חואן רודריגז קברילו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חואן רודריגז קברילו (Juan Rodríguez Cabrillo)
Juan Rodríguez Cabrillo.jpg
חואן רודריגז קברילו
לאום פורטוגזי
לידה 1499
פטירה 3 בינואר 1543 (בגיל 43 בערך)
קליפורניה
שנות פעילות 1543-1539
מספר מסעות 1
גילויים בולטים מפרץ סן דייגו וחופי קליפורניה
אזורים שחקר חופי קליפורניה
מידע על חייו

חואן רודריגז קבריליופורטוגזית: João Rodrigues Cabrilho ‏ 1499‏-3 בינואר 1543) – מגלה ארצות פורטוגלי, ידוע בעיקר כמי שהוביל את המסע האירופי הראשון לחוף המערבי של צפון אמריקה.

מקום לידתו ושנותיו המוקדמות אינם ברורים וישנם ספקות אף לגבי זהותו הלאומית, שלפי חלק מהמקורות הייתה ספרדית.

הכובש הצעיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעט מאוד ידוע על שנותיו הראשונות של קברילו. בצעירותו היה קונקיסטאדור וב־1519 שמו הופיע ברשימת המצטיינים ששירתו בצבאו של הרנן קורטז. בקרבות נגד האצטקים, קברילו היה מנהיג פלוגת קשתים.

אחרי שהביס את האצטקים, הצטרף קברילו למסעות החקר של הצבא הספרדי במקסיקו, גואטמלה וסן סלוודור. בסופו של דבר, התיישב בגואטמאלה.

איש עסקים בגואטמאלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1530, היה קברילו האזרח המוביל בעיר הגדולה של גואטמלה - סאנטיאגו. הוא הביא את הדיווח הראשון לעיתונות החילונית באזור. בשנת 1532, נסע לספרד, ושם פגש את באטריס סנצ'ז דה אורטגה. שניהם התחתנו בשנה זו, וקברילו חזר איתה לגואטמלה, ושם נולדו להם שני ילדים.

ככל שמשפחתו של קברילו גדלה, כך גם עושרו וכבודו כבונה ספינות. הוא ייצא וייבא סחורות מנמל בגואטמלה, והגדיל במידה רבה את המסחר בין ספרד לבין חלקים מסוימים של העולם החדש.

חקירת קליפורניה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מושל גואטמלה - פדרו דה אלוואראדו, בחר בקברילו כדי לבנות ספינות שיחקרו את האוקיינוס השקט. אלוואראדו רצה להשתמש בספינות כדי להגדיל את המסחר בתבלינים בין אסיה ואמריקה. כאשר מת אלוואראדו במרד של האינדיאנים, מחליפו - אנטוניו דה מנדוסה, ביקש מקברילו להוביל את אחד מהמסעות לאוקיינוס השקט. קברילו הסכים, ויצא יחד עם רוי לופז דה וילאלובוס. לופז נפרד מקברילו ליד איי הפיליפינים והלך לחקור אותם, בזמן שקברילו המשיך צפונה.

קברילו יצא מהנמל של העיר נאווידאד במקסיקו. ב־27 ביוני 1542.

הקרטוגרפים של אותה תקופה, חשבו שאסיה הייתה מחוברת אל אלסקה וצפון אמריקה. הם ציירו לעצמם קו חוף. כאשר קברילו הגיע לאזור הזה, הוא לא מצא קו חוף דומה לזה שבמפה, אך הוא מצא ערים עשירות של עם הסיבולה, שבנה את עריו על החוף.

מסעו של קברילו ארך 103 ימים. ביום ה־103 למסע, ספינותיו של קברילו עגנו בחוף המפרץ של סן דייגו. קברילו קרא למקום סן מיגל, ואמר שהוא "מקום מצוין להקמת נמל". השם של המקום שונה אחרי 60 שנה, לסן דייגו, על ידי חוקר אחר שנקרא סבסטיאן ויזקאינו.

סוף המסע[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר החוקרים המשיכו צפונה, עד למפרץ מונטריי, החלו סופות כבדות. קברילו חזר עם חוקריו לאיים באזור. שם נתקלו באינדיאנים שלא שמחו לראותם. בקרב קטן, נפצע קברילו והוא נפטר אחרי מספר ימים. אחרי המוות, המשיכו החוקרים צפונה והגיעו כנראה עד לאורגון, ומשם חזרו למקסיקו. בשנת 1913, חנך הנשיא וודרו וילסון של ארצות הברית, את האנדרטה על שם קברילו, ליד סן דייגו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]