זהבה ושלושת הדובים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
איור של שלושת הדובים מאת ארתור ראקהאם (1918)

"זהבה ושלושת הדובים"אנגלית: The Story of the Three Bears או Goldilocks and the Three Bears) הוא סיפור ילדים מפורסם אשר פורסם לראשונה בשנת 1837 באוסף כתביו של המשורר האנגלי רוברט סאותי (Robert Southey), על אף שייתכן והסיפור מבוסס על סיפור עממי ישן יותר.

מאז שהתפרסם לראשונה, הסיפור עבר שני שינויים משמעותיים. בגרסה של סאותי הגיבורה הראשית היא אישה זקנה ובגרסאות המאוחרות יותר של הסיפור הוחלפה האישה הזקנה בנערה זהובת שיער בשם זהבה. כמו כן, בגרסה של סאותי שלושת הדובים האנתרופומורפיים (דמויי אדם) היו כולם זכרים בעוד שבגרסאות המאוחרות יותר הם הפכו לאב, אם ובן.

עלילת הסיפור[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שמשפחת הדובים יוצאת לטייל, זהבה הסקרנית פולשת לבית משפחת הדובים. זהבה טועמת מקערות הדייסה של שלושת הדובים ולבסוף מחליטה לאכול את הדייסה של הדוב הבן אשר לא חמה מדי ולא קרה מדי. בהמשך היא מחליטה לנוח, ובעקבות כך היא בודקת את כל שלושת הכיסאות של הדובים, היא בוחרת לבסוף בכיסא של הדוב הבן אשר לא קשה מדי ולא רך מדי. בהמשך היא מחליטה ללכת לישון, ולאחר שהיא בודקת את כל שלוש המיטות, היא נרדמת לבסוף על המיטה של הדוב הבן.

בהמשך שלושת הדובים חוזרים לביתם בעוד שזהבה ישנה. הדוב הבן אומר: "מישהו אכל את הדייסה שלי" וגם "מישהו ישב בכיסא שלי" וכשהדובים נכנסים לחדר השינה, זהבה מתעוררת בבהלה וקופצת מן החלון ובורחת. הדובים לא שמעו ממנה יותר.

עיבודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לסיפור "זהבה ושלושת הדובים" נעשו במשך השנים מספר עיבודים לתחומי אמנות שונים.

  • אחד מהעיבודים הראשונים היה העיבוד הקולנועי של וולט דיסני, אשר בשנת 1922 יצר גרסה מונפשת לסיפור.
  • כותב השירים בובי טרופ (Bobby Troup) כתב בשנת 1946 שיר בסגנון ג'אז לסיפור בשם "The Three Bears".
  • Roald Dahl's Goldilocks - אופרה סקוטית מאת קורט שוורטסיק.
  • גולדי והדב - סדרת טלוויזיה המשודרת בדיסני ג'וניור המספרת על גולדי (מבוססת על זהבה) שמתחברת עם הבן הצעיר במשפחת הדובים.
  • בערוץ הופ שודרה סדרת הטלוויזיה "סימסאלה גרים" שם הגיעו יויו וקרוקי לפתוח את הבעיה באגדה הידועה.
  • בסדרת הטלוויזיה "משטרת האגדות" האגדה לא הופיעה מסיבה לא ידועה אך הוזכרה בכמה פרקים שמישהו גנב דייסה ושבר כיסא מהאגדה הזו, בפרק של שוליית הקוסם רואים את שלושת הדובים צפים על חביות כאשר השוליה הציף את כל ארץ האגדות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא זהבה ושלושת הדובים בוויקישיתוף