משולם זושא מאניפולי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף זושא מאניפולי)
Disambig RTL.svg המונח "זושא" מפנה לכאן. לערך העוסק בלהקה חסידית הקרויה על שמו, ראו זושא (להקה).
משולם זושא מאניפולי
המצבה שעל קברו של רבי זושא
המצבה שעל קברו של רבי זושא
לידה 1730
טרנוב, האיחוד הפולני-ליטאי עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 28 בינואר 1800 (בגיל 70 בערך)
האנופיל, מחוז אוסטרוג, האימפריה הרוסית עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה האיחוד הפולני-ליטאי, האימפריה הרוסית עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות ? – 1800 עריכת הנתון בוויקינתונים
רבותיו דב בער ממזריטש עריכת הנתון בוויקינתונים
חתימה Zushasign.jpg עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

רבי משולם זושא (או זוסיא, או זוסיל[1]) מאניפולי[2] (מכונה גם "הרבי ר' זושא"[3], ה'ת"צ[4] 1730ב' בשבט ה'תק"ס, 28 בינואר 1800), אחיו של רבי אלימלך מליז'נסק ותלמידו של המגיד ממזריטש, ממייסדי תנועת החסידות. אבי שושלת חסידות אניפולי.

תולדות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד לאלעזר ליפא, עשיר ובעל קרקעות. אין מידע רב על ראשית חייו: בצעירותו עסק בעיקר בלימוד קבלה[דרוש מקור], והיה בנעוריו תלמידו של המגיד מזלוטשוב. נהג לצאת עם אחיו, הרב אלימלך, למסעות נדודים ("גלות"). על פי המנהג, היו ה"גולים" יוצאים בלי כסף ובלי אוכל למשך זמן רב. עוד נהגו שלא לישון באותו מקום יותר מלילה אחד.

במסעותיהם פגשו האחים את המגיד ממזריטש, והיו לתלמידיו המובהקים.

רבי זושא כיהן כאדמו"ר בעיירה אניפולי.

דרכו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספר תורותיו - "מנורת זהב", מהדורה ראשונה, וורשה, 1902

בין תלמידי המגיד הפך רבי זושא לסמל של תמימות, ענווה וטוב לב. על כך כותב הרב יהודה לייב מימון בספרו "שרי המאה":

"הרים לא עקר בפילפולו, פילים לא חיבר בקופא דמחטא, ספרים לא חיבר, שאלות ותשובות ופסקי הלכה לא ערך, אבל הוא היה צדיק תמים, חסיד ועניו, ואת עמו אהב אהבה בלי מיצרים".

רבי זושא חי בדוחק רב. נהג ללמוד ליד האח על רצפת בית המדרש. מסופר כי רבים מהאנשים ששמעו את שמו ובאו מרחוק להיוועץ בו, הופתעו מבגדיו הבלויים ומצורת חייו הפשוטה. לפי סיפור נודע, כשבאו האחים רבי שמעלקה מניקלשבורג ורבי פנחס הורוביץ אל המגיד ושאלו איך אפשר לברך על הרעה כשם שמברכים על הטובה (כמובא במשנה האחרונה במסכת ברכות), הפנה אותם לרבי זושא. הם מצאו אותו מאחורי התנור ואמרו לו שהמגיד שלח אותם. הוא ענה להם: נראה שלא שמעתם נכון, אינני יכול להסביר לכם זאת מכיוון שמעולם לא היה לי רע[5].

הוא נהג לדבר על עצמו בגוף שלישי, "זושא אומר", ונימק זאת בכך שרק הקב"ה יכול לומר אני, כלשון הדיבר הראשון מעשרת הדיברות "אנוכי ה' אלוקיך".

אמרתו הידועה: "אם ישאלו אותי בשמים למה לא הייתי אלימלך (אחיו) - אדע מה להשיב. אבל אם ישאלו אותי למה לא הייתי זוסיא - יסתתמו טענותי".

