חאן שער הגיא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אין תמונה חופשית

גן לאומי חאן שער הגיא (מכונה גם בָּאב אל-וָאד) הוא אתר זיכרון לאומי בשער הגיא המנציח את מבקיעי הדרך אל ירושלים הנצורה במלחמת העצמאות ומלווי השיירות אליה.[1]

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

המבנים בחאן שער הגיא הוכרזו כאתר לאומי בשנת 1979.

בסוף שנת 2020 נחנך אתר הזיכרון ונפתח לציבור[1].

פרשת הנצחת רחבעם זאבי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2011 הוחלט על ידי משרד ירושלים ומורשת על הקדשת האתר לזכרם של חללי הפלמ"ח ולהנצחתו של האלוף במיל' והשר רחבעם זאבי. בעקבות תחקיר של העיתונאי עמרי אסנהיים בתוכנית "עובדה" בה הובאו עדויות וטענות של נשים וחיילות לשעבר ששירתו תחת פיקודו של זאבי על הטרדות מיניות מצדו, בוטלה הנצחתו של זאבי, והתקבלה החלטת ממשלה המייעדת את האתר להנצחת מבקיעי הדרך ומלווי השיירות לירושלים[2].

מבנה האתר[עריכת קוד מקור | עריכה]

האתר ממוקם במפתח הצר של נחל נחשון על הדרך המרכזית של כביש מס' 1 המחבר בין השפלה לירושלים. בסמוך לאתר נמצאת דרך בורמה, שנפרצה בהמשך הקרבות כדרך חלופית כדי לעקוף את המעבר הצר והקטלני של שער הגיא.

האתר הוקם באזור המבנים ההיסטוריים של חאן שער הגיא, שנבנה כמלון דרכים בתקופה העות'מאנית, והמבנים שסביבו, כגון: "בית כוּתְנֵה", שנבנה על ידי משפחת כוּתְנֵה, משפחה ערבית מירושלים בשנת 1894 ושימש כחווה חקלאית.

מבנה נוסף, הממוקם ממזרח למבנה החאן, שימש כקנטינה ונבנה בתחילת שנות ה-30 על ידי הצבא הבריטי, שהקים בחאן תחנת נוטרים לשמירה על המעבר בכביש. הקנטינה שירתה את החיילים הבריטים בדרכם לירושלים וממנה. המבנה פורק ונבנה מחדש מטעמי בטיחות. כל המבנים עברו תהליכי שימור וחיזוק על מנת שהמבקרים יוכלו לבקר בהם[3]. סביב המבנים ניטעו עצים וצמחי ארץ ישראל האופייניים לאזור.

באתר נמצא מיצג אור-קולי המדמה את הקרבות שהתחוללו במלחמת השחרור על הדרך לירושלים. המיצג משחזר את סיפורי הקרבות הקשים, ובשלב מסוים גם המבקרים הופכים להיות פעילים במאבק על הדרך.

המקום נמצא בפאתי פארק יצחק רבין שבהרי ירושלים.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 נחנך האתר הלאומי חאן שער הגיא, באתר רשות הטבע והגנים,‏ 1 באפריל 2021
  2. ^ מסתמן: שער הגיא יקרא על שם לוחמי הפלמ"ח, ימצא מקום חלופי להנצחת גנדי, דבר העובדים בארץ ישראל
  3. ^ חאן שער הגיא, רשות הטבע והגנים