לדלג לתוכן

חברים מקשיבים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

חברים מקשיבים הוא מוקד לנוער, צעירים והורים מהמגזר הדתי בישראל, המציע אוזן קשבת והכוונה ראשונית בנושאים מגוונים המעסיקים את בני הנוער מהמגזר הדתי על גווניו. עשרות אלפי בני נוער נחשפים בכל שנה לתכנים באתר האינטרנט, ובעיקר לשאלות ולתשובות בשלל נושאים רלוונטיים לנוער הדתי בגיל ההתבגרות, ובהם יחסים בין המינים, יחסים עם בני המשפחה וההורים, התמודדות עם מסגרות פורמליות ואחרות, הגשמה עצמית, צניעות, אמונה ועוד.

את המוקד מנהל אוהד שקלים, יועץ ארגוני ומנחה קבוצות בעל רקע בניהול פרויקטים חינוכיים וחברתיים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתר האינטרנט של חברים מקשיבים הוקם בשנת 2000 על ידי תלמידי ישיבת מרכז הרב בירושלים, ובעידודם של ראש הישיבה הרב אברהם שפירא, ורבנים נוספים ובהם רפי פוירשטיין, אלישע אבינר ודוד סתיו. בין המייסדים גם הרב יוני לביא, אז תלמיד בישיבת מרכז הרב.

אוהד שקלים, מנהל מוקד חברים מקשיבים - OU ישראל

בתחילה הוקדש למיזם חדר קטן בישיבת מרכז הרב, ובו מחשב, טלפון ובהמשך גם מכשיר פקס. בהדרגה התרחב מעגל השואלים ואיתו גם מגוון השאלות. לאחר השנים הראשונות לייסודו, הפך אתר חברים מקשיבים לכתובת מוכרת להתלבטויות ושאלות של בני נוער דתיים, מסורתיים, ממגוון רחב של מגזרים וזרמים. גם מעגל המתנדבים התרחב וכלל לא רק בחורי ישיבה כבתחילה, אלא גם סטודנטים וסטודנטיות, ואנשי ונשות חינוך, ייעוץ וטיפול.

עד שנת 2010 השיבו מתנדבי המוקד ליותר מ 30,000 שאלות במוקד האינטרנט ובמוקד הטלפוני. כל שאלה המתפרסמת באתר זוכה בממוצע למאות צפיות של גולשים. זהו ארגון ללא מטרת רווח ובמשך מרבית שנות פעילותו לא זכה לתקצוב מסודר והתקיים הודות לתרומות מועטות, ולסיוע מישיבת מרכז הרב בעיקר בשנים הראשונות לפעילותו. בהמשך הדרך זכה הארגון לתמיכת מכון "ארץ חמדה" באמצעות מימון וקיום השתלמויות בין כותלי המכון.

החל משנת 2019 פועל "מוקד חברים מקשיבים" כתוכנית של OU ישראל, המפעילה מיזמים ותוכניות חברתיות בכל רחבי הארץ, בקרב בני נוער בפריפריה, ובמוסדות חינוך שונים. מדי חודש צופים בשאלות ובתשובות באתר למעלה מ 20,000 גולשים, ונשלחות יותר מ 150 תשובות לשאלות חדשות. בחודש אוגוסט 2020 החל לפעול מוקד ווטסאפ ייחודי, המאפשר להתייעץ ולשתף בתכתובת ווטסאפ בשעות הערב. במוקד למעלה מ 40 מתנדבות ומתנדבים מכל רחבי הארץ.

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אפשר להפנות שאלות למוקד באמצעות אתר האינטרנט, ולקבל תשובה באמצעות הדוא"ל, אשר מתפרסמת גם באתר האינטרנט של המוקד. כשליש מהתשובות בכתב אינן מתפרסמות באתר, עקב בקשה מפורשת של השואל או משיקולי עריכה. חלק מהשאלות עוסק בנושאים שכמעט ואינם מדוברים בחברה הדתית, ובהם מיניות, זוגיות, יחסים בין בנים ובנות בגיל העשרה בחברה הדתית, וכן התמודדות עם תכנים מיניים באינטרנט.

ערוץ נוסף הוא המוקד הטלפוני, אליו אפשר לפנות גם בעילום שם, והוא פועל בימים א-ה מהשעה שבע בערב ועד 11 בלילה. את המוקד מאיישים מתנדבים מנוסים שעברו הכשרה ייעודית, ועוברים באופן שוטף השתלמויות וסדנאות מקצועיות. באמצעות שיחת טלפון ניתן לקיים עם השואלים שיח מעמיק יותר, לברר לעומק מה מטריד אותם, ולהעניק מענה מיטבי לפנייתם. הארגון מפעיל עמוד פייסבוק עם שאלות ותשובות, מאמרים, ועוד.

מוקד הווטסאפ של חברים מקשיבים מאפשר להתכתב, לשתף ולהתייעץ באמצעות הווטסאפ, המשמש בני נוער וגם מבוגרים רבים כערוץ תקשורת מועדף ועיקרי. ההתכתבות בווטסאפ היא פרטית ולא גלויה לאחרים.

בניגוד להתייעצות עם בני משפחה, מחנכים וחברים, אפשר לפנות לחברים מקשיבים באופן אנונימי, וכך להימנע ממבוכה ושיפוטיות של הסביבה הקרובה, ולקבל מענה אחראי, שקול ותומך. בכך הפך המוקד לכתובת חשובה בעיקר בנושאים רגישים, שהשיח סביבם אינו מפותח דיו במסגרות הרגילות. עבור בני נוער רבים זו כמעט האפשרות היחידה לשאול בגילוי לב שאלות על אמונה, משפחה, קשיים חברתיים, מיניות, דיכאון ומצבי רוח, ועוד.

המוקדים שמפעיל הארגון אינם מעניקים טיפול פסיכולוגי או אחר, אלא מציעים בראש ובראשונה אוזן קשבת, תמיכה ראשונית, הכלה ואמפתיה. החשיבה על פתרונות או דרכי פעולה אפשריים להקלה על מצבם של הפונים מתבצעת יחד עמם בשיתוף פעולה, תוך עידוד של השואלים לאתר בסביבתם הקרובה משאבים נוספים שיסייעו להם בהתמודדות, כדוגמת בני משפחה, חברים קרובים, ובמידת הצורך גם גורמים מקצועיים.

בעלי תפקידים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אוהד שקלים (M.A) – מנהל חברים מקשיבים
  • ד"ר ירין כהן (M.D), פסיכיאטר ילדים ונוער, המנהל המקצועי במוקד

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]