בסיפורי חסידים מוצג רבי זושא כמי שהחזיר אלפים בתשובה על ידי שהוכיח אותם בצורה מתוחכמת, כאשר היה מתוודה כביכול על חטאיו שלו בפניו של אדם שבאמת חטא בחטאים אלו, ובעקבות כך היו בני שיחו חוזרים בתשובה.

מסופר כי בעל התניא, שקיבל ממנו הסכמה על ספרו, אמר עליו: "עבודתו הייתה ביראה עילאה כל כך, עד שגם בהיכל היראה הייתה יראתו לפלא"[6]. בתיאור שנכתב לפני ההקדמה לספר התניא שהדפיס רבי שניאור זלמן מלאדי, הוא מכונה: "הרב החסיד המפורסם איש אלהי קדוש יֵאָמֵר לו מוהר"ר משולם זוסיל מאניפאלי"[7]. נודע באהבת-ישראל שלו ופעל רבות לפדיון שבויים.

פטירתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

האוהל בו נטמן רבי זושא, לצד המגיד ממזריטש.

בב' בשבט ה'תק"ס 28 בינואר 1800 נפטר ממחלה. הוא נקבר בעיר אניפולי ליד רבו, המגיד ממזריטש. בתחילה היה כתוב על מצבתו: "פה נטמן הקדוש... עובד אלוהים באהבה והשמח בייסורים ורבים השיב מעוון". לאחר זמן נכתבה המצבה מחדש ועליה כתוב אך: "הרבי ר' זושא"[8].

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נישא פעמיים. שם אשתו הראשונה לא ידוע וממנה התגרש וממנה נולד לו בנו הבכור. מאשתו השנייה הניה[9] נולדו לו בנו ובתו האחרים.

כתביו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "משולם זוסיל מאניפאלי". זוהי חתימתו של רבי משולם זוסיל עצמו שנדפס בחייו בסוף הסכמתו בתחילת ספר התניא שחיבר רבי שניאור זלמן מלאדי, לקוטי אמרים-תניא, תקנ"ו-1796 וכך גם מופיע בחתימת ידו המקורית ועל גבי מצבתו המובאים בתבנית בתחילת ערך זה.
  2. ^ אניפולי זו היא כיום Annopol, מחוז קמניץ-פודולסקי שבאוקראינה (ראו בערכה באנציקלופדיה של הגטאות, באתר יד ושם). אין להתבלבל בינה ובין אנופול שבפולין, אנופול ראחוב - שגם היא באוקראינה, ועוד עיירות בעלות שם דומה.
  3. ^ נהגה: 'רֶבּ זוּשֶה'
  4. ^ כך כותב הרב נפתלי אהרן וקשטיין באחד ממדורי "ויתילדו" בעיתון "המודיע" וכותב שהתגלה מסמך בו מופיעים שנות הלידה שלו ועוד מבני משפחתו.
  5. ^ סיפור זה אינו מופיע בספר בוצינא קדישא על רבי זושא. ייתכן שזוהי העברה מסיפור על רבי יחיאל מיכל מזלוטשוב וברכת "שעשה לי כל צורכי" בכל בוקר, למרות שאין לו מה לאכול או ללבוש. גרסה דומה ביחס לרבי זושא עוסקת בתלמיד ששלח מהמגיד ממזריטש אליו בעניין קבלת ייסורים בשמחה. רבי זושא לא ידע להסביר, כי "מעולם לא היו לי ייסורים". ראו סיפור על קבלת ייסורים בשמחה (שערי מועדים, הרבי מליובביץ, תמוז ה'תשנ"ה).
  6. ^ בוצינא קדישא, אות כו
  7. ^ רבי שניאור זלמן מלאדי, לקוטי אמרים-תניא, תקנ"ו-1796, עמ' 2
  8. ^ כאן על יום השנה לפטירתו בתשע"ו עם תמונות ממצבת קברו.
  9. ^ יצחק אלפסי, אנציקלופדיה לחסידות, אישים כ-ת, עמ' שעו
  10. ^ "בוצינא קדישא"