זכויות להט"ב באוקיאניה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
זכויות להט"ב ביבשת אוקיאניה:
  הכרה מוגבלת בנישואים חד־מיניים ברמה הפדרלית
  החוק אינו מכיר בזוגיות חד־מינית
  איסור חוקתי על נישואים חד־מיניים
  נטייה חד־מינית אינה חוקית

בדומה ליבשות אחרות, זכויותיהם של לסביות, הומוסקסואלים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים (להט"ב) באוקיאניה הן מגוונות למדי: בעוד שבחלק מהמדינות להט"בים נהנים משוויון זכויות מוחלט או כמעט מוחלט, במדינות אחרות קיימים עונשים ללהט"בים.

מתוך 14 המדינות באוקיאניה, הומוסקסואליות חוקית ב־8 מדינות. כמו כן, היא חוקית ב־12 מתוך 13 הטריטוריות (איי קוק הם הטריטוריה היחידה באוקיאניה שבה הומוסקסואליות אינה חוקית). לסביות חוקית בכל המדינות מלבד איי שלמה וכן בכל הטריטוריות.

העונש על נטייה חד־מינית, ועל הומוסקסואליות בפרט, במדינות בהן הדבר אינו חוקי, הוא לרוב מאסר למשך 14 שנים לכל היותר. עונש חמור יותר קיים בטונגה, שם הומוסקסואלים יכולים לקבל ענישה גופנית (הצלפות) על פי החוק, בנוסף למאסר. עם זאת, עונש זה אינו נאכף בפועל.

מבין מדינות אוקיאניה החברות באומות המאוחדות, 10 מדינות חתמו בעד הצהרת האו"ם בדבר נטייה מינית וזהות מגדרית, ביניהן גם טובאלו וסמואה שחתמו בעד ההצהרה למרות האיסור על הומוסקסואליות במדינתן. המדינה היחידה שחתמה נגד ההצהרה היא איי שלמה. 3 המדינות האחרות (פפואה גינאה החדשה, קיריבטי וטונגה) נמנעו.

זכויות משפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכרה בנישואים חד־מיניים ובזוגיות חד־מינית[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לשנת 2018, שתי מדינות באוקיאניה מתירות לזוגות חד־מיניים להינשא: מדינות אלה הן אוסטרליה[1] וניו זילנד[2]. בשאר המדינות החוק אינו מכיר כלל בזוגיות חד־מינית, ובפלאו קיים איסור חוקתי על נישואים חד־מיניים.

בנוסף לאוסטרליה ולניו זילנד, 8 טריטוריות באוקיאניה מתירות נישואים חד־מיניים. החוק באי הפסחא אינו מכיר בנישואים חד־מיניים, אך הוא מכיר באיחוד אזרחי.

אימוץ ילדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

החוק באוסטרליה מתיר לזוגות חד־מיניים לאמץ ילדים במשותף בכל 6 המדינות וכן בטריטוריית הבירה האוסטרלית. הטריטוריה הצפונית היא הטריטוריה היחידה באוסטרליה שבה זוגות חד־מיניים אינם מורשים לאמץ ילדים במשותף. עם זאת, בטריטוריה זו קיימת הצעת חוק בנושא הממתינה לאישור. גם בניו זילנד זוגות חד־מיניים מורשים לאמץ ילדים במשותף.

בנוסף לאוסטרליה ולניו זילנד, כל 8 הטריטוריות באוקיאניה שמתירות נישואים חד־מיניים מתירות גם אימוץ על ידי זוגות חד־מיניים.

שירות צבאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוקיאניה קיימות 6 מדינות שיש להן צבא. מתוכן, אוסטרליה וניו זילנד מתירות להומוסקסואלים וללסביות לשרת בצבא באופן גלוי, כלומר מבלי שייאלצו להסתיר את נטייתם המינית. בפפואה גינאה החדשה ובטונגה הומוסקסואלים ולסביות אינם מורשים לשרת בצבא. בוונואטו ובפיג'י נושא זה אינו ברור די צורכו.

הגנה מפני אפליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבין מדינות אוקיאניה, בשתי מדינות החוק אוסר באופן מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית: מדינות אלה הן אוסטרליה וניו זילנד. ב־4 מדינות נוספות החוק אוסר באופן חלקי על אפליה כזו: מדינות אלה הן ונואטו, פיג'י, קיריבטי וסמואה.

בנוסף, ב־4 טריטוריות החוק אוסר באופן מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית: טריטוריות אלה הן קלדוניה החדשה, אי הפסחא, ואליס ופוטונה ופולינזיה הצרפתית. ב־5 טריטוריות נוספות החוק אוסר באופן חלקי על אפליה כזו: טריטוריות אלה הן איי מריאנה הצפוניים, גואם, איי קוק, סמואה האמריקנית ופיטקרן. בפיטקרן האיסור על אפליה כזו מעוגן בחוקה.

