זכויות להט"ב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מעמד חוקי של להט"ב בעולם (לחצו להגדלה)
הומוסקסואליות חוקית:
  מדינות המאפשרות נישואים חד-מיניים
  מדינות המאפשרות סוגים אחרים של שותפות, כגון איחוד אזרחי
  מדינות המכירות בנישואים חד-מיניים שנערכו במדינות אחרות
  הכרה בנישואים חד-מיניים ברמה הפדרלית, אך לא ברמת המדינה
  מדינות שלא מאפשרות איחוד אזרחי או נישואים חד-מיניים
הומוסקסואליות בלתי-חוקית / מוגבלת בחוק:
  מדינות בהן קבועה ענישה בחוק, אך הוא אינו נאכף
  מדינות בהן החוק מגביל את חופש הביטוי וההתאגדות של להט"בים
  מדינות בהן נהוג עונש מאסר ללהט"בים
  מדינות בהן נהוג מאסר עולם ללהט"בים
  מדינות בהן נהוג עונש מוות ללהט"בים
הערה: עיגול צבעוני מציין חקיקה מקומית או פסיקות בודדות של שופטים מקומיים.

מעמדם החוקי ומצב זכויות הלהט"ב בעולם הוא מגוון ושונה ממדינה למדינה. מדינות מסוימות מכירות במעמדן ואף מאפשרות נישואים והקמת משפחה ואילו במדינות אחרות מטילים עונש מוות על קיום יחסים של בני אותו מין או על בעלי זהות מינית או מגדרית שונה.

תחיקה הקשורה לקהילה הגאה, קשורה להכרה של המדינה בזכות הפרטים לזהות עצמם כבעלי זהות זו, לקיים יחסי מין, לנהל מערכות יחסים, להקים משפחה, חוקים הקשורים לאימוץ ופונדקאות, סוגיות הקשורות לשירות בצבא, שוויון בזכויות הגירה, חוקים האוסרים על אפליה ועל פשעי שנאה, וחוקים הנוגעים ליחסי מין והשוואת גיל ההסכמה.

הכרה בזוגיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נישואים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – נישואים חד מיניים

החל מסוף המאה העשרים ניכרת מגמה בקרב מדינות מעטות להתייחס לנישואים אזרחיים כאל זכות שהמדינה מחויבת להעניק לכל אזרחיה ללא הבדל נטייה מינית. במדינות רבות אחרות (בעיקר באירופה) קיימת הכרה רשמית בזוגיות חד-מינית באמצעות איחוד אזרחי המעניק זכויות דומות לזכויות זוגות נשואים. נכון לינואר 2015, המדינות או המחוזות שבהם נהוגים נישואים חד-מיניים הן:

אוקיאניה

אירופה

צפון אמריקה

דרום אמריקה

אפריקה

אסיה

איחוד אזרחי[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – איחוד אזרחי

איחוד אזרחי (Civil Union) הוא איחוד זוגי השווה או הדומה במעמדו החוקי לנישואים. בחלק מהמדינות איחוד אזרחי שווה במעמדו החוקי לנישואים באופן מוחלט, ובחלק הוא שונה ולא מעניק את כל הזכויות הניתנות לזוגות נשואים, בעיקר בתחום האימוץ ובארצות הברית גם בתחום ההגירה. בדרך כלל האפשרות לאיחוד אזרחי קיימת עבור זוגות הומוסקסואלים, אולם במדינות כגון ניו זילנד ואורוגוואי, וכן בקוויבק, קיימת אפשרות לאיחוד אזרחי גם לזוגות הטרוסקסואלים. מרבית המדינות המתירות איחוד אזרחי מכירות באיחודים דומים אשר נעשו במדינות אחרות בהן החוק בנושא זהה.

