זכויות להט"ב באסיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מעמד חוקי של זוגיות הומוסקסואלית באסיה:
  הכרה בנישואים חד־מיניים שבוצעו במדינה אחרת
  הכרה בסוגים אחרים של שותפות, כגון איחוד אזרחי או נישואי חוזה
  החוק אינו מכיר בזוגיות חד־מינית
  הגבלות על חופש הביטוי וההתאגדות
מדינות בהן הומוסקסואליות היא פלילית:
  החוק לא נאכף או שאינו ברור
  החוק קובע קנסות
  החוק קובע מאסר עולם
  החוק קובע עונש מוות

זכויותיהם של לסביות, הומוסקסואלים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים (להט"ב) באסיה הן מוגבלות ביחס לאזורים רבים אחרים בעולם. פעילות הומוסקסואלית איננה חוקית לפחות ב-20 מדינות אסיה בעוד שרק 17 מדינות לפחות חוקקו הגנות מפני אפליה על רקע נטייה מינית עבור אנשי קהילת הלהט"ב. נכון לשנת 2021 המדינות ישראל, תאילנד, הודו, נפאל, יפן וטייוואן מספקות מגוון רחב יותר של זכויות להט"ב ביבשת משאר המדינות הנמצאות בה.

מתוך 48 המדינות באסיה, הומוסקסואליות חוקית ב-26 מדינות ובשתיים מתוכן חוקית רק בחלק מהמדינה (ברוסיה רק בצ'צ'ניה, בעוד שבאינדונזיה רק באצ'ה). נוסף על כך, הומוסקסואליות חוקית בכל שלוש הטריטוריות שבאסיה (אקרוטירי ודקליה, הונג קונג ומקאו) וכן בשש מתוך שבע המדינות שיש להן הכרה מוגבלת. כלפי זוגיות לסבית חלה קבלה במספר מדינות גבוה יותר מאשר זוגיות הומוסקסואלית, אשר חוקית ב-44 מדינות ובמדינה אחת נוספת חוקית רק בחלק מהמדינה. כמו כן, לסביות חוקית בכל הטריטוריות שבאסיה וכן בכל המדינות שיש להן הכרה מוגבלת.

בשבע מדינות אשר קיים בהן משטר אסלאמי דתי מאוד קיים עונש מוות להומוסקסואלים. מדינות אלה הן איחוד האמירויות הערביות, איראן, ערב הסעודית, קטר, תימן, אפגניסטן וברוניי. באיראן ורצועת עזה הומוסקסואלים לעיתים מוצאים להורג ללא משפט. עונשים אחרים המקובלים בגין נטייה חד-מינית, ובגין הומוסקסואליות בפרט, הם קנסות, מאסר, מאסר עולם, גירוש ובמספר מדינות מוסלמיות ענישה גופנית בהן מלקות, הצלפות, עינויים, הזרקת הורמונים בכפייה וסירוס כימי על פי חוקי השריעה האסלאמית.

מבין מדינות אסיה החברות באומות המאוחדות, 12 מדינות חתמו בעד הצהרת האו"ם בדבר נטייה מינית וזהות מגדרית, ו-21 מדינות חתמו נגד ההצהרה בהן רובן המוחלט מדינות עם משטר אסלאמי דתי. 16 מדינות נמנעו.

זכויות משפחתיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכרה בנישואים חד מיניים וזוגיות הומוסקסואלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לשנת 2021, נישואים חד-מיניים אינם חוקיים באף אחת ממדינות אסיה מלבד טאיוואן משנת 2019.[1] ארמניה, הונג קונג, וישראל מכירות בנישואים חד־מיניים שבוצעו במדינה מחוץ לשטחן, אך אינן מבצעות אותם בתוכן. עם זאת, משנת 2020 מספר ערים בישראל החלו לרשום זוגות חד מיניים אשר מקיימים יחדיו מסגרת משפחתית אך אינם נשואים זה לזה כידועים בציבור עבור זכויות והטבות עירוניות בהן תל אביב, גבעתיים, רמת גן, הרצליה, ראשון לציון וחיפה.[2][3][4][5][6] בארבע מדינות קיים איסור חוקתי על נישואים חד־מיניים בהן: רוסיה (משנת 2020), אפגניסטן, קירגיזסטן, ארמניה ונגורנו קרבאך. מבין הטריטוריות שבאסיה, הטריטוריה היחידה אשר מתירה נישואים חד מיניים משנת 2014 היא אקרוטירי ודקליה אשר שייכת למדינות הממלכה המאוחדת וקפריסין.

מדינות אשר אינן מתירות נישואים חד מיניים אך מכירות בסוגים אחרים של שותפויות הן קפריסין (משנת 2015), הודו (מגורים משותפים אינם רשומים משנת 2020), ישראל (ישנה הכרה בנישואי חוזה משנת 1996), הרפובליקה העממית של סין (הכרה אפוטרופוסית משפטית משנת 2017), יפן, (הכרה בשותפות שאינה מחייבת בערים מסוימות), קמבודיה (שותפויות מוכרות בערים מסוימות) ובטריטוריית אקרוטירי ודקליה משנת 2005. בקוריאה הדרומית מוצעת הכרה בשותפות לחיים. כמו כן, הכרה בזוגיות הומוסקסואלית בחוק הוצעה על ידי בית המשפט העליון של נפאל בשנת 2008. נכון לשנת 2021, במדינות תאילנד והפיליפינים הכרה בזוגיות חד מינית בחוק ממתינה לאישור.

Anh&Cung wedding.jpg
Carole Lombard
(ימין) נישואים חד־מיניים בין זוג גברים אסייתים בקנדה, 2006

(שמאל) נישואים חד־מיניים בודהיסטיים בין זוג נשים בטאיוואן, 2017

אימוץ ילדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לשנת 2021, החוק אינו מתיר לזוגות חד־מיניים לאמץ ילדים במשותף באף אחת ממדינות אסיה, מלבד ישראל (החל משנת 2005 אימוץ של בן או בת הזוג, אימוץ על ידי זוגות חד מיניים משנת 2008).

במדינות טאיוואן, הפיליפינים והונג קונג, יחידים יכולים לאמץ אך לא כזוג בעוד שבתאילנד וטאיוואן אישור לאימוץ משותף ממתין לאישור. בהודו ונפאל החוק מוצע. בטורקיה רווקים רשאיים לאמץ ללא קשר לנטייה מינית, אך לא כזוגות חד מיניים.

בטריטוריה אקרוטירי ודקליה לא ידועים נתונים על התרה או איסור אימוץ ילדים על ידי יחידים או זוגות חד מיניים.

שירות צבאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

שירות להט"בים גלויים בצבא[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לשנת 2021, מבין מדינות אסיה, כולל המדינות שיש להן הכרה מוגבלת, ב-13 מדינות החוק מתיר להומוסקסואלים וללסביות לשרת בצבא באופן גלוי, מבלי שייאלצו להסתיר את נטייתם המינית. מדינות אלה הן אזרבייג'ן, ארמניה, ישראל, ירדן, וייטנאם, נפאל, טאיוואן, יפן, מונגוליה, קפריסין, הפיליפינים, סינגפור תאילנד ובטריטוריית אקרוטירי ודקליה. ברוסיה ניתן לאנשי להט"ב בפועל לשרת, אם כי קיימת מדיניות של אל תשאל, אל תספר. בארמניה דווח לאורך השנים על כך שאנשי להט"ב פוטרו משירותם הצבאי בשל נטייתם המינית.

כמו כן במדינות טאיוואן, סינגפור ומונגוליה אנשי להט"ב נדרשים לשרת בצבא בהתאם לנוהל גיוס חובה, אך אינם מורשים ללכת לבית הספר לקצינים או לשרת ביחידות רגישות בסינגפור. במדינות ואזורי אוזבקיסטן, טג'יקיסטן, טורקמניסטן, קירגיזסטן, אבחזיה, גאורגיה, דרום אוסטיה, נגורנו קרבאך, הרשות הפלסטינית (רצועת עזה והגדה המערבית), הונג קונג, מקאו, סין, קוריאה הצפונית, קמבודיה, מזרח טימור ולאוס לא ידועים נתונים על התרה או איסור לאנשי להט"ב מוצהרים לשרת בצבא.