טרנסג'נדריות ושינוי מגדר[עריכת קוד מקור | עריכה]

3 מדינות באוקיאניה מתירות לטרנסג'נדרים לשנות את מגדרם החוקי: מדינות אלה הן אוסטרליה, ניו זילנד וסמואה. נוסף על מדינות אלה, 6 טריטוריות מתירות לטרנסג'נדרים לעשות כן: טריטוריות אלה הן קלדוניה החדשה, איי מריאנה הצפוניים, גואם, אי הפסחא, ואליס ופוטונה, סמואה האמריקנית ופולינזיה הצרפתית.

זכויות להט"ב באוקיאניה לפי מדינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוסטרלאסיה[עריכת קוד מקור]

זכויות להט"ב ב: מעמד בחוק של הומוסקסואלים ולסביות הכרה בזוגיות חד־מינית בחוק נישואים חד־מיניים התרת אימוץ לזוגות חד־מיניים שירות צבאי של הומוסקסואלים ולסביות מניעת אפליה על רקע נטייה מינית טרנסג'נדריות ושינוי מגדר
אוסטרליהאוסטרליה  אוסטרליה
והאיים:
חג המולד (אי)חג המולד (אי)  חג המולד
איי קוקוסאיי קוקוס  איי קוקוס
נורפוק (אי)נורפוק (אי)  נורפוק
Yes check.svg חוקי באוסטרליה הדרומית משנת 1972, בוויקטוריה משנת 1981, בניו סאות' ויילס משנת 1983, בטריטוריה הצפונית משנת 1984, בטריטוריית הבירה האוסטרלית משנת 1985, באוסטרליה המערבית משנת 1990, בקווינסלנד משנת 1991, בנורפוק משנת 1993 ובטסמניה משנת 1997.
חוקי באי חג המולד ובאיי קוקוס.
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg הכרה בנישואי חוזה בכל המדינה משנת 2009;
הכרה בשותפות מקומית בטסמניה משנת 2004, באוסטרליה הדרומית משנת 2007, בוויקטוריה משנת 2008, בניו סאות' ויילס משנת 2010 ובקווינסלנד משנת 2012;
הכרה באיחוד אזרחי בטריטוריית הבירה האוסטרלית משנת 2012.
Yes check.svg חוקי משנת 2017[1] Yes check.svg אימוץ על ידי זוגות חד־מיניים חוקי באוסטרליה המערבית משנת 2002, בטריטוריית הבירה האוסטרלית משנת 2004, בניו סאות' ויילס משנת 2010, בטסמניה משנת 2013, בוויקטוריה וקווינסלנד משנת 2016 ובאוסטרליה הדרומית משנת 2017 (+הכרה אוטומטית בהורות משותפת).
X mark.svg הצעת חוק ממתינה לאישור בטריטוריה הצפונית.
Yes check.svg משנת 1992 Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg
ניו זילנדניו זילנד  ניו זילנד Yes check.svg חוקי משנת 1986.
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg הכרה בנישואי חוזה משנת 2002;
הכרה באיחוד אזרחי משנת 2005.
Yes check.svg חוקי משנת 2013[2] Yes check.svg חוקי משנת 2013 (+הכרה אוטומטית בהורות משותפת) Yes check.svg משנת 1993 Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg הגנה על זכויותיהם של טרנסג'נדרים מעוגנת בחוק החל משנת 2006.

מלנזיה[עריכת קוד מקור]

זכויות להט"ב ב: מעמד בחוק של הומוסקסואלים ולסביות הכרה בזוגיות חד־מינית בחוק נישואים חד־מיניים התרת אימוץ לזוגות חד־מיניים שירות צבאי של הומוסקסואלים ולסביות מניעת אפליה על רקע נטייה מינית טרנסג'נדריות ושינוי מגדר
איי שלמהאיי שלמה  איי שלמה X mark.svg בלתי חוקי. עונש: עד 14 שנות מאסר. X mark.svg X mark.svg X mark.svg מדינה ללא צבא X mark.svg החוקה של איי שלמה מתירה באופן מפורש אפליה על רקע נטייה מינית. X mark.svg
ונואטוונואטו  ונואטו Yes check.svg חוקי משנת 2007.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים Yes check.svg איסור חלקי על אפליה על רקע נטייה מינית. X mark.svg
פיג'יפיג'י  פיג'י Yes check.svg חוקי משנת 2010.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים Yes check.svg איסור חלקי על אפליה על רקע נטייה מינית. Emblem-question.svg אין נתונים
פפואה גינאה החדשהפפואה גינאה החדשה  פפואה גינאה החדשה X mark.svg בלתי חוקי עבור גברים. עונש: מאסר של 3–14 שנים (לא נאכף בפועל).
Yes check.svg חוקי עבור נשים מאז ומעולם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg
קלדוניה החדשהקלדוניה החדשה  קלדוניה החדשה
(קולקטיב מעבר לים של צרפת)
Yes check.svg חוקי (מעולם לא היו קיימים בקולקטיב חוקים נגד נטייה חד־מינית).
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg הסכם סולידריות אזרחית משנת 2009 Yes check.svg חוקי משנת 2013 Yes check.svg חוקי משנת 2013 Yes check.svg צרפת אחראית להגנה. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg החל משנת 2017, אין צורך בעיקור לצורך שינוי המגדר.