איחוד אזרחי נוסד לראשונה בדנמרק בשנת 1989, ומאז החילו אותו מדינות מפותחות רבות אחרות, במטרה להקנות לזוגות חד-מיניים את הזכויות, ההטבות ותחומי האחריות החלים על זוגות הטרוסקסואלים נשואים.[1]

אימוץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הורות הומו-לסבית

ישנם שני סוגים של אימוץ על ידי זוגות הומואים או לסביות. אימוץ קרובים המתייחס לאימוץ קטין על ידי בן הזוג של ההורה הביולוגי של הילד, או אימוץ משותף המתייחס לאימוץ קטין על ידי שני בני הזוג אשר אינם הוריו הביולוגים. אימוץ משותף מלא של בני זוג חד מיניים מתאפשר במדינות וסמכויות השיפוט העצמאיות הבאות:

המדינות הבאות מתירות "אימוץ קרובים" בלבד, וזאת כאשר בני הזוג נמצאים בזוגיות רשומה או מעמד של ידועים בציבור (בישראל):

הרשויות הבאות מתירות "אימוץ קרובים" בלבד, וזאת כאשר בני הזוג נמצאים באיחוד אזרחי:

שירות צבאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

שירות צבאי של להט"ב לפי מדינות (לחצו להגדלה)
  מדינות המתירות שירות צבאי ללהט"ב
  להט"בים אינם מורשים לשרת
  אין נתונים

לצבאות העולם השונים התייחסות שונה ללהט"ב. מרבית צבאות העולם המערבי הסירו מגבלות ואיסורם על שירות צבאי של הומואים ולסביות. מתוך 26 מדינות החברות בנאט"ו, 22 מתירות ללהט"בים מוצהרים לשרת. מתוך חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון של האו"ם, שלוש מתירות שירות צבאי ללהט"ב (צבא בריטניה, צבא צרפת, וצבא רוסיה). המצב בצבא ארצות הברית היה יוצא דופן עד לא מזמן שכן המדינה הייתה מתירה מבחינה טכנית להומואים ולסביות לשרת, אך המדיניות המעוגנת בחוק הפדרלי "אל תשאל, אל תספר" הייתה אוסרת עליהם לעשות זאת בפתיחות ומי שנטייתו המינית נחשפת על ידו או אחרים מודח מהצבא.

מדינות האוסרות על שירות צבאי של להט"בים:

מתוך כלל מדינות העולם, רק 18 מתירות שירות צבאי של טרנסג'נדרים: אוסטרליה, אוסטריה, בלגיה, בוליביה, קנדה, צ'כיה, גרמניה, אסטוניה, ישראל, פינלנד, צרפת הולנד, ניו זילנד, נורווגיה, ספרד, שוודיה ו הממלכה המאוחדת.

הצהרת האו"ם בדבר נטייה מינית וזהות מגדרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הצהרת האו"ם בדבר נטייה מינית וזהות מגדרית

הצהרת האו"ם בדבר נטייה מינית וזהות מגדרית הנה הצעה ביוזמת צרפת ובתמיכת האיחוד האירופי שהוצגה לעצרת הכללית של האו"ם ב-18 בדצמבר 2008. ההצהרה המוצעת כוללת גינוי של אלימות, הטרדה, אפליה, הדרה, סטיגמטיזציה ורדיפה על רקע נטייה מינית או זהות מגדרית. עוד כוללת ההצעה גינוי על הרג והוצאה להורג, עינויים, מעצרים שרירותיים וקיפוח כלכלי, חברתי ותרבותי על בסיס אלה.

הגשת ההצהרה, אשר במקור תוכננה להתקבל כהחלטה רשמית, הביאה את הליגה הערבית ליזום הצעה-נגדית הפוכה כאות התנגדות. שתי ההצעות נותרו במעמד פתוח לחתימות, וטרם התקבלה אחת מהן בתור החלטה רשמית של המועצה.

זכויות להט"ב באירופה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – זכויות להט"ב באירופה

מעמדם של להט"ב באירופה הוא מגוון ושונה ממדינה למדינה. שבע מתוך עשר המדינות בעולם שאישרו נישואים חד-מיניים בשטחן הן אירופיות. תשע-עשרה מדינות נוספות אישרו איחוד אזרחי או צורות איחוד אחרות המקנות לזוגות חד-מיניים זכויות אזרחיות השוות לאלה של זוגות הטרוקסואלים נשואים, כגון "זוגיות רשומה", "זוגיות אזרחית" או "זוגיות דומסטית".