הגנה מפני אפליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

איסור אפליה על רקע נטייה מינית[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לשנת 2021 מבין מדינות אסיה, ובהן המדינות שיש בהן הכרה מוגבלת, בשמונה מדינות החוק אוסר באופן מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. מדינות אלה הן גאורגיה, קפריסין, קפריסין הצפונית, נפאל, טאיוואן, ישראל, הודו ותאילנד. בנפאל, הודו וטאיוואן איסור זה מעוגן בחוקת המדינה.

בשתי מדינות נוספות החוק אוסר באופן חלקי על אפליה על רקע נטייה מינית. מדינות אלה הן מונגוליה ומזרח טימור. בקוריאה הדרומית, יפן והפיליפינים החוק אוסר באופן חלקי על אפליה זו באזורים מסוימים בחלקן. בטורקיה, מוצע חוק לאיסור על אפליה על רקע נטייה מינית.

בכל הטריטוריות שבאסיה (אקרוטירי ודקליה, הונג קונג ומקאו) החוק אוסר באופן חלקי על אפליה על רקע נטייה מינית.

טרנסג'נדריות ושינוי מגדר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכרה בשינוי מגדר ואיסור אפליה על רקע זהות מגדרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לשנת 2021, מבין מדינות אסיה, כולל המדינות בהן ישנה הכרה מוגבלת או אף עונש מוות כלפי הומוסקסואליות,27 מדינות מתירות לטרנסג'נדרים לשנות את מגדרם החוקי בהן, טג'יקיסטן, קירגיזסטן, גאורגיה, טורקיה, רוסיה, איראן, בחריין, ירדן, ישראל (טרנסג'נדרים רשאיים לשנות את מגדרם ללא ניתוח להתאמה מגדרית לצורך הכרה), הודו, נפאל, סרי לנקה, פקיסטן, הונג קונג, טאיוואן, יפן, מונגוליה, סין, קוריאה הדרומית, אינדונזיה, וייטנאם, סינגפור, ותאילנד. נוסף על מדינות אלה, בבנגלדש והודו ישנה הכרה ב"מגדר שלישי". למרות ההכרה בשטחה, ביפן, רק מי שאין לו ילד מתחת לגיל 20 מורשה לעבור ניתוח להתאמה מגדרית, הדרוש לצורך הכרה בשינוי המגדר. בקפריסין, קיים חוק האוסר על אפליה על רקע זהות מגדרית, אך אינה קיימת זכות לקיום ניתוח להתאמה מגדרית במדינה. בפקיסטן ונפאל חל איסור מוחלט על אפליה או הטרדה על רקע זהות מגדרית.

במדינות אבחזיה, דרום אוסטריה, נגורנו קרבאך, קפריסין הצפונית, מקאו, קוריאה הצפונית, קמבודיה, לאוס, מזרח טימור לא ידועים נתונים על התרה או איסור לשינוי מגדר או איסור אפליה על רקע זהות מגדרית.

זכויות להט"ב באסיה לפי מדינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניווט מהיר:
אבחזיה - אוזבקיסטן - אזרבייג'ן - איחוד האמירויות הערביות - אינדונזיה - איראן - אפגניסטן - אקרוטירי ודקליה - ארמניה - בהוטן - בחריין - בנגלדש - ברוניי - גאורגיה - דרום אוסטיה - האיים המלדיביים - הודו - הונג קונג - הפיליפינים - הרשות הפלסטינית: הגדה המערבית/רצועת עזה - וייטנאם - טאיוואן - טג'יקיסטן - טורקיה - טורקמניסטן - יפן - ירדן - ישראל - כווית - לאוס - לבנון - מונגוליה - מזרח טימור - מיאנמר (בורמה) - מלזיה - מקאו - נגורנו קרבאך - נפאל - סוריה - סין - סינגפור - סרי לנקה - עומאן - עיראק - ערב הסעודית - פקיסטן - קוריאה הדרומית - קוריאה הצפונית - קזחסטן - קטר - קירגיזסטן - קמבודיה - קפריסין - קפריסין הצפונית - רוסיה - תאילנד - תימן

מרכז אסיה[עריכת קוד מקור]

זכויות להט"ב ב: מעמד בחוק של הומוסקסואלים ולסביות הכרה בזוגיות חד־מינית בחוק נישואים חד־מיניים התרת אימוץ לזוגות חד־מיניים שירות צבאי של הומוסקסואלים ולסביות מניעת אפליה על רקע נטייה מינית טרנסג'נדריות ושינוי מגדר
אוזבקיסטןאוזבקיסטן אוזבקיסטן
(ערך מורחב: זכויות להט"ב באוזבקיסטן)
X mark.svg בלתי חוקי עבור גברים. עונש: עד שלוש שנות מאסר (לגליזציה מוצעת).
Yes check.svg חוקי עבור נשים מאז ומעולם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg ישנה הכרה בשינוי מגדר.
טג'יקיסטןטג'יקיסטן טג'יקיסטן
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בטג'יקיסטן)
Yes check.svg חוקי משנת 1998 X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg הכרה בשינוי מגדר מחייבת ניתוח לשינוי מין.
טורקמניסטןטורקמניסטן טורקמניסטן
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בטורקמניסטן)
X mark.svg בלתי חוקי עבור גברים. עונש: עד שנתיים מאסר (בפברואר 2021 ציינה הממשלה בפני לשכת הנציב העליון של האו"ם לזכויות אדם בנוגע לכוונות "לשקול מחדש את הנימוק של המאמר המפליל יחסים הומוסקסואלים בהסכמה" ו"ללמוד את האפשרות להכניס חקיקה נגד אפליה כלפי להט"ב")
Yes check.svg חוקי עבור נשים מאז ומעולם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
קירגיזסטןקירגיזסטן קירגיזסטן
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בקירגיזסטן)
Yes check.svg חוקי משנת 1998 X mark.svg X mark.svg איסור חוקתי משנת 2016 X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg הכרה בשינוי מגדר מחייבת ניתוח לשינוי מין.

אירואסיה[עריכת קוד מקור]

