זכוכית חכמה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

זכוכית חכמה היא שם כולל לזכוכית אשר תכונות העברת האור שלה משתנות בעת הפעלת מתח חשמלי, חשיפה לאור או לחשיפה לחום. הזכוכית מאפשרת, חוסמת או מפזרת מעבר של גלי אור ולפיכך מתאימה ליישומים של פרטיות או התייעלות אנרגטית. תהליך ייצור הזכוכית נעשית על ידי הדבקת פילם חכם (למינציה) בין שתי זכוכיות כך שמתקבלת זכוכית רבודה/טריפלקס.

סמארט פילמס - זכוכית חכמה בחדר ישיבות עבור פרטיות

סוגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר הזכוכית מותקנת במעטפת הבניין, קרי זכוכית חוץ, בדרך כלל הזכוכית מגיעה במבנה IGU – זכוכית טריפלקס + אוויר + זכוכית נוספת.

ישנן מספר טכנולוגיות עיקריות של זכוכית חכמה:

 • זכוכית חכמה לפרטיות - NCAP PDLC
 • זכוכית מתכהה תרמוכרומית
 • זכוכית מתכהה אלקטרוכרומית

זכוכית חכמה לפרטיות - NCAP PDLC[עריכת קוד מקור | עריכה]

המושג זכוכית חכמה או זכוכית חשמלית מקורו במושג - Smart Glass. הזכוכית החכמה מהווה חלק מחלון, מחיצת זכוכית או אפילו סקיילייט והיא נהפכת מאטום לשקוף בלחיצת כפתור. זכוכית חכמה בדרך כלל מורכבת ממהדבקה של פילם חכם מבוסס Liquid Crystal בין 2 זכוכיות. המוצר הסופי נקרא זכוכית רבודה או טריפלקס, קרי 3 שכבות: זכוכית + פילם + זכוכית.

טכנולוגיית NCAP PDLC מבוססת על LC - LIQUID CRYSTAL במטריצה פולימרית על בסיס מים. שלבי הכנת הפילם החכם:

 1. ייצור תמיסת Liquid Crystal על ידי ערבוב מרכיבים כימיים שונים במינון ותהליך מאוד מסוים
 2. מריחת Liquid Crystal על יריעת פלסטיק שקופה עם שכבה מוליכה שקופה (PET ITO) באופן אחיד בעובי של 20 מיקרון.
 3. אידוי המים מהתמיסה
 4. הצמדת שכבת PET ITO זהה על התמיסה כך שנוצר מעין "סנדוויץ'".

הזכוכית החכמה משמשת בעיקר לפרטיות, היא מפזרת את כמות האור העובר דרכה. בעת הפעלתה היא הופכת מאטומה ("חלבית") לשקופה. כמות אור העוברת דרך הזכוכית החכמה דומה הן במצב מופעל (שקוף) והן במצב כבוי (אטום). היא מייתרת שימוש ותחזוקת תריסים ווילונות. היא מאוד נפוצה בבתי מלון, בתי חולים, משרדים, חדרי ישיבות ואף כמחיצת זכוכית בין חדרי שינה לחדר אמבטיה.

זכוכית מתכהה תרמוכרומית - Thermochromic Glass[עריכת קוד מקור | עריכה]

זכוכית מתכהה תרמוכרומית עבור התייעלות אנרגטית מתייחסת לזכוכית חוץ רבודה / טריפלקס אשר בתווך נמצאת שכבת PVB הכוללת פילם תרמוכימי. הזכוכית משנה את דרגת הכהות שלה באופן ליניארי בהתאם לדרגת חום השמש. במהלך היום כאשר אור השמש מחמם את הזכוכית, שכבת ה- PVB אשר נמצאת בין הזכוכיות מתחממת ומתכהה, תופעה אשר יוצרת בזכוכית אפקט של גוון אפור טבעי אשר מתכהה ככל שהחום גדל. כשחום השמש יורד, הזכוכית ושכבות הביניים מתקררות ומחזירות את צבע הזכוכית למצב שקיפות מרבית.

יתרונות הזכוכית התרמוכימית:

 • העברת אור גלוי (VLT)  - הזכוכית מסתגלת כל הזמן לתנאי אור השמש המשתנים. לאורך כל השנה הטכנולוגיה אדפטיבית ומשנה באופן אוטומטי את כמות האור הנראה אשר נכנס לבניין על ידי שינוי גוון הזכוכית.
 • חום השמש (SHGC) - מכיוון שהטכנולוגיה התרמוכרומית  מתכווננת לאור שמש ישיר לאורך היום, היא מייעלת את שליטה ובקרה על אור השמש וממזערת את עליית החום בבניין כתוצאה מחום השמש.
 • ערכי U - הזכוכית שומרת על היתרונות של זכוכית בידודית (IGU) קונבנציונלית בעלת יעילות גבוהה על ידי ערכי U נמוכים למניעת איבוד חום.
 • חיסכון באנרגיה - שימוש בזכוכית דינמית תרמוכרומית מפחיתה את עומס החום על הבניין ויכולה לחסוך חלק ניכר בהוצאות האנרגיה לקירור הבניין.
 • הפחתת רעש ובטיחות - זכוכית מתכהה באה במבנה רב שכבתי ולכן מציעה הפחתת רעש ויתרונות בטיחותיים נוספים.

זכוכית חוץ מתכהה מותקנת כקיר מסך במבני ציבור רבים. על פי רוב הזכוכית אינה יעילה במגדלים ומבנים גבוהים בשל משטר הרוחות השורר במקומות הגבוהים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא זכוכית חכמה בוויקישיתוף