זאב צפון-מערבי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןזאב צפון-מערבי
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: יונקים
סדרה: טורפים
תת־סדרה: דמויי כלב
משפחה: כלביים
סוג: כלב
מין: זאב מצוי
תת־מין: זאב צפון-מערבי
שם מדעי
Canis lupus occidentalis
ריצ'רדסון, 1829
תחום תפוצה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

זאב צפון-מערבי הידוע גם כזאב מקנזי, זאב עץ אלסקה, זאב עץ קנדי או זאב עץ צפוני (שם מדעי: Canis lupus occidentalis) הוא תת-מין של זאב אפור החי בחלקיה הצפוניים של אמריקה הצפונית, בצפון ארצות הברית המערבית, מערב קנדה ובאלסקה וככל הנראה הוא הגדול ביותר שבזאבים ובכלל בבני משפחת הכלביים.

תיאור ומשקל[עריכת קוד מקור | עריכה]

זאב זה נמדד כמגיע למשקל הרב ביותר של זאבים, קרוב לתת-מינים זאב אירואסייתי וזאב פנים-אלסקה (Canis lupus pambasileus), שלעיתים נכלל בתת-מין זה. מדידות שנערכו בקולומביה הבריטית לזאבים מראים שטווח משקלם נע בין 38.6-61.4 ק"ג, כשהנקבות הגיעו למשקל 42.5 ק"ג והזכרים ל-51.1 ק"ג, ובפארק ילוסטון הנקבות הגיעו למשקל ממוצע של 43.4 ק"ג והזכרים ל-50 ק"ג בממוצע. האורך הממוצע של הזכרים הוא 68-91.5 ס"מ ולמשקל 45-66 ק"ג בעוד הנקבות מגיעות לאורך ממוצע של 35-50 ס"מ ולמשקל ממוצע של 36-59 ק"ג.

הזאבים הללו בעלי פרווה אפורה ולעיתים חומה כהה והם בעלי רגליים ארוכות ופרווה עבה על גופם כדי לבודד את החום והם בעלי אוזניים וחוטם קצרים יותר וראש מעוגל יותר כהתאמה לחיים בקור.

צייד[עריכת קוד מקור | עריכה]

הזאבים הם טורפי-על הניזונים מציד של חיות גדולות כמו אייל קנדי. הציד מתבצע בעיקר בריצה ממושכת ומתישה, בה נבחרים הפריטים הרכים והחלשים ומחוסלים בידי פיות רבים המבתרים אותם. מחקר שהתבצע בפארק ילוסטון מעריך ש-50% מפרטי האיילים החולים והחלשים נטרפים בידיהם.

הזאבים יצודו גם מינים גדולים כמו אייל קורא או ביזונים, אשר מספקים יחדיו מזון גדול לכל הלהקה. עם זאת בעת ציד של חיות אלה הזאבים חייבים להיזהר מכיוון שעקב משקלם העצום הם יכולים להרוג זאב בקלות.

פעילות הזאבים מספקת מזון לאוכלי נבלות אמריקאים כמו עורבים, עיטמים, דובי גריזלי, דובים שחורים וקויוטים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא זאב צפון-מערבי בוויקישיתוף