זכויות להט"ב ב: מעמד בחוק של הומוסקסואלים ולסביות הכרה בזוגיות חד־מינית בחוק נישואים חד־מיניים התרת אימוץ לזוגות חד־מיניים שירות צבאי של הומוסקסואלים ולסביות מניעת אפליה על רקע נטייה מינית טרנסג'נדריות ושינוי מגדר
אבחזיהאבחזיה אבחזיה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב באבחזיה)
Yes check.svg חוקי משנת 1991 X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגבי הכרה בשינוי מגדר בחוק.
אזרבייג'ןאזרבייג'ן אזרבייג'ן
(ערך מורחב: זכויות להט"ב באזרבייג'ן)
Yes check.svg חוקי משנת 2000 X mark.svg X mark.svg X mark.svg Yes check.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg/X mark.svg במדינה אין חקיקה שמאפשרת לטרנסג'נדרים לשנות את המין שלהם באופן חוקי במסמכים רשמיים. עם זאת, קיימת התרה לשינוי שמם כך שיתאים לזהותם המגדרית.
אקרוטירי ודקליהאקרוטירי ודקליה אקרוטירי ודקליה
(טריטוריה מעבר לים של הממלכה המאוחדת)
(ערך מורחב: זכויות להט"ב באקרוטירי ודקליה)
Yes check.svg חוקי משנת 2000.
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg משנת 2005. Yes check.svg חוקי משנת 2014. Emblem-question.svg אין נתונים Yes check.svg כולל טרנסג'נדרים, הממלכה המאוחדת אחראית להגנה. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית אך לא קיים חוק נגד אפליה במתן סחורות ושירותים. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע זהות מגדרית אך לא קיים חוק נגד אפליה במתן סחורות ושירותים.
Emblem-question.svg אין נתונים לגבי הכרה בשינוי מגדר בחוק.
ארמניהארמניה ארמניה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בארמניה)
Yes check.svg חוקי משנת 2003.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg X mark.svg/Yes check.svg איסור חוקתי משנת 2015.
החל משנת 2017, ישנה הכרה בנישואים חד־מיניים שבוצעו במדינה אחרת. עם זאת, נכון לשנת 2021, טרם תועדה הכרה כזו.
X mark.svg X mark.svg גברים הומואים מוצהרים אינם מורשים לשרת שירות צבאי במדינה, בעקבות פטור המבוסס על בדיקה פסיכולוגית המצביעה על כך שלפרט יש "הפרעה נפשית". X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg לא קיימת הכרה בשינוי מגדר.
גאורגיהגאורגיה גאורגיה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בגאורגיה)
Yes check.svg חוקי משנת 2000.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg הוצע בשנת 2014. באפריל 2018 דחק נציב תלונות הציבור הגרוזי בממשלה להתיר שותפויות אזרחיות לזוגות חד מיניים. X mark.svg איסור חוקתי משנת 2018.
הנשיא גיורגי מרגוולשווילי הטיל וטו על התיקון החוקתי ב-9 באוקטובר 2017, ותיאר אותו כ-"חוקה נגד העם". הפרלמנט ביטל את הווטו שלו ב-13 באוקטובר.
X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg הכרה בשינוי מגדר מאז 2008, נדרש ניתוח לשינוי מין.
דרום אוסטיהדרום אוסטיה דרום אוסטיה Yes check.svg חוקי משנת 1991 X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגבי הכרה בשינוי מגדר בחוק.
טורקיהטורקיה טורקיה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בטורקיה)
Yes check.svg חוקי משנת 1858. X mark.svg (מוצע) X mark.svg (מוצע) Yes check.svg/X mark.svg התרת אימוץ עבור רווקים ללא קשר לנטייה מינית. Yes check.svg/X mark.svg (מוצע), ישנם להט"בים אשר מתקבלים לשרת, אך קיימת מדיניות של אל תשאל, אל תספר Yes check.svg/X mark.svg (מוצע), הגנה חוקתית נוסחה, אך מעולם לא נחקקה. בשנת 2014 בית המשפט העליון בטורקיה כי התייחסות להומואים כ-"מעוותים" מהווה פשע של דברי שנאה. X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg שינוי מגדר מוכר משנת 1988, נדרש ניתוח לשינוי מין כולל עיקור.
נגורנו קרבאךנגורנו קרבאך נגורנו קרבאך Yes check.svg חוקי משנת 2000 X mark.svg X mark.svg איסור חוקתי משנת 2006 X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגבי הכרה בשינוי מגדר בחוק.
קזחסטןקזחסטן קזחסטן
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בקזחסטן)
Yes check.svg חוקי משנת 1998. X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg הכרה בשינוי מגדר מאז 2003. בשנת 2011 נקבעו הנחיות חדשות המאפשרות שינוי במסמכי הזהות רק לאחר ניתוח לשינוי מין, בדיקות רפואיות גופניות ופסיכיאטריות, טיפול הורמונלי ועיקור.
קפריסיןקפריסין קפריסין
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בקפריסין)
Yes check.svg חוקי משנת 1998.
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg הכרה בשותפות אזרחית משנת 2015. X mark.svg Yes check.svg/X mark.svg זוגות חד מינים ויחידים יכולים לאמץ, אך רק אחד ההורים מוכר בחוק. Yes check.svg מאז 2011. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגבי איסור טיפולי המרה.
Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg הכרה בשינוי מגדר מוצעת, הצעת חוק להתרה נוסחה בתמיכת הנשיא ניקוס אנסטסיאדיס ושר המשפטים.
קפריסין הצפוניתקפריסין הצפונית קפריסין הצפונית
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בצפון קפריסין)
Yes check.svg חוקי משנת 2014[7] X mark.svg X mark.svg (מוצע) Yes check.svg/X mark.svg קיימת התרת אימוץ לרווקים ללא קשר לנטייה מינית משנת 2014. X mark.svg Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg שינוי מגדר מוכר, נדרש ניתוח לשינוי מין.
רוסיהרוסיה רוסיה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב ברוסיה, זכויות להט"ב בצ'צ'ניה)
Yes check.svg חוקי עבור גברים משנת 1993.
חוקי עבור נשים מאז ומעולם.
X mark.svg בלתי חוקי בפועל בצ'צ'ניה, שם אנשים החשודים בהומוסקסואליות נחטפים ונשלחים למחנות ריכוז בשל נטייתם המינית. ראו רדיפת להט"בים בידי הרשויות בצ'צ'ניה למידע נוסף.
X mark.svg X mark.svg איסור חוקתי מאז יולי 2020. Yes check.svg/X mark.svg קיימת התרת אימוץ לרווקים ללא קשר לנטייה מינית. Yes check.svg/X mark.svg להט"בים מורשים לשרת אך עם זאת, קיימת מדיניות של אל תשאל, אל תספר. X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg שינוי מגדר מוכר משנת 1997, דרוש ניתוח לשינוי מין הכולל עיקור.

מערב אסיה[עריכת קוד מקור]