מיקרונזיה[עריכת קוד מקור]

זכויות להט"ב ב: מעמד בחוק של הומוסקסואלים ולסביות הכרה בזוגיות חד־מינית בחוק נישואים חד־מיניים התרת אימוץ לזוגות חד־מיניים שירות צבאי של הומוסקסואלים ולסביות מניעת אפליה על רקע נטייה מינית טרנסג'נדריות ושינוי מגדר
איי מריאנה הצפונייםאיי מריאנה הצפוניים  איי מריאנה הצפוניים
(טריטוריה בלתי משולבת של ארצות הברית)
Yes check.svg חוקי משנת 1983 Yes check.svg משנת 2015 Yes check.svg חוקי משנת 2015 Yes check.svg חוקי משנת 2015 Yes check.svg ארצות הברית אחראית להגנה.[3][4] Yes check.svg חוקי ארצות הברית באשר לפשעי שנאה חלים גם בטריטוריות החיצוניות של ארצות הברית. Yes check.svg חוקי ארצות הברית באשר לפשעי שנאה חלים גם בטריטוריות החיצוניות של ארצות הברית.
איי מרשלאיי מרשל  איי מרשל Yes check.svg חוקי משנת 2005.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg מדינה ללא צבא X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים
גואםגואם  גואם
(טריטוריה בלתי משולבת של ארצות הברית)
Yes check.svg חוקי משנת 1978 Yes check.svg משנת 2015 Yes check.svg חוקי משנת 2015 Yes check.svg חוקי משנת 2002 Yes check.svg ארצות הברית אחראית להגנה.[3][4] Yes check.svg איסור חלקי על אפליה על רקע נטייה מינית. חוקי ארצות הברית באשר לפשעי שנאה חלים גם בטריטוריות החיצוניות של ארצות הברית. Yes check.svg איסור חלקי על אפליה על רקע זהות מגדרית. חוקי ארצות הברית באשר לפשעי שנאה חלים גם בטריטוריות החיצוניות של ארצות הברית.
האיים המרוחקים הקטנים של ארצות הבריתהאיים המרוחקים הקטנים של ארצות הברית  האיים המרוחקים הקטנים של ארצות הברית
(טריטוריה בלתי משולבת מאורגנת של ארצות הברית)
Yes check.svg חוקי Yes check.svg Yes check.svg חוקי Yes check.svg חוקי Yes check.svg ארצות הברית אחראית להגנה.[3][4] X mark.svg X mark.svg
מיקרונזיהמיקרונזיה  מיקרונזיה Yes check.svg חוקי.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg מדינה ללא צבא Emblem-question.svg אין נתונים Emblem-question.svg אין נתונים
נאורונאורו  נאורו Yes check.svg חוקי משנת 2016.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg מדינה ללא צבא X mark.svg X mark.svg
פלאופלאו  פלאו Yes check.svg חוקי משנת 2014.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg X mark.svg איסור חוקתי משנת 2008 X mark.svg מדינה ללא צבא X mark.svg X mark.svg
קיריבטיקיריבטי  קיריבטי X mark.svg בלתי חוקי עבור גברים. עונש: מאסר של 5–14 שנים.
Yes check.svg חוקי עבור נשים.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg מדינה ללא צבא Yes check.svg איסור חלקי על אפליה על רקע נטייה מינית. X mark.svg

פולינזיה[עריכת קוד מקור]

