זמר שלוש התשובות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
זמר שלוש התשובות

כָּל אֲשֶׁר תְּבַקֵּשׁ וְתִשְׁאַל
אֶעֱשֶׂה וְאוֹסִיף לִשְׂמֹחַ
יִהְיֶה טוֹב, אֲהוּבִי, יִהְיֶה קַל
לְעוֹלָם לֹא יֶחְסַר לִי כֹּחַ [...]

אַךְ דָּבָר רַק אֶחָד אַל תִּשְׁאַל
אַל תֹּאמַר לִי אוֹתְךָ לִשְׁכֹּחַ
כִּי אֶת זֹאת אֲהוּבִי לֹא אוּכַל
בִּשְׁבִיל זֶה לֹא יִהְיֶה לִי כֹּחַ.

פזמון השיר ושורותיו האחרונות

זֶמֶר שְלוש התשובות הוא שיר שכתב נתן אלתרמן, הלחין אריה לבנון ובוצע לראשונה במסגרת המופע המוזיקלי "צץ וצצה" על ידי רבקה זהר בשלהי שנות ה-60.

השיר נכתב ב-1969 עבור מופע מוזיקלי משירי אלתרמן שנקרא "צץ וצצה". אלתרמן כתב אותו במיוחד עבור הזמרת רבקה זהר, לאחר שהגיע לאחת החזרות והתרשם ממנה.[1] השיר זכה לפופולריות רבה. הוא פורסם בכרך ב' של קובץ שיריו של אלתרמן "פזמונים ושירי זמר" (הקיבוץ המאוחד, תשל"ט 1979, במדור "ועוד פזמוני צץ וצצה") תחת השם "אם תלכי אחרי".

השיר מציג אישה כנועה המבטלת עצמה בפני בן זוגה בשם האהבה. בכל אחד מבתי השיר מציג הגבר שאלה קשה לבת זוגו, שלוש במספר, וזו דבקה באהבתה ומשיבה בפזמון חוזר "כל אשר תבקש ותשאל אעשה ואוסיף לשמוח. יהיה טוב אהובי, יהיה קל. לעולם לא יחסר לי כוח" ובשלוש תשובות בהתאם לשאלה: תחילה, מציב לה בן הזוג עובדה, לפיה אם תבחר להישאר לצדו תיאלץ לחיות חיים דלים ועלובים, אך היא משיבה כי תראה בסחבות אותן תלבש בגד קטיפה, ותראה עצמה כמלכה גם אם תקרצף רצפות כל חייה. בהמשך, שואל בן הזוג מה תעשה האישה אם יבגוד בה וישאיר אותה לבדה בלילות עד שובו, וזו עונה כי לא תבכה כל עוד תדע שיחזור לחיקה. לבסוף, שואל הגבר את בת זוגו מה יהיה אם ישליך אותה לרחוב ויאמר לה לשכוח אותו; האישה משיבה כי תסכים ללכת ולא לחזור, אך בשונה מתשובותיה הקודמות, טוענת כי חלק אחד בבקשתו של בן הזוג לא תוכל לקיים והוא לשכוח אותו.

השיר עורר ביקורת, ואף על פי שהתקבע כנכס צאן ברזל, נטען כי זהו טקסט שוביניסטי המציג את האישה כתלותית וחסרת ערך המשלימה עם גחמותיו של בן זוגה ועם כל תנאי שיציב לה.

יחד עם זאת, ניתן כמובן לפרש את השיר כאלגוריה, לדוגמא ליחסיו של האדם עם עצמו. בן הזוג הוא האושר, הגשמה העצמית והחיבור הפנימי אליהם שואף האדם. תמורת הגשמתם הוא יהיה נכון לשלם מחירים משמעותיים, הוא חושש שהם יבגדו בו והוא יצפה לשובם והם תמיד נמצאים במודעותו ואף אם יעזבו אותו לעולם לא יוכל לשכוח אותם ולשאוף להתאחד עמם. השיר חודש במסגרת הפרויקט "עבודה עברית" על ידי זהבה בן, וזכה לגרסאות כיסוי נוספות מפי אביבה אבידן, דנה אינטרנשיונל ושילה פרבר. הזמר עומר אדם ביצע לרגל יום האישה הבינלאומי 2015 גרסה שבה התהפכו התפקידים בשיר והגבר הוא הצד הכנוע והתלותי בקשר.[2]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ שיר נוסף שכתב עבורה באותה מסגרת היה "אוריאנה", ללחן מאת יאיר רוזנבלום. ראו: יורם רותם, ביוגרפיה של רבקה זהר באתר "סטריאו ומונו", וכן רבקה זהר-קאלו, עץ הזית: (אוטוביוגרפיה), יפו: דע"ת, 2007, עמ' 37. באוטוביוגרפיה שלה ציינה זהר: "בכותבי שורות אלו עדיין יהיה השיר האומלל הזה אהוב ואני לא יכולה לשאת מילותיו" (שם, שם).
  2. ^ YouTube play button icon (2013–2017).svg זמר שלוש התשובות, בביצוע עומר אדם, סרטון באתר יוטיוב