לדלג לתוכן

זמן באנטארקטיקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מפה של אזורי זמן משוערים ביבשת אנטארקטיקה. תחנות יכולות להשתמש באזורי זמן שאינם תואמים את המפה.
UTC+00:00
UTC+03:00
UTC+06:00
UTC+07:00
UTC+08:00
UTC+10:00
UTC+12:00
UTC+13:00
UTC–06:00
UTC–03:00

אנטארקטיקה ממוקמת על כל קווי האורך (מכיוון שהקוטב הדרומי ממוקם בה). לכן, תאורטית, אנטארקטיקה הייתה צריכה להיות ממוקמת בכל אזורי הזמן. עם זאת, מכיוון שאזורים מדרום לחוג האנטארקטי חווים מחזורי יום-לילה קיצוניים במהלך זמני ההיפוך של יוני ודצמבר, יש קושי בקביעת אזור הזמן המתאים. אזורי הזמן לכן מבוססים על חלוקה מלאכותית, בהתאם למפה שלהלן.

הקוטב הדרומי[עריכת קוד מקור | עריכה]

להמחשת הבעיה בקביעת אזורי הזמן באנטארקטיקה ניתן להתבונן בקוטב הדרומי שנמצא ביבשת. הקוטב הדרומי נמצא על כל קווי האורך. זוהי נקודה שממנה תאורטית לעולם לא ניתן ללכת דרומה. תאורטית ניתן ללכת רק צפונה מהקוטב הדרומי וכיווני מערבה ומזרחה תאורטית צריכים היו להיות מעגליים מסביב לקוטב הדרומי (אולם, לפי הגדרה מלאכותית, נקבעו כיווני מזרח ומערב מהקוטב הדרומי לפי מיקום שרשרת ההרים הטראנס-אנטארקטיים). לפיכך, תאורטית בקוטב הדרומי היו צריכים לחול כל אזורי הזמן, ולכן בו בזמן אף זמן. מכיוון שכך, כאמור, נקבעה חלוקה מלאכותית של אזורי זמן.

שיטת חלוקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אזורי הזמן בחלוקה המלאכותית של אנטארקטיקה, מבוססים בדרך כלל על תביעות טריטוריאליות. תחנות רבות משתמשות באזור הזמן של המדינה הבעלות של התחנה או של בסיס האספקה שלהן (למשל, תחנת McMurdo ותחנת Amundsen–Scott South Pole, שתיהן תחנות אמריקאיות, משתמשות בזמן ניו זילנד בגלל שבסיס האספקה העיקרי שלהן הוא כרייסטצ'רץ', ניו זילנד).[1]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Local Time → Antarctica @ Time Genie". Timegenie.com. נבדק ב-2013-07-24.