ז'אן אנצ'ל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ז'אן אנצ'ל

ז'אן אנצ'ל (1940 - 30 באפריל 2008) היה היסטוריון יהודי-ישראלי שהתמחה בתולדות יהודי רומניה בין שתי מלחמות העולם ובשואת יהודי רומניה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ז'אן אנצ'ל נולד ביאשי, רומניה. הוא היה בן שנה כשהתרחשו פרעות יאשי והוחבא במרתף הבית. אביו נלקח באחת מרכבות המוות, אך שרד. הוא למד היסטוריה באוניברסיטת יאשי, אך לפני סיום לימודיו סולק מהאוניברסיטה משום שנרשם לעלייה לישראל. משנת 1959 המשיך את לימודיו באוניברסיטה העברית בירושלים, שם סיים תואר ראשון בהיסטוריה כללית ושפות לטיניות בשנת 1967. בשנת 1970 סיים תואר נוסף בהיסטוריה של העם היהודי. קיבל שני תוארי מוסמך, האחד בהיסטוריה כללית בשנת 1972 והשני בארכיבאות בשנת 1974. בשנת 1977 הוסמך באוניברסיטה העברית כדוקטור בתחום תולדות העם היהודי בעת החדשה.

אנצ'ל היה חוקר ראשי במכון יד ושם ומחברם של ספרי היסטוריה. חלק מספריו תורגמו לרומנית. הוא ערך 12 כרכי מסמכים מקוריים, רובם ברומנית, מתקופת השואה ברומניה. ד"ר אנצ'ל היה חבר בוועדת ההיסטוריונים בראשות חתן פרס נובל לשלום, הסופר אלי ויזל, שזומנה על ידי נשיא רומניה וממחברי הדו"ח הסופי של הוועדה לחקר השואה ברומניה, 2004.

ז'אן אנצ'ל הביא, בעזרת מחקריו בהיסטוריה של השואה, לשינוי בתפיסת חלקה של רומניה בשואה. על פי מחקריו הוכח שרומניה לא נגררה אחרי גרמניה הנאצית, אלא יזמה ואף הקדימה את הגרמנים בפשעים נגד היהודים. מחקריו היו לצנינים בעיני השלטונות הקומוניסטים של רומניה והם עקבו אחריו וניהלו תיק עב כרס על מעשיו, תיק שנחשף לאחר נפילת המשטר הקומוניסטי. ז'אן אנצ'ל היה חבר בוועדת ההיסטוריונים שזימן נשיא רומניה לבחינת נושא השואה ברומניה ולדברי חברי הוועדה ד"ר טוביה פרילינג וד"ר רפאל ואגו הוא היה "האורים והתומים " של הוועדה.

עוד לפני שהתפרסם כהיסטוריון קולו היה מוכר למאזינים לשידורי קול ישראל בשפה הרומנית כשעבד שם כמגיש חדשות וכעורך.

מספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • 2002 תולדות השואה - רומניה, שני כרכים.
  • פנקס הקהילות - רומניה, יחד עם תיאודור לביא.
  • הקדמה לרצח – פרעות יאסי, 29 ביוני 1941, הוצאת יד ושם, 2003.
  • Contribuţii la Istoria României - Problema evreiască 1933 - 1944 (תרומות לתולדות רומניה - הבעיה היהודית 1933 - 1944), הוצאת הספר, בוקרשט HASEFER 2001.
  • Transnistria שלשה כרכים, הוצאה לאור אטלס, 1998

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]