זכויות להט"ב ב: מעמד בחוק של הומוסקסואלים ולסביות הכרה בזוגיות חד־מינית בחוק נישואים חד־מיניים התרת אימוץ לזוגות חד־מיניים שירות צבאי של הומוסקסואלים ולסביות מניעת אפליה על רקע נטייה מינית טרנסג'נדריות ושינוי מגדר
איחוד האמירויות הערביותאיחוד האמירויות הערביות איחוד האמירויות הערביות
(ערך מורחב: זכויות להט"ב באיחוד האמירויות הערביות)
עונש מוות X mark.svg בלתי חוקי על פי החוק הפדרלי. עונש: הגליה, קנסות, מאסר או עונש מוות.
בלתי חוקי בדובאי. עונש: עד 14 שנות מאסר.
בלתי חוקי באבו דאבי. עונש: עד 10 שנות מאסר.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg/X mark.svg אין הכרה בשינוי מגדר, אך ניתוח לשינוי מין אפשרי עבור אנשים שהמגדר שלהם אינו ברור, או שאיבריהם הפיזיים אינם מתאימים למאפייניהם הפיזיולוגיים, הביולוגיים או הגנטיים.
איראןאיראן איראן
(ערך מורחב: זכויות להט"ב באיראן)
עונש מוות X mark.svg בלתי חוקי. עונש עבור גברים: 74 מלקות עבור קטינים ועונש מוות עבור מבוגרים, לעיתים ללא משפט[8] (אם כי ישנם מקרים מתועדים של קטינים שהוצאו להורג בשל נטייתם המינית[9]); עונש עבור נשים: 100 מלקות עבור מבוגרות, עונש מוות בהרשעה הרביעית. X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg ישנה הכרה בשינוי מגדר, נדרש ניתוח לשינוי מין.
בחרייןבחריין בחריין
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בבחריין)
Yes check.svg חוקי משנת 1976 (גיל ההסכמה שונה) X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg הכרה בשינוי מגדר מאז 2014, נדרש ניתוח לשינוי מין. בשנת 2005, בית משפט במדינה הכיר לראשונה במגדרו של תושב טרנסג'נדר בחוק לאחר שעבר ניתוח לשינוי מין.
הרשות הפלסטיניתהרשות הפלסטינית הרשות הפלסטינית (הגדה המערבית)
(ערך מורחב: זכויות להט"ב ברשות הפלסטינית)
Yes check.svg חוקי משנת 1951 (כחלק מירדן) X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg שינוי מגדר לא מוכר בחוק.
הרשות הפלסטיניתהרשות הפלסטינית הרשות הפלסטינית (רצועת עזה)
(ערך מורחב: זכויות להט"ב ברשות הפלסטינית)
עונש מוות X mark.svg בלתי חוקי עבור גברים. עונש בחוק: עד 10 שנות מאסר; עונש בפועל: הוצאה להורג ללא משפט.
Yes check.svg חוקי עבור נשים מאז ומעולם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg שינוי מגדר לא מוכר בחוק.
ירדןירדן ירדן
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בירדן)
Yes check.svg חוקי משנת 1951 X mark.svg X mark.svg X mark.svg Yes check.svg משנת 2020. X mark.svg (הומוסקסואליות לא מוגדרת כמחלה במדינה). X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg שינוי מגדר מוכר מאז 2014.
בשנת 2014, בית המשפט העליון בירדן, התיר לאישה טרנסג'נדרית לשנות את שמה החוקי ומגדרה לנקבה לאחר שהביאה דוחות רפואיים מאוסטרליה.
ישראלישראל ישראל
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בישראל)
Yes check.svg חוקי בפועל משנת 1963, חוקי דה יורה משנת 1988.[10]
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg הכרה בנישואי חוזה משנת 1994[11] Yes check.svg/X mark.svg אין הכרה בנישואים חד־מיניים שבוצעו בישראל, אך משרד הפנים מכיר בנישואים חד־מיניים שבוצעו במדינה אחרת החל משנת 2006.
החל משנת 2020, מספר ערים החלו לאפשר רישום של זוגות לא נשואים כידועים בציבור.
Yes check.svg אימוץ ילד של בן או בת הזוג חוקי משנת 2005;
אימוץ על ידי זוגות חד־מיניים חוקי משנת 2008.[12][13][14]
Yes check.svg כולל טרנסג'נדרים, משנת 1993 Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית.
העיסוק בטיפולי המרה במערכת הבריאות הציבורית נאסר מאז 2014. הצעה לאיסור הטיפולים בחוק הועברה בקריאה טרומית בשנת 2020 אך מעולם לא אושרה באופן סופי.
X mark.svg אין חוקים נגד אפליה הנוגעים לזהות מגדרית, עם זאת בשנת 2016 הוגשה הצעת חוק בנושא איסור פשעי שנאה על רקע זהות מגדרית שתיכלל בחוק העונשין אך לא אושר בקריאות נוספות, במהלך הכנסת ה-20, הועבר בקריאה טרומית תיקון לחוק הפרשנות אשר יכליל נטייה מינית וזהות מגדרית בתוכנו אך לא אושר בקריאות נוספות).
Yes check.svg טרנסג'נדרים מורשים לשנות את מגדרם החוקי ללא צורך בניתוח לשינוי מין החל משנת 2015.[15]
כוויתכווית כווית
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בכווית)
X mark.svg בלתי חוקי עבור גברים. עונש: קנסות או עד 7 שנות מאסר.
Yes check.svg חוקי עבור נשים מאז ומעולם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg שינוי מגדר לא מוכר בחוק.
לבנוןלבנון לבנון
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בלבנון)
Yes check.svg/X mark.svg סעיף 534 לחוק העונשין הלבנוני אוסר על קיום יחסים ה-"סותרים את חוקי הטבע" עד שנת מאסר, עם זאת, דווח לאורך השנים כלא נאכף ונכלל בפסיקות רבות של בתי משפט אשר קבעו כי אינו חוקתי X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg (הומוסקסואליות לא מוגדרת כמחלה במדינה מאז 2013) X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg שינוי מגדר מוכר מאז 2016, נדרש ניתוח לשינוי מין.
בשנת 2016 בית המשפט פסק כי טרנסג'נדר יוכל לשנות את מינו לזכר ברישומי משרד הפנים במדינה.
סוריהסוריה סוריה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בסוריה)
Yes check.svg/X mark.svg בלתי חוקי. עונש: עד 3 שנות מאסר (בפועל החוק מושהה/לא מיושם).
באוגוסט 2015 התכנסה מועצת הביטחון של האו"ם בנושא זכויות להט"ב, בחסות ארצות הברית וצ'ילה. המועצה שמעה עדויות של פליטים שנמלטו מסוריה ועיראק. באזורים המוחזקים על ידי ארגון דאעש דיווחו הפליטים על אלימות מוגברת כלפי נשים וקהילת הלהט"ב וחשפו כי דאעש טען כי הוציא להורג לפחות 30 בני אדם בגין "מעשי סדום".
X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg שינוי מגדר מוכר, נדרש ניתוח לשינוי מין.
בשנת 2004, אישה סורית הוכרה כאישה טרנסג'נדרית לראשונה לאחר שקיבלה אישור לעבור ניתוח לשינוי מין.
עומאןעומאן עומאן
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בעומאן)
X mark.svg בלתי חוקי. עונש: קנסות ועד 3 שנות מאסר (נאכף בפועל רק כאשר מדובר בשערורייה ציבורית). X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg שינוי מגדר לא מוכר בחוק.
עיראקעיראק עיראק
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בעיראק)
Yes check.svg/X mark.svg למרות שהומוסקסואליות עצמה חוקית במדינה משנת 2003, אנשי להט"ב יכולים להיות מואשמים על פי סעיף 401, עד 6 חודשי מאסר בתוספת קנס לצד נתמודדות עם הוצאות להורג, מכות ועינויים על ידי המשמר האזרחי ובתי הדין השרעיים. X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg שינוי מגדר לא מוכר בחוק.
ערב הסעודיתערב הסעודית ערב הסעודית
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בערב הסעודית)
עונש מוות X mark.svg בלתי חוקי. עונש: מאסר של מספר חודשים עד מאסר עולם, קנסות, מלקות, הצלפות, סירוס, עינויים או עונש מוות. X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg שינוי מגדר לא מוכר בחוק.
קטר (מדינה)קטר (מדינה) קטר
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בקטר)
עונש מוות X mark.svg בלתי חוקי. עונש: קנסות, 7 שנות מאסר או עונש מוות. X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg שינוי מגדר לא מוכר בחוק.
תימןתימן תימן
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בתימן)
עונש מוות X mark.svg בלתי חוקי. עונש עבור גברים לא נשואים: 100 מלקות באמצעות שוט או עד שנת מאסר; עונש עבור גברים נשואים: עונש מוות באמצעות סקילה; עונש עבור נשים: עד 3 שנות מאסר, או אם העבירה נעשתה עקב לחץ, כפייה או אונס, אזי העונש הוא עד 7 שנות הסגר. X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg שינוי מגדר לא מוכר בחוק.

דרום אסיה[עריכת קוד מקור]

