חדית' גבריאל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חדית' גבריאלערבית, حديث جبريل) הוא החדית' שנחשב לחדית' החשוב ביותר באסלאם. החדית' הזה מציג את חמשת עמודי האסלאם ואת ששת יסודות האמונה, וכמו כן גם את האִחסאן. את החדית' הזה ניתן למצוא גם בצחיח אל-בוח'ארי וגם בצחיח מוסלם. החדית' הנ"ל ידוע כסיכום הטוב יותר של התאולוגיה האסלאמית.[1]

חכמי הדת האסלאמיים קראו לחדית' הזה בשם "חדית' גבריאל" מפני שהוא מתעד לכאורה דיאלוג בין הנביא מוחמד לבין המלאך גבריאל.[2]

באירוע שהחדית' הזה כביכול מתאר, המלאך גבריאל מתואר כמי שלובש דמות אדם שכולם יכולים לראות ולשמוע.[3]

גרסת אל-בוח'ארי[עריכת קוד מקור | עריכה]

סופר על ידי אבו הוריירה, אחד מחבריו הקרובים ביותר של הנביא מוחמד:

באחד הימים, בעוד הנביא יושב בחברתם של חלק מאנשיו, הגיע המלאך גבריאל ושאל "מהי האמונה?" שליח אללה השיב "האמונה היא להאמין באללה, ובמלאכיו, ובמפגש איתו, ובשליחיו, ולהאמין בתחייה". אז הוא המשיך לשאול, "ומהו האסלאם?" שליח אללה השיב "לעבוד רק את אללה, ולשמור על התפילות, ולתת את הזכאה, ולצום ברמדאן". אז הוא שאל "מהו האחסאן?" שליח אללה השיב "לעבוד את אללה כאילו שאתה רואה אותו, ואם אתה לא יכול לראות אותו אז לעבוד אותו בידיעה שהוא רואה אותך". אז הוא המשיך לשאול "מתי תקום השעה?" שליח אללה השיב "העונה לא יודע יותר מהשואל, אך אומר לך את הסימנים שלה: כאשר האמה תלד את גבירתה, וכאשר הרועים של הגמלים השחורים יתחילו להתנשא ולהתחרות זה בזה בבניית בניינים גבוהים... והשעה היא אחד מחמשת הדברים שרק אללה יודע".

אז האיש עזב, והנביא ביקש מאנשיו לקרוא לו בחזרה, אך הם לא יכלו לראותו עוד. אז אמר הנביא "זה היה גבריאל, אשר בא ללמד את האנשים על הדת שלהם".

גרסת מוסלם[עריכת קוד מקור | עריכה]

נמסר על ידי עומר, שיתרצה ממנו אללה, אשר גם אמר:

"יום אחד, בעודנו יושבים עם שליח אללה, עליו ברכת אללה והשלום, בא אלינו איש שלבש בגדים לבנים מאוד, ושיערו היה שחור מאוד, אשר לא נראו עליו סימנים של מסע, ולא הכיר אותו אף אחד מאתנו. אז הוא התיישב ליד הנביא, עליו ברכת אללה והשלום, והניח את הברכיים שלו ליד ברכיו (של הנביא עליו ברכת אללה והשלום), והניח את הידיים שלו על הירכיים שלו, ואמר: 'מוחמד, ספר לי על האסלאם'. אז אמר שליח אללה, עליו ברכת אללה והשלום: 'האסלאם הוא להעיד כי אין אלוהים מלבד אללה, ושמוחמד הוא שליחו של אללה, ולקיים את התפילה, ולתת את הזכאה (צדקת חובה), ולצום ברמדאן, ולעשות חאג' אל הבית, על כל היכול לצאת לדרך'. אז הוא (האיש) אמר: 'צדקת'. ואנחנו מופתעים שהוא גם שואל אותו (את הנביא עליו ברכת אללה והשלום) וגם מאשר את דבריו. אז הוא אמר: 'תספר לי על האמונה'. אמר (הנביא עליו ברכת אללה והשלום): 'להאמין באללה ובמלאכיו, ובספריו ובשליחיו, וביום האחרון, ולהאמין בגורל על הטוב והרע שבו'. אז אמר (האיש): 'צדקת', והמשיך ואמר: 'תספר לי על האיחסאן (עשיית חסד)'. אמר (הנביא עליו ברכת אללה והשלום): 'לעבוד את אללה כמו שאתה רואה אותו, ואם אתה לא רואה אותו, אז הרי שהוא רואה אותך'. אמר (האיש): 'תספר לי על השעה'. אמר (הנביא עליו ברכת אללה והשלום): 'אין לנשאל יותר ידע מהשואל בעניינה'. אמר (האיש): 'אז תבשר לי על הסימנים שלה (של השעה)?'. אמר (הנביא עליו ברכת אללה והשלום): 'כאשר תלד האמה את הגבירה שלה, וכאשר תראה את היחף, הערום, העני, רועי הצאן מגביהים את הבניינים שלהם'. אז הוא עזב (האיש), והמשכתי לשבת. אז הוא אמר (הנביא עליו ברכת אללה והשלום): 'עומר, אתה יודע מי השואל?'. אמרתי: 'אללה ושליחו יודעים'. אמר (הנביא עליו השלום): 'ובכן, זה גבריאל, אשר הגיע כדי ללמד אתכם על הדת שלכם'."

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Murata, Sachiko, 1943-, The vision of Islam, New York: Paragon House, 1994
  2. ^ "‘עיקרי ההלכה (אוסול אל פיקה)’". ברוכים הבאים אל אתר דת האיסלאם Islam for JEWS (בעברית). 16 ביולי 2011. בדיקה אחרונה ב-2 בספטמבר 2018. 
  3. ^ חדית' | איסלאמיבלוג, 1slamiblog.wordpress.com (בhe-IL)