זכויות להט"ב ב: מעמד בחוק של הומוסקסואלים ולסביות הכרה בזוגיות חד־מינית בחוק נישואים חד־מיניים התרת אימוץ לזוגות חד־מיניים שירות צבאי של הומוסקסואלים ולסביות מניעת אפליה על רקע נטייה מינית טרנסג'נדריות ושינוי מגדר
אי הפסחאאי הפסחא  אי הפסחא
(טריטוריה מיוחדת של צ'ילה)
Yes check.svg חוקי משנת 1999 (גיל ההסכמה שונה).
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg הכרה באיחוד אזרחי משנת 2015 X mark.svg X mark.svg (ממתין לאישור. יחידים יכולים לאמץ.) Yes check.svg צ'ילה אחראית להגנה. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg שינוי מגדר חוקי משנת 2007
איי קוקאיי קוק  איי קוק
(שטח חסות של ניו זילנד)
X mark.svg בלתי חוקי עבור גברים. עונש: מאסר של 5–14 שנים (לא נאכף בפועל, ביטול האיסור ממתין לאישור).
Yes check.svg חוקי עבור נשים.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg Yes check.svg ניו זילנד אחראית להגנה. Yes check.svg איסור חלקי על אפליה על רקע נטייה מינית. X mark.svg
האיים המרוחקים הקטנים של ארצות הבריתהאיים המרוחקים הקטנים של ארצות הברית  האיים המרוחקים הקטנים של ארצות הברית
(טריטוריה בלתי משולבת מאורגנת של ארצות הברית)
Yes check.svg חוקי Yes check.svg Yes check.svg חוקי Yes check.svg חוקי Yes check.svg ארצות הברית אחראית להגנה.[3][4] X mark.svg X mark.svg
ואליס ופוטונהואליס ופוטונה  ואליס ופוטונה
(קולקטיב מעבר לים של צרפת)
Yes check.svg חוקי (מעולם לא היו קיימים בקולקטיב חוקים נגד נטייה חד־מינית).
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg הסכם סולידריות אזרחית משנת 2009 Yes check.svg חוקי משנת 2013 Yes check.svg חוקי משנת 2013 Yes check.svg צרפת אחראית להגנה. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg החל משנת 2017, אין צורך בעיקור לצורך שינוי המגדר.
טובאלוטובאלו  טובאלו X mark.svg בלתי חוקי עבור גברים. עונש: עד 14 שנות מאסר.
Yes check.svg חוקי עבור נשים.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg מדינה ללא צבא X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים
טונגהטונגה  טונגה X mark.svg בלתי חוקי עבור גברים. עונש: עד 10 שנות מאסר והצלפות (לא נאכף בפועל).
Yes check.svg חוקי עבור נשים מאז ומעולם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg
טוקלאוטוקלאו  טוקלאו
(שטח חסות של ניו זילנד)
Yes check.svg חוקי משנת 2007.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg Yes check.svg ניו זילנד אחראית להגנה. X mark.svg X mark.svg
ניואהניואה  ניואה
(שטח חסות של ניו זילנד)
Yes check.svg חוקי משנת 2007.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg Yes check.svg ניו זילנד אחראית להגנה. Emblem-question.svg אין נתונים Emblem-question.svg אין נתונים
סמואהסמואה  סמואה X mark.svg בלתי חוקי עבור גברים. עונש: מאסר של 5–7 שנים (לא נאכף בפועל).
Yes check.svg חוקי עבור נשים.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg מדינה ללא צבא Yes check.svg איסור חלקי על אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg הכרה ב"מגדר שלישי"
סמואה האמריקניתסמואה האמריקנית  סמואה האמריקנית
(טריטוריה בלתי משולבת של ארצות הברית)
Yes check.svg חוקי משנת 1980 X mark.svg X mark.svg[5] X mark.svg Yes check.svg ארצות הברית אחראית להגנה.[3][4] Yes check.svg חוקי ארצות הברית באשר לפשעי שנאה חלים גם בטריטוריות החיצוניות של ארצות הברית. Yes check.svg חוקי ארצות הברית באשר לפשעי שנאה חלים גם בטריטוריות החיצוניות של ארצות הברית.
פולינזיה הצרפתיתפולינזיה הצרפתית  פולינזיה הצרפתית
(קולקטיב מעבר לים של צרפת)
Yes check.svg חוקי (מעולם לא היו קיימים בקולקטיב חוקים נגד נטייה חד־מינית).
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg משנת 2013 Yes check.svg חוקי משנת 2013 Yes check.svg חוקי משנת 2013 Yes check.svg צרפת אחראית להגנה. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg החל משנת 2017, אין צורך בעיקור לצורך שינוי המגדר.
פיטקרןפיטקרן  פיטקרן
(טריטוריה מעבר לים של הממלכה המאוחדת)
Yes check.svg חוקי משנת 2001.
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg משנת 2015 Yes check.svg חוקי משנת 2015 Yes check.svg חוקי משנת 2015 Yes check.svg הממלכה המאוחדת אחראית להגנה. Yes check.svg איסור חוקתי על אפליה על רקע נטייה מינית. Emblem-question.svg אין נתונים

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]