קראיובה, הבירה ההיסטורית של חבל אולטניה. היא בירת המחוז דולז' Dolj שמקור שמו הוא שם סלאבי למורד הז'יו. ערים בינוניות שעל גדות הנהר ז'יו הן - מצפון לדרום: לופן, וולקן, פטרילה, פטרושאן וטרגו ז'יו. טרגו ז'יו (שמשמעות שמה "היריד של הז'יו") - היא בירת המחוז גורז', שגם שמו נובע ממלים סלאביות שמובנן קשור למיקומו הגאגרפי - מעלה (הר) הז'יו.

ערים קטנות יותר שעל הז'יו הן - מצפון לדרום: אוריקאן, אנינואסה, בובמשט-ז'יו, טורצ'ן ופיליאש. עמק הז'יו העילי, בסביבות היישובים פטרושאן ולופן מהווה את אזור מכרות הפחם העיקרי של רומניה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ז'יו בוויקישיתוף