למרות הרדיפה של הומואים ולסביות, שרווחה במהלך ההיסטוריה של אירופה, מתקופת האימפריה הרומית ועד למאה ה-20, ובפרט רדיפה של הומוסקסואלים במהלך השואה,[32] כיום נהנים להט"בים בצפון אירופה ובמערבהּ מזכויות אזרחיות ומקבלה חברתית באופן נרחב יותר מבכל יבשת אחרת.

זכויות להט"ב באמריקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעילים למען זכויות להט"ב מפגינים מחוץ לכנס של המפלגה הדמוקרטית בניו יורק, 11 ביולי 1976.
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – זכויות להט"ב באמריקה

מעמדם של להט"ב באמריקה הוא מורכב ומשתנה בין חלקי היבשת והמדינות השונות. האימפריה הבריטית, האימפריה הצרפתית, האימפריה הספרדית והאימפריה הפורטוגזית אשר ייסדו את רוב מדינות אמריקה הביאו עמן את דת הנצרות ומנהגיה, ולאלה השפעה רבה על יחס המדינות ללהט"בים גם בימנו. גם הכנסייה הקתולית וגם הכנסייה המורמונית מתנגדות נחרצות לכל הכרה בזכויות ללהט"בים, ולהן השפעה פוליטית רחבת היקף כמעט בכל מדינות אמריקה.

בניגוד לאירופה, שבה באותן מדינות שבהן נפתח מוסד הנישואין לבני זוג מאותו מין נעשה הדבר ביוזמת המחוקק, הרי שבארצות הברית כמעט בכל המקרים בתי המשפט הם שפתחו פתח לנישואין שכאלה. במסצ'וסטס, קונטיקט, איווה וקליפורניה[33] הונהגו נישואין לבני זוג מאותו מין בעקבות פסיקה של בתי משפט, שקבעה כי הדרתם ממוסד הנישואין היא בבחינת הפליה הפוגעת בעיקרון השוויון. ורמונט היא למעשה המדינה הראשונה בארצות הברית שהנהיגה נישואים כאמור על-פי יוזמה של המחוקק ולא בעקבות התערבות שיפוטית.[1]

זכויות להט"ב באפריקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – זכויות להט"ב באפריקה

מעמדם של להט"ב באפריקה הוא מוגבל יחסית למקומות אחרים בעולם, וב-38 מתוך 53 מדינות אפריקה, קיימים חוקים בהם מוגדרת ההומוסקסואליות כעבירה פלילית, וב-13 מהן היא או מותרת על-פי החוק או שאין בחוק כל התייחסות לנושא. במרבית מדינות אפריקה קיימת אמביוולנטיות בהתייחסות הרשויות להומואים ולסביות. מצד אחד - יחסים חד-מיניים פסולים ונחשבים לייבוא ממדינות העולם המערבי, ומצד שני - השלטונות מכירים בארגונים למען זכויות להט"ב לצורך המאבק באיידס.[34]

ברוב רובן של מדינות אפריקה סובלים להט"בים מהומופוביה קשה המושרשת בכל הרמות החברתיות, ולמצב זה גם השלכות בריאותיות קשות. חוקרי אוניברסיטת אוקספורד מצאו כי שיעור נשאי האיידס בקרב גברים הומוסקסואלים באפריקה שמדרום לסהרה גבוה פי עשרה מזה של גברים הטרוסקסואלים. החוקרים קבעו כי הדבר נובע מ"חוסר נכונות תרבותית, דתית ופוליטית לקבל אותם כחברים שווים בחברה".[35]

זכויות להט"ב באוקיאניה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – זכויות להט"ב באוקיאניה

אוקיאניה, כמו ביבשות אחרות, מגוונת למדי יחסה ללהט"ב . בחלק מהמדינות יש נישואים חד מיניים ו/או איחוד אזרחי כמו אוסטרליה וניו זילנד, לעומת מדינות שבהן קיימים עונשים ללהט"בים כמו קיריבטי ונאורו.