זכויות להט"ב ב: מעמד בחוק של הומוסקסואלים ולסביות הכרה בזוגיות חד־מינית בחוק נישואים חד־מיניים התרת אימוץ לזוגות חד־מיניים שירות צבאי של הומוסקסואלים ולסביות מניעת אפליה על רקע נטייה מינית טרנסג'נדריות ושינוי מגדר
אפגניסטןאפגניסטן אפגניסטן
(ערך מורחב: זכויות להט"ב באפגניסטן)
עונש מוות X mark.svg בלתי חוקי. עונש: מאסר ממושך או עונש מוות (לא ידועים מקרים של הוצאות להורג בשל נטייה חד־מינית מאז סיום שלטון הטליבאן). X mark.svg X mark.svg איסור חוקתי משנת 1971 X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg שינוי מגדר לא מוכר בחוק.
בהוטןבהוטן בהוטן
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בבהוטן)
Yes check.svg חוקי משנת 2021 (חברי הפרלמנט של בהוטן קראו לביטול ההפללה מאז שנת 2013). X mark.svg (מוצע) X mark.svg (מוצע) X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg שינוי מגדר לא מוכר בחוק.
בנגלדשבנגלדש בנגלדש
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בבנגלדש)
Yes check.svg חוקי עבור נשים X mark.svg בלתי חוקי עבור גברים עונש: מאסר של 10 שנים עד מאסר עולם (לא נאכף). X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg שינוי מגדר מוכר מאז 2013 כמגדר שלישי (קאסטת ההיג'רה).
האיים המלדיבייםהאיים המלדיביים האיים המלדיביים
(ערך מורחב: זכויות להט"ב באיים המלדיביים)
X mark.svg בלתי חוקי. עונש עבור גברים: הגליה למשך תשעה חודשים עד שנה או 10–30 הצלפות; עונש עבור נשים: מעצר בית למשך תשעה חודשים עד שנה.
המועצה לזכויות האדם וקרן האוכלוסין של האו"ם המליצו בשנת 2015 לאיים המלדיביים להאיץ את עבודתם לחקיקה נגד אפלית להט"בים וכדי "להבטיח שהיא כוללת איסור אפליה על רקע נטייה מינית, ולהילחם בסטיגמה והשוליות של הומוסקסואלים בחברה באמצעות רפוגמה להגנה בחוק". המלצות אלה צוינו על ידי האיים המלדיביים, אך לא נחקקו.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg שינוי מגדר לא מוכר בחוק.
הודוהודו הודו
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בהודו)
Yes check.svg חוקי משנת 2018.[16] Yes check.svg מגורים משותפים לא רשומים מאז 2020. X mark.svg (ממתין לפסיקת בית המשפט)
בשנת 2011, בית משפט בהריאנה העניק הכרה משפטית בנישואים חד מיניים של זוג נשים.
בשנת 2017, הוצעו מספר הצעות חוק לתרת נישואים חד מיניים במדינה.
X mark.svg (מוצע) X mark.svg (ממתין לאישור) Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית מעוגן בחוקה.
טיפולי המרה אסורים מאז 2021.
Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע זהות מגדרית מעוגן בחוקה.
Yes check.svg שינוי מגדר מוכר מאז 2014, נדרש ניתוח לשינוי מין לצורך ההכרה.
מגדר שלישי מוכר.
נפאלנפאל נפאל
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בנפאל)
Yes check.svg חוקי משנת 2007.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg (מוצע) X mark.svg (מוצע)
הצעת חוק להכשיר נישואין חד מיניים נוסחה והייתה אמורה להיות מוגשת עד 2010. עריכת החוקה החדשה של נפאל, הייתה אמורה להכשיר נישואים חד מיניים והגנה על מיעוטים. עם זאת, המשא ומתן על החוקה החדשה נכשל וראש הממשלה בבוראם בהטראי פיזר את האספה המכוננת במאי 2012 לקראת בחירות חדשות. כתוצאה מכך, העתיד של התייחסות מפורשת לחוקיות הנישואים החד מיניים לא היה בטוח. בסופו של דבר, החוקה אומצה בשנת 2015 אך איננה עוסקת בנישואים חד מיניים. החל משנת 2019 נערכה והוכנה הצעת חוק להכנת נישואים חד מיניים על ידי הממשלה אך טרם חוקקה.
X mark.svg (מוצע) Yes check.svg Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית מעוגן בחוקה. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע זהות מגדרית מעוגן בחוקה.
Yes check.svg שינוי מגדר מוכר משנת 2007, לא נדרש ניתוח לשינוי מין לצורך ההכרה.
ישנה הכרה במגדר שלישי.
סרי לנקהסרי לנקה סרי לנקה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בסרי לנקה)
Yes check.svg/X mark.svg נפסק באכיפה על ידי בית המשפט העליון, עם זאת, סעיף 365 לחוק העונשין של סרי לנקה מפליל "יחסי גומלין נגד סדר הטבע" בעונשים של 10 שנות מאסר וקנסות (לא דווח על כך שנאכף מעולם). X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg Yes check.svg איסור חלקי על אפליה על רקע נטייה מינית.
(נטיות מין להט"ביות לא נחשבות כמחלות נפשיות במדינה).
Yes check.svg איסור חלקי על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg שינוי מגדר מוכר משנת 2016, נדרש ניתוח לשינוי מין.
פקיסטןפקיסטן פקיסטן
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בפקיסטן)
X mark.svg בלתי חוקי. עונש: מאסר של שנתיים עד מאסר עולם, (לא נאכף בפועל), סוציולוגים חשפו כי דיני העונשין עצמם מיושמים לעיתים נדירות ומשמשים בעיקר את המשטרה ואזרחים פרטיים אחרים כסוג של סחיטה. X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg שינוי מגדר מוכר משנת 2010, נדרש ניתוח לשינוי מין.
ישנה הכרה במגדר שלישי (קאסטת ההיג'רה).

מזרח אסיה[עריכת קוד מקור]

