זכויות להט"ב ברשות הפלסטינית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

עיינו גם בפורטל

P rainbow flag.png

פורטל הלהט"ב הוא שער לכל הערכים בוויקיפדיה העברית הקשורים בלסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים.

זכויות להט"ב נחשבות כטאבו חמור ברשות הפלסטינית. באופן רשמי, הומוסקסואליות אינה אסורה בחוק הפלסטיני, אך זכויות להט"בים אינן נשמרות.

זכויות אלה נידונות לרוב בהקשר גאופוליטי ותרבותי לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

החוק הפלילי וזכויות אזרחיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

חוק היסוד של הרשות הפלסטינית כולל סעיפי הגנה מפני אפליה על רקע גזע, מין, צבע, דת, דעות פוליטיות או נכות, וכן הגנה על זכויות האדם, חופש הביטוי ועוד. עם זאת, לא קיימת ברשות הפלסטינית חקיקה מוגדרת לשמירת זכויות הלהט"בים מפני אפליה או הטרדה. לפי אוגדן החוקים נגד הומוסקסואליות שהופץ על ידי האיגוד הבינלאומי ללסביות, הומואים, ביסקסואלים, טרנס ואינטרסקס (ILGA) ב 2010, הפיכת הומוסקסואליות לחוקית ברשות הפלסטינית היא מעשה טלאים ואינה אחודה. מחד, בגדה המערבית הוצאת ההומוסקסואליות מחוץ לחוק בוטלה ב-1951, ומאידך ברצועת עזה, סעיף מספר 84 בהחוק המנדטורי משנת 1936 האוסר על קיום יחסי מין בין גברים (אך לא בין נשים) עדיין בתוקפו.

בשני המקרים, החקיקה הפלסטינית לא קבעה חוקים בעד או נגד זכויות להט"בים, אלא ירשה חוקים קודמים שחלו בשטחיה. ב-20 במאי 1994 הוציא ראש הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת צו שמשאיר על כנו כל חוק שנחקק לפני 5 ביוני 1967. בפועל, מצב זכויותיהם של הלהט"בים ברשות הפלסטינית נקבע על ידי מערכות חוקים שונות ואף סותרות: החוק העות'מאני, החוק המנדטורי, החוק הירדני, החוק המצרי, החוק הפלסטיני וצווים צבאיים של צה"ל.

החוק ברשות הפלסטינית אינו מכיר בנישואים חד מיניים, באיחוד אזרחי או שותפות ביתית.

איידס / HIV[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1998 הושקה תוכנית איידס / HIV פלסטינית. על פי הדיווחים, מעט מאוד פלסטינים נדבקו באיידס משנת 1987. החולים סובלים ממחסור בתרופות ומדעות קדומות.

בקולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • נגוע - סרט ישראלי הדן בנושאים להט"בים, בו מופיעים שני גברים פלסטינים שבהם פוגש גיבור הסרט בחיפוש אחר אהבה.
  • הבועה - סרט ישראלי המתאר מערכת יחסים בין שני גברים, ישראלי ופלסטיני המתמודדים עם דעות קדומות ואתגרים שונים בחייהם בתל אביב.
  • אפס דרגות של הפרדה - סרט העוקב אחרי שני זוגות חד מיניים מעורבים: יהודים וערבים, המתמודדים עם הקונפליקט והמכשולים הקיימים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אלקווס, ארגון למען גיוון במיניות ומגדר בחברה הפלסטינית

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]