זכויות להט"ב באסיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – זכויות להט"ב באסיה

זכויות להט"ב ביפן[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – זכויות להט"ב ביפן

זכויות להט"ב ביפן אינן מוגבלות, יחסית לאזורים אחרים בעולם, לא קיימים חוקים בהם מוגדרת ההומוסקסואליות כעבירה פלילית, ואין בנמצא חוקים המוציאים אותה מחוץ לחוק. אמנם קיימים תחומים בהם אין התייחסות חוקית שווה לזוגות בני אותו מין, לדוגמה, אין הכרה בנישואים חד-מיניים. אך ככלל, לתרבות היפנית ולדתות העיקריות במדינה אין רקע היסטורי של אפליה או עוינות כלפי קהילת הלהט"ב.

זכויות להט"ב בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – זכויות להט"ב בישראל

מעמדם המשפטי של להט"ב בישראל עבר שינויים מפליגים בשנים האחרונות. אף שהם אינם נהנים עדיין משוויון זכויות מלא, נראה כי החקיקה והפסיקה בישראל אינן חורגות במידה משמעותית מהנורמה המקובלת בעולם המערבי.

החוק בישראל אינו מכיר בנישואים חד מיניים או באיחוד אזרחי. על כן, דפוס חייהם של זוגות חד מיניים מקביל לזה של "ידועים בציבור". בעקבות ההכרה שהעניק החוק הישראלי למוסד ה"ידועים בציבור", זוגות חד-מיניים זכאים לכל הזכויות הפיננסיות המוענקות לזוגות הטרוסקסואליים. פסקי-הדין שונים שניתנו במהלך השנים מעידים על הנטייה ההולכת וגוברת של ההכרה שהעניקה מערכת המשפט בישראל לזכויות הזוגות החד-מיניים. פסקי-הדין, שזכו לדיווח תקשורתי נרחב, מכסים מגוון תחומים ולרוב מנוסחים בלשון שאינה משתמעת לשתי פנים.[36]

ארגונים למען זכויות להט"ב[עריכת קוד מקור | עריכה]