זכויות להט"ב ב: מעמד בחוק של הומוסקסואלים ולסביות הכרה בזוגיות חד־מינית בחוק נישואים חד־מיניים התרת אימוץ לזוגות חד־מיניים שירות צבאי של הומוסקסואלים ולסביות מניעת אפליה על רקע נטייה מינית טרנסג'נדריות ושינוי מגדר
הונג קונגהונג קונג הונג קונג
(אזור מנהלי מיוחד של סין)
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בהונג קונג)
Yes check.svg חוקי משנת 1991. Yes check.svg/X mark.svg הכרה בנישואים חד מיניים שנרשמו מעבר למדינה לצורך הטבות ומיסוי ממשלתי, והכרה מוגבלת של שותפים מקומיים למגורים משותפים. X mark.svg (ממתין לפסיקת בית משפט) Yes check.svg/X mark.svg קיימת התרת אימוץ לרווקים ללא קשר לנטייה מינית. Emblem-question.svg סין אחראית להגנה ולביטחון של הונג קונג. בלי קשר לנטייה מינית, אנשי הצבא אינם מגויסים מהונג קונג. Yes check.svg איסור חלקי על אפליה על רקע נטייה מינית. קיים איסור על אפליה ממשלתית ובערים מסוימות נחקקו חוקים האוסרים על אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg איסור חלקי על אפליה על רקע זהות מגדרית. קיים איסור על אפליה ממשלתית ובערים מסוימות נחקקו חוקים האוסרים על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg שינוי מגדר מוכר, נדרש ניתוח לשינוי מין הכולל עיקור לצורך ההכרה.
טאיוואןטאיוואן טאיוואן
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בטאיוואן)
Yes check.svg חוקי (מעולם לא היו קיימים במדינה חוקים נגד נטייה חד־מינית). Yes check.svg משנת 2017.
מאז 2015, החלו עיריות מקומיות להכיר בשותפויות חד מיניות.
Yes check.svg חוקי מאז מאי 2019.[1]
בית המשפט החוקתי פסק במאי 2017 בעתירה של זוג חד מיני כי סעיפי הנישואים בקוד האזרחי אינם חוקתיים. חבר השופטים נתן לפרלמנט שנתיים לתקן או לחוקק חוקים חדשים שנכנסו לתוקף במאי 2019.
Yes check.svg/X mark.svg קיימת התרת אימוץ לרווקים ללא קשר לנטייה מינית, אימוץ ילד חורג על ידי זוגות חד מיניים חוקי מאז 2019. Yes check.svg מאז 2002. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית מעוגן בחוקה.
טיפולי המרה אסורים משנת 2018.
Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg שינוי מגדר מוכר מאז 2008, לא נדרש ניתוח לשינוי מין לצורך הכרה לאחר פסיקת בית משפט מאז ספטמבר 2021.
מגדר שלישי מוכר.
יפןיפן יפן
(ערך מורחב: זכויות להט"ב ביפן)
Yes check.svg חוקי משנת 1880.
חתומה על הצהרת האו"ם.
Yes check.svg/X mark.svg הכרה בשותפות שאינה מחייבת מבחינה משפטית במספר ערים. Yes check.svg/X mark.svg (ממתין לאישור).
בשנת 2021 בית המשפט המחוזי בסאפורו פסק כי האיסור על נישואים חד מיניים איננו חוקתי.
X mark.svg באפריל 2017, העיר אוסקה הכירה רשמית בזוג מאותו מין כהורים אומנים, מה שהפך למקרה הראשון מסוגו במדינה. Yes check.svg Yes check.svg/X mark.svg אין הגנות מפני אפליה בכל רחבי המדינה, אך במספר ערים חל איסור על אפליה על רקע נטייה מינית (הגנה מפני אפליה בתחום העבודה בכל רחבי יפן ממתינה לאישור). Yes check.svg אין הגנות מפני אפליה בכל רחבי המדינה, אך במספר ערים חל איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית (הגנה מפני אפליה בתחום העבודה בכל רחבי יפן ממתינה לאישור).
Yes check.svg שינוי מגדר מוכר מאז 2004, נדרש ניתוח לשינוי מין כולל עיקור לצורך ההכרה.
מונגוליהמונגוליה מונגוליה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב במונגוליה)
Yes check.svg חוקי משנת 1961.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg X mark.svg איסור חוקתי משנת 1992. Yes check.svg/X mark.svg קיימת התרת אימוץ לרווקים ללא קשר לנטייה מינית. Yes check.svg בהתאם לנוהל גיוס חובה. Yes check.svg איסור חלקי על אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg איסור חלקי על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg שינוי מגדר מוכר מאז 2008, נדרש ניתוח לשינוי מין לצורך ההכרה.
מקאומקאו מקאו
(אזור מנהלי מיוחד של סין)
(ערך מורחב: זכויות להט"ב במקאו)
Yes check.svg חוקי משנת 1996 X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg סין אחראית להגנה ולביטחון של מקאו. בלי קשר לנטייה מינית, אנשי הצבא אינם מגויסים ממקאו. Yes check.svg איסור חלקי על אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg איסור חלקי על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg אין הכרה בשינוי מגדר בחוק.
ביוני 2015 הוועדה המייעצת לרפורמה בחוק הודיעה על תחילת מחקר בנושא תיקון החוק כדי לאפשר לטרנסג'נדרים להגיש בקשה לשינוי סמן מגדרי.
בשנת 2020, ועדת זכויות האדם של האו"ם ביקשה מממשלת מקאו למסור מידע על כל צעד שננקט בכדי "להכיר באופן חוקי בטרנסג'נדרים" ולאפשר להם לשנות את הסמן המגדרי במסמכי זהות.
הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין סין
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בסין)
Yes check.svg חוקי משנת 1997. Yes check.svg/X mark.svg הכרה אופוטרופוסית משפטית מאז 2017. X mark.svg X mark.svg Yes check.svg/Emblem-question.svg אין נתונים שירות צבאי מותר, אך לא ידוע אם קיימת מדיניות אל תשאל, אל תספר בשירות הצבא הסיני. X mark.svg בשנת 2018, גנן הומוסקסואלי מצ'ינגדאו תבעה את בית ספרו לשעבר לאחר שפוטר מעבודתו, בעקבות פוסט ברשתות החברתיות שהעלה על השתתפות באירוע להט"בי. בית המשפט העממי המחוזי בלאושן חייב את הגן לפצות את המורה בגין שישה חודשי שכר.
בנובמבר 2018 ובמרץ 2019 קיבלה סין המלצות הנוגעות לזכויות להט"ב במהלך הבדיקה התקופתית האוניברסלית שלה לזכויות אדם. המלצות שתוארו כ-"נקודת ציון" מארגנטינה, צ'ילה, צרפת, אירלנד, מקסיקו, הולנד ושוודיה, קוראו לסין להעביר חוק נגד אפליה המכסה נטייה מינית ולחקוק אמצעים נגד אלימות וביטוח לאומי. לראשונה הגיבה המשלחת הסינית בחיוב.
במרץ 2019 נחשף באו"ם כי סין שואפת לאמץ חוק נגד אפליות להט"ב תוך שנה אך הוא טרם חוקק.
Yes check.svg/X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית. עם זאת, עובדים טרנסג'נדרים עשויים להיות מכוסים על ידי החוק נגד אפליה בתעסוקה.
בשנת 2020, בית משפט בבייג'ינג פסק כי אישה טרנסג'נדרית מכוסה בהגנות נגד אפליה הנוגעות למגדר, ומעסיקה מחויב להתייחס אליה כאל נקבה, משום שעברה שינוי מגדר באופן חוקי.
Yes check.svg שינוי מגדר מוכר מאז 2009, נדרש ניתוח לשינוי מין לצורך ההכרה.
קוריאה הדרומיתקוריאה הדרומית קוריאה הדרומית
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בקוריאה הדרומית)
Yes check.svg חוקי (מעולם לא היו קיימים במדינה חוקים נגד נטייה חד־מינית).
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg (מוצעת הכרה בשותפות לחיים).
באוקטובר 2019 הודיעה ממשלת דרום קוריאה כי תכיר בבני זוג חד מיניים של דיפלומטים זרים, אך היא לא תכיר בבני זוג חד מיניים של דיפלומטים דרום קוריאנים המשרתים מעבר לים.
X mark.svg X mark.svg Yes check.svg/X mark.svg שירות צבאי הוא חובה לכלל האזרחים הזכריים בדרום קוריאה אך עם זאת, קיימת מדיניות אל תשאל, אל תספר.
בזמן הגיוס הכולל מספר שאלות הנוגעות להעדפותיו המיניות של המתגייס. אנשי צבא הומוסקסואלים בתפקיד פעיל מסווגים כבעלי "הפרעת אישיות" או "מוגבלות התנהגותית" והם יכולים להיות ממוסדים או משוחררים בכבוד.
Yes check.svg ההגנה מפני אפליה על רקע נטייה מינית משתנה לפי תחום השיפוט באזורים מסוימים, מספר תחומי שיפוט מדרגה שנייה חוקקו חוקים נגד אפליה המכסים נטייה מינית: מחוז יאונג'ה ומחוז סויונג, פוסאן מאז 2010, מחוז בוק, אולסן ומחוז נאם, פוסאן מאז 2011, מחוז בוק, פוסאן מאז 2012, מחוז יונג, אולסן מאז 2013, מחוז דונג, טג'אן, מחוז האונדה, פוסאן ומחוז יונפיונג, סיאול מאז 2015 ומחוז האוואסון, דרום ג'אולה מאז 2017.
החוקה הדרום קוריאנית אוסרת על אפליה על רקע מין, דת ומעמד חברתי. לפי משרד המשפטים, המונח "מעמד חברתי" כולל להט"בים.
Yes check.svg ההגנה מפני אפליה על רקע זהות מגדרית משתנה לפי תחום השיפוט באזורים מסוימים.
Yes check.svg הכרה בשינוי מגדר מאז 2006, לא נדרש ניתוח לשינוי מין לצורך ההכרה מאז 2017.
קוריאה הצפוניתקוריאה הצפונית קוריאה הצפונית
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בקוריאה הצפונית)
Yes check.svg חוקי (מעולם לא היו קיימים במדינה חוקים נגד נטייה חד־מינית). X mark.svg X mark.svg X mark.svg Yes check.svg עם זאת, דווח על מדיניות אל תשאל, אל תספר. X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגבי הכרה בשינוי מגדר, ישנם חוקי מגדר נוקשים וקפדניים הן לגברים והן לנשים.
ראו הבה נעצב את שערנו בהתאם לאורח החיים הסוציאליסטי למידע נוסף.

