זיקאש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
זיקאש
Zcash
משתמשים 10,028,406
סמל ZEC, ⓩ
ISO 4217 ZEC
בנק מרכזי
אינפלציה קצב שנקבע מראש ויורד.
z.cash

זיקאשאנגלית: Zcash, קוד: ZEC, סימול: ⓩ) הוא מטבע מבוזר, שבדומה למטבעות מבוזרים אחרים כגון ביטקוין, אינו כפוף לגוף מרכזי או למדיניות מוניטרית של ממשלות ומתבסס אך ורק על כרייה. המטבע הושק בשנת 2016 והיתרון שהוא מציע ביחס לביטקוין היא היכולת לבצע עסקאות אנונימיות באופן מלא או סלקטיבי איתו.

זיקאש בדומה לביטקוין, גם מכילה קוד פתוח.

זיקאש מעניקה למשווקים פרטיים את האפשרות להפעיל "גילוי סלקטיבי", המאפשר למשתמש להוכיח תשלום למטרות ביקורת. סיבה כזו היא לאפשר למשווקים פרטיים את הבחירה לעמוד בתקנות נגד הלבנת הון או מסים. "עסקאות ניתנות לביקורת אך הגילוי נתון לשליטת המשתתף". החברה אירחה פגישות וירטואליות עם רשויות אכיפת החוק ברחבי ארצות הברית כדי להסביר את היסודות הללו, והיא המשיכה לומר כי "הם לא פיתחו את המטבע כדי להקל על פעילות בלתי חוקית".

בעוד שהמונים מקבלים 80% מתגמול הבלוק, 20% ניתנים ל"קרן הפיתוח של זיקאש": 8% לתמיכות הגדולות של זיקאש, 7% לחברת מטבעות חשמליים ו-5% לקרן זיקאש[1][2].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עבודות הפיתוח של זיקאש החלו בשנת 2013 על ידי הפרופסור מאוניברסיטת ג'ון הופקינס, מתיו גרין וכמה מתלמידיו לתארים מתקדמים.[3] הפיתוח הושלם על ידי חברת זיקאש למטרות רווח, בראשותו של זוקו וילקוקס, מומחה לאבטחת מחשבים וציפרפאנק אשר התבססו בקולורדו.[3] חברת זיקאש גייסה מעל 3 מיליון דולר מבעלי הון בעמק הסיליקון להשלמת הפיתוח של זיקאש.[3]

ההשקעה הראשונה של זיקאש הושקעה בסוף אוקטובר 2016.[4] הביקוש הראשוני היה גבוה, ותוך שבוע נסחרו מטבעות זיקאש תמורת חמשת אלפים דולר ליחידה.[4] עשרה אחוזים מכל המטבעות שנכרו בארבע השנים הראשונות היו מוקצים לחברת זיקאש, עובדיה, המשקיעים וקרן זיקאש ללא מטרות רווח.[3]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא זיקאש בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Reaching Consensus, Electric Coin Company (באנגלית אמריקאית)
  2. ^ "Zcash development and governance - Zcash". Zcash (באנגלית אמריקאית). נבדק ב-2022-09-16.
  3. ^ 1 2 3 4 Popper, Nathaniel (2016-11-01). "Zcash, a Harder-to-Trace Virtual Currency, Generates Price Frenzy". The New York Times. ISSN 0362-4331. נבדק ב-2021-08-25.
  4. ^ 1 2 Bloomberg - Are you a robot?, www.bloomberg.com