חוות החופש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חוות החופש
Freedom Farm Logo.jpg
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מטה הארגון עולש עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות 2016–הווה (כ־6 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
www.freedom-farm.org.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

חוות החופש היא מקלט הצלה ושיקום של בעלי-חיים שהגיעו מתעשיות המזון והניסויים בבעלי החיים. החווה הוקמה ב-4 באוקטובר 2016 במושב עולש, עמק חפר, ישראל. לצד היותה מקלט הצלה ושיקום, חוות החופש מהווה מרכז חינוכי המאפשר מפגש בין בני אדם לחיות המשק, כדי ללמד על בעלי החיים בתעשיות המזון מן החי – תעשיות הבשר, החלב והביצים - ולעודד חמלה כלפיהם. הארגון הפועל ללא מטרות רווח כאשר מרבית הפעילות השוטפת נעשית על ידי מתנדבים וכל ההכנסות לחווה מגיעות מתרומות.

היסטוריה וחזון[עריכת קוד מקור | עריכה]

חוות החופש הוקמה מתוך חזון משותף של עדית רומנו ומיטל בן-ארי, יזמיות החווה, אשר נפגשו בעת פעילות התנדבותית משותפת בעמותת Vegan Friendly בשנת 2012. בעקבות שינויים אישיים בחייהן של כל אחת נוצר החיבור להגשמת החזון והמטרה המשותפת והרצון לחולל שינוי במה שהן תפסו כחוסר הצדק כלפי בעלי החיים בתעשיות המזון מן החי.

בעלי החיים מגיעים לחווה מתעשיות הבשר, החלב והביצים, עוברים שיקום וטיפול רפואי ומקבלים הזדמנות לחיות חיי חופש. לדיירי החווה מספר אזורי מחיה מקורים ואזורי מרעה בהתאם לצרכיהם וגודלם. בעלי החיים מקבלים טיפול יומיומי על ידי צוות שנמצא בחווה 24 שעות ביממה, מכיר את בעלי החיים בשמם ואת סיפורי חייהם וצורכיהם האישיים. במקום פועלת מרפאה המשמשת לטיפולים היומיים השוטפים של בעלי החיים; במקרים בהם נדרש טיפול מעמיק יותר, לחווה קשרים עם וטרינרים מובילים בתחומים שונים. החווה ערוכה לקלוט בעלי חיים מהתעשיות השונות במצבים בריאותיים שונים ומנסה לספק לכל בעל חיים איכות חיים של מיטבית תוך שמירה על בריאותם ורווחתם.

תחום שיקום בעלי חיים מתעשיית המזון הוא תחום חדש בישראל, לכן נדרשו מקימי החווה והצוות שהתגבש סביב היוזמה ללמוד על אופן הקמה, שיקום וטיפול בעלי חיים עם מאפיינים דומים. לשם כך, נסע הצוות ללמוד מחוות שיקומיות בארצות-הברית שם נחשפו גם לאופן הטיפול בפגמים גנטיים מולדים וטיפול בנכויות נרכשות אצל בעלי החיים בתנאי חיים לא טבעיים. מייסדות החווה והצוות שומרים על קשר רציף ומלווה באופן עקבי על ידי מנטורית מחוות ההצלה "Woodstock Farm Animal Sanctuary" בארצות הברית.

כחלק מהחזון החינוכי של החווה להוביל לשיח של חמלה כלפי בעלי החיים ולעורר מודעות למתרחש בתעשיות המזון, נערכים במקום סיורים לקהל הרחב ולילדים החל מגיל 4. המבקרים יכולים להתרשם מהחווה, הדיירים וסיפוריהם. המידע והנתונים המועברים במסגרת הסיורים מותאמים לגילאי המבקרים.

