חב"דפדיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חב"דפדיה
סמליל האתר
סמליל האתר
סוג אנציקלופדיה מבוססת-ויקי על נושאים הקשורים לחסידות חב"ד (מזוהה עם הזרם המשיחיסטי)
תקופת הפעילות 10 ביולי 2007 – הווה (16 שנים)
הרשמה לא חובה
chabadpedia.co.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

חב"דפדיה היא אנציקלופדיית אינטרנט המבוססת על תוכנת מדיה-ויקי, העוסקת בעיקר בחסידות חב"ד. האתר מזוהה עם הזרם המשיחיסטי בחב"ד ומתייחס לרבי מלובביץ' כאל אדם חי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חב"דפדיה הועלתה לרשת בכ"ד בסיוון ה'תשס"ז; 10 ביולי 2007 בשם אינפופדיה כשהיא מכילה 1,000 ערכים. לאחר כחודשיים שונה שמה לחב"דפדיה. האתר חב"ד אינפו מממן את אחזקת האתר.

נכון לאוגוסט 2023 (אב ה'תשפ"ג) האתר מכיל מעל 10,000 ערכים.

תוכני האתר[עריכת קוד מקור | עריכה]

האתר מתמקד בערכים על חסידות חב"ד ותורתה.

האתר נכתב על ידי גולשים רשומים ואורחים אנונימיים. הוא פתוח לעריכה של כל גולש, אך תכניו כפופים לוועדת רבנים התואמת לעמדת הזרם המשיחסטי בחסידות[1]. כך למשל בערך על רבי מנחם מנדל שניאורסון נכתב שהוא "נעלם מעינינו" ולא שנפטר, ואין אזכור לקברו[2].

מבנה האתר[עריכת קוד מקור | עריכה]

האתר כולל תשעה פורטלים מרכזיים בנושאים הקשורים לחסידות חב"ד: פורטל "נשיאי חב"ד" העוסק בשבעת אדמורי חב"ד, תורתם, ניגונים שחיברו, ובני משפחתם. פורטל "ימי חב"ד" תאריכים בתולדות החסידות. פורטל "גאולה ומשיח" ערכים המבארים נושאים ומושגים בנושאי הגאולה והמשיח. פורטל "תורת החסידות" נושאים ומושגים בתורת חסידות חב"ד. פורטל "תורת הנגלה" ערכים בנושא תנ"ך, משנה תלמוד והלכה תוך דגש על הקשר לתורת חב"ד. פורטל "ניגוני חב"ד" היסטוריה, תווים וביאורים. פורטל "ספרות חב"ד" ספרי חסידות חב"ד, ספרי ביאורים, ספרי הלכה ההולכים לפי פסיקות ומנהגי חב"ד, ועוד. פורטל "בית רבי" משפחתם המורחבת של אדמו"רי חב"ד. פורטל "אישי חב"ד" אישים מפורסמים בחסידות חב"ד. פורטל "הפצת המעיינות" שליחות, בתי חב"ד והפצת חסידות.

באתר גם ערכים העוסקים באירועים היסטוריים הקשורים בחסידות[3], בביטויים מהלקסיקון החב"די[4] וערכים המבהירים מושגים קבליים המופיעים גם בתורת החסידות[5].

חלק מהתבניות הטכניות מבוססות על תבניות דומות בוויקיפדיה העברית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך זה הוא קצרמר בנושא מחשבים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.