דרום-מזרח אסיה[עריכת קוד מקור]

זכויות להט"ב ב: מעמד בחוק של הומוסקסואלים ולסביות הכרה בזוגיות חד־מינית בחוק נישואים חד־מיניים התרת אימוץ לזוגות חד־מיניים שירות צבאי של הומוסקסואלים ולסביות מניעת אפליה על רקע נטייה מינית טרנסג'נדריות ושינוי מגדר
אינדונזיהאינדונזיה אינדונזיה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב באינדונזיה)
Yes check.svg חוקי בפריסה ארצית X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg סוכנויות ממשלתיות מתחילות לחוקק מדיניות נגד אפליה בשנים האחרונות. לשכת היועץ המשפטי לממשלה ביטלה לאחרונה הצעת עבודה ציבורית שהצהירה כי אנשי להט"ב אינם צריכים להגיש מועמדות בגלל אי ​​שפיות נפשית לאחר שייעצה לה הוועדה הלאומית לזכויות האדם. X mark.svg אין איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg שינוי מגדר מוכר, נדרש ניתוח לשינוי מין לצורך ההכרה.
ברונייברוניי ברוניי
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בברוניי)
עונש מוות X mark.svg בלתי חוקי. עונש: עונש מוות (תלוי ונשקל נכון למאי 2019) באמצעות סקילה באבנים או מאסר עולם עבור גברים. עבור נשים, מאסר עולם עד 10 שנים או הצלפות. X mark.svg X mark.svg Yes check.svg/X mark.svg קיימת התרת אימוץ לרווקים ללא קשר לנטייה מינית. X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg שינוי מגדר לא מוכר בחוק.
הפיליפיניםהפיליפינים הפיליפינים
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בפיליפינים)
Yes check.svg חוקי (מעולם לא היו קיימים חוקים נגד פעילות מינית חד מינית במדינה).
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg (ממתין לאישור)
באוקטובר 2016 הודיע ​​יושב ראש בית הנבחרים פנטליאון אלווארז כי יגיש הצעת חוק להתרת איחוד אזרחי לזוגות חד מיניים. עד אוקטובר 2016, יותר מ-150 מחוקקים סימנו את תמיכתם בהצעת החוק. אלווארז הציג את הצעת החוק באוקטובר 2017.
לאחר דחיית הקונגרס ה-17 והבחירות הכלליות שלאחר מכן בשנת 2019, הצעת החוק הוצגה מחדש על ידי אלווארז במאי 2019.
X mark.svg (ממתין לאישור) בדצמבר 2014 התייחס הרמיניו קולומה ג'וניור, דובר ארמון הנשיאות, לנישואים חד מיניים ואמר כי; "עלינו לכבד את זכויותיהם של יחידים להיכנס לשותפויות כאלה כחלק מזכויות האדם שלהם, אך עלינו רק להמתין להצעות בקונגרס".
המפלגה הקומוניסטית הבלתי חוקית של הפיליפינים (CPP), בהתאמה לארגונה "צבא העם החדש" (NPA), קיימה נישואים חד מיניים בין חבריהם מאז 2005 בשטחים שבשליטתם. בשנת 2005 ערך הארגון את הנישואים החד מיניים הראשונים שתועדו בתולדות הפיליפינים.
Yes check.svg/X mark.svg קיימת התרת אימוץ לרווקים ללא קשר לנטייה מינית. Yes check.svg משנת 2009. Yes check.svg איסור על אפליה על רקע נטייה מינית בכל רחבי המדינה ממתין לאישור. ערים ופרובינציות רבות חוקקו איסורים על אפליה על רקע נטייה מינית בהן הפרובינציות: אלביי (מאז 2008), אגוסן דל נורטה (2014), קאביטה (2014), בטנגס (2015), איי דינאגאט (2016), אילוילו (2016) ואילוקוס סור (2017). Yes check.svg איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית בכל רחבי המדינה ממתין לאישור. ערים ופרובינציות רבות חוקקו איסורים על אפליה על רקע זהות מגדרית בהן הפרובינציות, אלביי (מאז 2008), אגוסן דל נורטה (2014), בטנגס (2015), איי דינאגאט (2016), אילוילו (2016), אילוקוס סור (2017) וקאביטה (2018).
X mark.svg שינוי מגדר לא מוכר בחוק (ממתין לאישור).
וייטנאםוייטנאם וייטנאם
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בוייטנאם)
Yes check.svg חוקי (מעולם לא היו קיימים במדינה חוקים נגד נטייה חד־מינית).
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg X mark.svg ביולי 2012 הודיע ​​שר המשפטים כי ממשלת וייטנאם פתחה בהתייעצות בשאלה האם להכשיר נישואים חד מיניים. ביוני 2013 הגיש משרד המשפטים הצעת חוק שתסיר את האיסור על נישואים חד מיניים מחוק הנישואין והמשפחה ותספק זכויות מסוימות לזוגות חד מיניים משותפים. האספה הלאומית דנה בה באוקטובר 2013. בספטמבר 2013 הוציאה הממשלה צו לביטול הקנסות בגין נישואים חד מיניים. Yes check.svg/X mark.svg קיימת התרת אימוץ לרווקים ללא קשר לנטייה מינית.
אימוץ משותף של זוגות חד מיניים קיים דה פקטו אך לא מוכר משפטית.
Yes check.svg (אין קשר לנטייה מינית בגיוס צבאי) X mark.svg X mark.svg אין איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg שינוי מגדר מוכר משנת 2017, נדרש ניתוח לשינוי מין לצורך ההכרה.
לאוסלאוס לאוס
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בלאוס)
Yes check.svg חוקי (מעולם לא היו קיימים במדינה חוקים נגד נטייה חד־מינית). X mark.svg X mark.svg Yes check.svg/X mark.svg קיימת התרת אימוץ לרווקים ללא קשר לנטייה מינית. Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg בינואר 2020, במהלך הסקירה התקופתית האוניברסלית במועצה לזכויות האדם של האו"ם, נקראה בקשה עבור המדינה לחוקק חוקים נגד אפליה על רקע נטייה מינית וביטוי זהות מגדרית. X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגבי הכרה בשינוי מגדר בחוק.
מזרח טימורמזרח טימור מזרח טימור
(ערך מורחב: זכויות להט"ב במזרח טימור)
Yes check.svg חוקי משנת 1975.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg X mark.svg X mark.svg Emblem-question.svg אין נתונים Yes check.svg איסור חלקי על אפליה על רקע נטייה מינית.
באפריל 2019 השר לרפורמה חקיקתית וענייני פרלמנטרים קרא להפסיק את האפליה נגד קהילת הלהט"ב באומרו כי "חוקים ברברים ויחס מפלה לקבוצות שוליים חייבים להסתיים". יתרה מכך, בתגובה לטענות שהעלו בפרלמנט הלאומי על ידי שני חברי פרלמנט, הוא הודיע כי יבקש חקירה רשמית בדבר האשמות בדבר התעללות בחולים להט"בים וקבוצות מיעוט נוספות בבית החולים הארצי בדילי.
X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגבי הכרה בשינוי מגדר בחוק.
מיאנמרמיאנמר מיאנמר (בורמה)
(ערך מורחב: זכויות להט"ב במיאנמר)
X mark.svg בלתי חוקי. עונש: עד מאסר עולם (נאכף לעיתים רחוקות).
בשנת 2013, מנהיגת האופוזיציה דאז, אונג סן סו צ'י, קראה לאי-הפללת הומוסקסואליות, וקבעה כי פליליותה פוגעת במאמצים להילחם ב-HIV ברחבי מיאנמר.