פסקי דין בנושא זכויות להט"ב[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1.0 1.1 ליאור בן דוד, הכרה משפטית ביחסי זוגיות בין בני זוג מאותו מין - סקירה משווה, מרכז המחקר והמידע של הכנסת, 27 במאי 2009
 2. ^ 2.0 2.1 2.2 Daniel Ottosson (נובמבר 2006). "LGBT world legal wrap up survey". International Lesbian and Gay Association (ILGA). אורכב מ-המקור ב-15 June 2007. בדיקה אחרונה ב-21 בינואר 2010. (הקישור אינו פעיל, 4 באוגוסט 2016)
 3. ^ "Argentina Passes Gay Marriage Law". Towardfreedom.com. 15 ביולי 2010. בדיקה אחרונה ב-13 בספטמבר 2010. 
 4. ^ David Morton Rayside. Queer inclusions, continental divisions: public recognition of sexual diversity in Canada and the United States. University of Toronto Press, 2008. p. 388 (p. 20) ISBN 0802086292.
 5. ^ Homosexual couples can adopt children, decides to Supreme Court of Justice
 6. ^ Gays given equal adoption rights
 7. ^ David Morton Rayside. Queer inclusions, continental divisions: public recognition of sexual diversity in Canada and the United States. University of Toronto Press, 2008. p. 388 (p. 21) ISBN 0802086292.
 8. ^ "Gay Marriage Goes Dutch". CBS News. Associated Press. 1 באפריל 2001. בדיקה אחרונה ב-21 בינואר 2010. 
 9. ^ "Norway passes law approving gay marriage". MSNBC. Associated Press. 17 ביוני 2008. בדיקה אחרונה ב-21 בינואר 2010. 
 10. ^ Windy City Media Group (1 באוקטובר 2002). "South Africa OKs Gay Adoption". בדיקה אחרונה ב-21 בינואר 2010. 
 11. ^ BBC News (22 בדצמבר 2005). "Gay marriage around the globe". בדיקה אחרונה ב-21 בינואר 2010. 
 12. ^ BBC News (6 ביוני 2002). "Sweden legalises gay adoption". בדיקה אחרונה ב-21 בינואר 2010. 
 13. ^ UK Gay News (30 בדצמבר 2005). "New Adoption Law Gives Gay Couples Joint Rights". בדיקה אחרונה ב-21 בינואר 2010. 
 14. ^ Ellen Thomas (20 בספטמבר 2009). "New legislation sees gay Scottish couples win right to adopt children". Herald Scotland. בדיקה אחרונה ב-21 בינואר 2010. 
 15. ^ Kilian Melloy (18 ביוני 2008). "Door to Gay Adoption Opened in Northern Ireland". Edge Boston. בדיקה אחרונה ב-21 בינואר 2010. 
 16. ^ 16.0 16.1 16.2 16.3 Shelly Dahl (4 באוגוסט 2007). "Stop the proposed same-sex adoption ban". Green Left. אורכב מ-המקור ב-31 July 2012. בדיקה אחרונה ב-21 בינואר 2010. (הקישור אינו פעיל, 4 באוגוסט 2016)
 17. ^ "Adoption Amendment (Same Sex Couples) Bill 2010 (No 2) - NSW Parliament". Parliament.nsw.gov.au. בדיקה אחרונה ב-13 בספטמבר 2010. (הקישור אינו פעיל, 4 באוגוסט 2016)
 18. ^ 18.0 18.1 18.2 18.3 18.4 18.5 18.6 18.7 Mary C. Hurley (31 במאי 2007). "Sexual Orientation and Legal Rights". Parliament of Canada. בדיקה אחרונה ב-21 בינואר 2010. 
 19. ^ Jennifer A. Cooper (31 בדצמבר 2001). "Opinion on Common-Law Relationships". Government of Manitoba. בדיקה אחרונה ב-21 בינואר 2010. 
 20. ^ "Gay couple leaps 'walls' to adopt son". Edmonton Journal. 19 בפברואר 2007. (הקישור אינו פעיל, 4 באוגוסט 2016)
 21. ^ "Legal Information for Same Sex Couples". Legal Information for Same Sex Couples. אורכב מ-המקור ב-6 July 2011. בדיקה אחרונה ב-3 בספטמבר 2010. (הקישור אינו פעיל, 4 באוגוסט 2016)
 22. ^ "Mexico City’s gay marriage law takes effect". MSNBC. Associated Press. 4 במרץ 2010. בדיקה אחרונה ב-6 במרץ 2010. 
 23. ^ Yanina Olivera (9 בספטמבר 2009). "Uruguay approves Latin America's first gay adoption law". AFP. אורכב מ-המקור ב-17 September 2009. בדיקה אחרונה ב-21 בינואר 2010. (הקישור אינו פעיל, 4 באוגוסט 2016)
 24. ^ Uruguay Bill Permitting Same-sex Couples to Adopt Becomes Law
 25. ^ 25.00 25.01 25.02 25.03 25.04 25.05 25.06 25.07 25.08 25.09 25.10 25.11 Human Rights Campaign (2008). "Adoption Laws: State by State". בדיקה אחרונה ב-21 בינואר 2010. 
 26. ^ Robert Crooks, Karla Baur. Our sexuality. 10th Edition. Cengage Learning, 2008. p. 520 (p. 255) ISBN 0495095540.
 27. ^ ""Florida appeals court strikes down gay adoption ban"". CNN International. 22 בספטמבר 2010. בדיקה אחרונה ב-22 בספטמבר 2010. 
 28. ^ Ice News (23 במאי 2009). "Finland extends same-sex adoption rules". בדיקה אחרונה ב-21 בינואר 2010. 
 29. ^ Facing hate crime in Turkey – BBC
 30. ^ Carassava, Anthee (3 ביוני 2008). "Greek mayor performs same-sex marriage". International Herald Tribune. בדיקה אחרונה ב-1 בפברואר 2009. 
 31. ^ South Korea asks court to retain ban on gays in the military
 32. ^ Persecution of homosexuals in Nazi Germany and the Holocaust
 33. ^ הצעה 22 (קליפורניה) - ויקיפדיה עב'
 34. ^ רויטרס, "מלאווי: הומואים שהתחתנו בפומבי - יועמדו לדין", ynet‏, 29/12/2009
 35. ^ טלי גולדשטין, "להומואים באפריקה קשה יותר", וואלה!, 20/7/2009
 36. ^ שי רודין, עוז אלמוג, דוד פז, ‏משפחה חד מינית בישראל, בארכיון האינטרנט של אתר "אנשים ישראל", עדכון אחרון: 3.4.2009


לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים (להט"ב)
ערכי ליבה
נטייה מינית הומוסקסואליות · לסביוּ‏ת · ביסקסואליות · הטרוסקסואליות · קוויר · פאנסקסואליות · מונוסקסואליות · א-מיניות
זהות מגדרית מגדר · טרנסג'נדר · טרנסקסואליות · קרוס-דרסינג · ג'נדרקוויר · ביג'נדר · אינטרסקס
מושגי יסוד גיבוש זהות · יציאה מהארון · אאוטינג · מצעד הגאווה · טיפול המרה · הומופוביה · הומופוביה מופנמת · הטרוסקסיזם · הטרונורמטיביות· גאווה
סמלי להט"ב משולש ורוד · משולש שחור · דגל הגאווה · דגלי גאווה נוספים
Rainbow flag and blue skies.jpg
זכויות להט"ב
מעמד חברתי וחוקי נישואים חד-מיניים · איחוד אזרחי · הורות הומו-לסבית · שירות צבאי · התנגדות לזכויות להט"ב
זכויות להט"ב בעולם באוקיאניה · באירופה · באמריקה · באסיה · באפריקה · הצהרת האו"ם בדבר נטייה מינית וזהות מגדרית
יחס הדת ללהט"ב יהדות · נצרות · אסלאם
חברה ותרבות
כללי סרט להט"בי · הומוארוטיקה · המשחקים הגאים · דראג (דמות · לבוש · קווין · קינג) · קאמפ · ויגסטוק · כסף ורוד · תיירות גאה (‏Europride‏ · ‏WorldPride‏) · קולנוע קווירי
סלנג ומונחים אקטיביות ופסיביות · ארוניסט · בוצ'ה ופמית · גיי · גיי פרנדלי · גיידאר · דובים · סטרייט אקטינג · פאג האג
קטגוריות מחזות להט"ב · סדרות להט"ב · ספרות להט"ב · סרטי להט"ב · עיתונות להט"ב
היסטוריה
עד העת החדשה הומוסקסואליות ביוון העתיקה · פדרסטיה ביוון העתיקה · בית מולי
המאה ה-20 באירופה הומוסקסואלים בגרמניה הנאצית · סעיף 175 · לסביות בגרמניה הנאצית · Der Eigene · סעיף 28
המאה ה-20 באמריקה אגודת מאטאשין · בנותיה של ביליטיס · בהלת הלבנדר · מהומות סטונוול · איום הלוונדר · מהומות ליל וייט · יוזמת בריגס
בישראל
מעמד אישי וחברתי זכויות להט"ב · הומופוביה · נישואים חד-מיניים · פונדקאות להומוסקסואלים בישראל · מצעד הגאווה והסובלנות בירושלים · מצעד הגאווה בתל אביב · כרונולוגיה · פעילים למען זכויות להט"ב · להט"ב דתיים
ארגונים ומוסדות אגודת הלהט"ב · בית גאה בבאר שבע · הבית הפתוח · חוש"ן · נוער גאה · תהל"ה · מעברים · פרויקט גילה · הו"ד · חברותא · כמוך · בת קול · בית דרור · סגו"ל · העשירון האחר · המרכז הגאה · הפורום החיפאי · הקבוצה הירושלמית · כביסה שחורה · הצבעים שלנו · קל"ף
לקטגוריה · לפורטל