X mark.svg X mark.svg בשנת 2014, בני זוג חד מיניים משכו תשומת לב תקשורתית רחבה בקיום טקס חתונה לא רשמי לאחר שהתגוררו יחד במשך 10 שנים. הטקס עורר תגובה חריפה מצד השמרנים החברתיים, ששאלו מדוע לא נאכפים נגדם חוקי האנטי-הומוסקסואליות במדינה. X mark.svg X mark.svg X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
X mark.svg שינוי מגדר לא מוכר בחוק.
מלזיהמלזיה מלזיה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב במלזיה)
X mark.svg בלתי חוקי. עונש: קנסות, עונש מאסר (2-20 שנה) או הצלפות[17] עונש: ות, מאסר של 2–20 שנים או הצלפות.
מותר לנשים לא מוסלמיות
X mark.svg X mark.svg Yes check.svg/X mark.svg קיימת התרת אימוץ לרווקים ללא קשר לנטייה מינית. X mark.svg X mark.svg X mark.svg .מבחינה חוקית אין דרך לשנות מגדר, הצטלבות אסורה למוסלמים
סינגפורסינגפור סינגפור
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בסינגפור)
X mark.svg בלתי חוקי עבור גברים. עונש: עד שנתיים מאסר (לא נאכף בפועל משנת 1999).
Yes check.svg חוקי עבור נשים משנת 2007.
X mark.svg X mark.svg Yes check.svg/X mark.svg קיימת התרת אימוץ לרווקים ללא קשר לנטייה מינית.
בדצמבר 2018 בית המשפט העליון בסינגפור התיר לאזרח לאמץ ילד מארצות הברית שנולד באמצעות פונדקאות.
X mark.svg/Yes check.svg הומוסקסואלים נדרשים להתגייס לצבא בהתאם לנוהל גיוס חובה, אך הם אינם מורשים ללכת לבית הספר לקצינים או לשרת ביחידות רגישות. Yes check.svg/X mark.svg בשנת 2019 תוקן החוק לתחזוקת הרמוניה דתית כדי להגן על קהילת הלהט"ב מפני אלימות שמניעה דתית. Yes check.svg/X mark.svg בשנת 2019 תוקן החוק לתחזוקת הרמוניה דתית כדי להגן על קהילת הלהט"ב מפני אלימות שמניעה דתית.
Yes check.svg שינוי מגדר מוכר, נדרש ניתוח לשינוי מין לצורך ההכרה.
קמבודיהקמבודיה קמבודיה
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בקמבודיה)
Yes check.svg חוקי (מעולם לא היו קיימים במדינה חוקים נגד נטייה חד־מינית). Yes check.svg/X mark.svg שותפויות מוכרות כנישואי חוזה בערים מסוימות. X mark.svg אין הכרה מבחינה חוקית, אולם ישנו מקרה פופולרי מתועד של טקס הכרה בנישואים חד־מיניים בשנת 1995. בפברואר 2004 נורודום סיהאנוק, מלך קמבודיה כתב באתר האינטרנט שלו כי הוא התרשם מנישואיהם של בני זוג מאותו מין בסן פרנסיסקו, וכי אם אנשיו מעוניינים שנישואים חד מיניים יאושרו בקמבודיה, הוא יעשה זאת. בנוסף, הצהיר כי הוא מאמין שאלוהים "רואה בהומוסקסואלים, כמו גם בטרנסג'נדרים, שווים מכיוון שהוא אוהב מגוון רחב של טעמים".
המלך הנוכחי, נורודום סיהאמוני משנת 2004, תומך גם הוא בלגליזציה של נישואים חד מיניים במדינה.
בשנת 2015, דובר מועצת השרים, פיי סיפאן, הביע תמיכה בנישואים חד מיניים.
ביולי 2019 קיבלה ממשלת קמבודיה המלצות להכשיר נישואים חד מיניים מאיסלנד, הולנד וקנדה במהלך הסקירה התקופתית השלישית במדינה, המוחזקת על ידי ועדת זכויות האדם של האו"ם.
Yes check.svg/X mark.svg יחידים יכולים לאמץ.
על פי החוק, רק זוגות נשואים רשאים לאמץ בקמבודיה. עם זאת, הרשויות המקומיות נוטות להיות רופפות למדי, ותועדו מקרים רבים בהם זוגות חד מיניים הצליחו לאמץ ילדים.
Emblem-question.svg אין נתונים X mark.svg X mark.svg לא קיים איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Emblem-question.svg אין נתונים לגבי הכרה בשינוי מגדר בחוק.
תאילנדתאילנד תאילנד
(ערך מורחב: זכויות להט"ב בתאילנד)
Yes check.svg חוקי משנת 1956.
חתומה על הצהרת האו"ם.
X mark.svg (ממתין לאישור) X mark.svg (ממתין לאישור)
ביוני 2020 הציג סגן מפלגת "העבר קדימה" הצעת חוק להתרת נישואים חד מיניים, הייעוץ הציבורי בנושא הושק ביולי 2020.
Yes check.svg/X mark.svg (ממתין לאישור)
קיימת התרת אימוץ לרווקים ללא קשר לנטייה מינית.
Yes check.svg משנת 2005. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע נטייה מינית. Yes check.svg איסור מוחלט על אפליה על רקע זהות מגדרית.
Yes check.svg/X mark.svg שינוי מגדר לא מוכר בחוק (ממתין לאישור), ניתוח לשינוי מין חוקי מאז 1975.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 אתר למנויים בלבד אי-פי, טייוואן הפכה למדינה הראשונה באסיה שמתירה נישואים חד מיניים, באתר הארץ, 24 במאי 2017
 2. ^ אשכנזי, שני (2020-06-21). "לראשונה בישראל: זוגות להט"ב יוכלו להצהיר על זוגיות בעיריית ת"א". Globes. נבדק ב-2021-03-26.
 3. ^ N12 - עיריית רמת גן אישרה ההכרה בנישואים של זוגות להט"בים, N12, ‏2020-11-18
 4. ^ עיריית ראשון לציון תכיר בזוגות להט"ב: "צעד טבעי, מקבלים את כולם", ynet, ‏2020-12-14
 5. ^ מועצת חיפה אישרה: זוגות להט"ב יוכלו לקבל הטבות של זוגות נשואים, ynet, ‏2021-03-03
 6. ^ מועצת העיר אישרה: זוגות להט"ב ייהנו מזכויות של זוגות נשואים, צומת השרון הרצליה, ‏2021-03-17
 7. ^ Ali Erol, (הקישור אינו פעיל, 13.10.2021)"Northern Cyprus Decriminalizes Homosexuality and Protects LGBTs Against Hate Speech", 27 בינואר 2014
 8. ^ דודי כהן, הומו איראני: אנחנו בארון, כי אחרת יהרגו אותנו, באתר ynet, 21 בפברואר 2008
 9. ^ ג'ורג' אבני, ‏בן 14 הוצא להורג בקייטנה באיראן כי הוא הומו, באתר ‏מאקו‏‏, ‏21 ביולי 2015‏
 10. ^ דני זאק, ‏חצי יובל ורוד: כבר 25 שנה שמותר להיות הומו בישראל, באתר ‏מאקו‏‏, ‏24 במרץ 2013‏
 11. ^ ליטל לוין, 30.11.1994/העליון פסק: אל על מפלה הומוסקסואלים, באתר הארץ, 30 בנובמבר 2011
 12. ^ יובל יועז, מזוז: להתיר אימוץ לחד מיניים; ישי: יוזמה מבחילה, באתר הארץ, 10 בפברואר 2008
 13. ^ יונה לייבזון, ‏משרד הרווחה הופך עמדתו: אין בעיה עם אימוץ גאה, באתר ‏מאקו‏‏, ‏29 באוגוסט 2017‏
 14. ^ אמיר אלון, בשורה לקהילה הגאה: הקלות בהכרה לחד-מיניים כהורים, באתר ynet, 17 בפברואר 2019
 15. ^ אתר למנויים בלבד רויטל חובל, המדינה לבג"ץ: נאפשר לשנות את המין בתעודת הזהות גם בלי לעבור ניתוח, באתר הארץ, 19 בינואר 2015
 16. ^ רויטרס, היסטוריה בהודו: בוטל החוק שאוסר יחסים חד-מיניים, באתר ynet, 6 בספטמבר 2018
 17. ^ מלזיה: 66 נערים ילמדו במחנה לא להיות הומואים, באתר ynet, 20 באפריל 2011