אוכלוסיית הדיירים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחווה מתגוררים בעלי-חיים אשר הגיעו ממשקי תעשיות המזון מהחי- פרות, כבשים, עזים, תרנגולות, תרנגולי הודו, חזירים וברווזים. לצידם חיים בעלי-חיים מתעשיות נוספות – חמורים אשר שימשו לסחיבת משא וארנבונים מתעשיית הניסויים בבעלי-חיים.

עם ההגעה נבנית עבור כל בעל חיים תוכנית שיקום שמותאמת במיוחד לצרכיו ולמצבו הרפואי והמנטלי בהווה כמו גם בעבר. מרבית בעלי-החיים בחווה עוברים בהצלחה את תהליך השיקום הארוך הנדרש להם, ומשתקמים מבחינה פיזית ומנטלית. הם חיים בחווה בתנאי חופש תוך כדי טיפול והשגחה צמודים של העובדים והמתנדבים.

באתר החווה מופיעים שמות וסיפורי ההצלה של כלל דיירי החווה.

תרנגול או תרנגולת פטם עם הליכון וגור חתולים אוכלים זה לצד זה בחוות החופש. תרנגולי פטם מתקשים בהליכה בגלל גופם המעוות

פעילויות חינוכיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לצד הצלה ושיקום של בעלי-חיים, חוות החופש מהווה מרכז חינוכי המעביר פעילויות עבור בתי-ספר, בדגש על גילאי תיכון. לפני כשנה, החל פיילוט של פעילויות במסגרות חינוכיות של משרד החינוך; התוכנית צפויה להגיע בעתיד גם למוסדות חינוך בלתי פורמלי ולגילאים צעירים יותר. התוכנית החינוכית משלבת הרצאה ושיחת היכרות, לאחריה מתקיים ביקור בחווה הכולל סיור ופעילות התנדבותית של התלמידים בחווה. בתקופת מגפת הקורונה, נעשתה התאמה של התוכנית החינוכית כך שהיא יכולה להתקיים גם מרחוק באמצעות שיחות וסיורים בווידאו.

מרכז המבקרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2020 עמד לקום בחווה מרכז מבקרים שיהווה מרכז חינוכי וישלב אמצעים דיגיטליים במטרה ליצור חוויה רב-חושית על תעשיית בעלי החיים, אך פתיחתו נדחתה עקב פריצת מגפת הקורונה. במרכז יוצג מידע על השלכות של צריכת מזון מהחי מבחינה מוסרית, בריאותית ואקולוגית, והמבקרים יוכלו לחוות באופן מוחשי את מסלול חייהם של בעלי-החיים בתעשיות המזון מהחי, מתחילתו ועד סופו.

פעילויות שיקומיות לאנשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחוות החופש מתקיימות פעילויות שיקומיות וטיפוליות עבור אנשים. קיימים מספר פרויקטים שיקומיים הכוללים פרויקט התנדבות של צעירים המאובחנים על הספקטרום האוטיסטי שנמשך מספר שנים, תוכנית של טיפול בסביבת בעלי-חיים לילדים, ביקורים והתנדבויות מאורגנות של אנשים עם צרכים מיוחדים ומתמודדי נפש. לצד הפרויקטים הקבועים, חוות החופש החלה בשיתוף פעולה עם שירות בתי הסוהר במסגרתו אסירים מאגף שיקומי בבית-סוהר במרכז הארץ מגיעים לחווה להתנדב, זאת לאחר פעילויות היכרות בבית-הסוהר ובחווה עצמה.

חוות החופש כתופעה חברתית בישראל ובעולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז שפתחה את שעריה בשנת 2016 ואף לפני, צברה החווה עוקבים רבים מרחבי העולם – למעלה מחצי מיליון עוקבים ברשתות החברתיות השונות בעברית ובאנגלית.

אלפי מתנדבים ועשרות אלפי עוקבים ברמת מעורבות גבוהה ברשתות החברתיות מעידים בתגובות שכותבים לחווה כי החזון והערכים שחוות החופש מקדמת משמעותיים עבורם ומעידים על מוטיבציה לקחת חלק כלשהו בפעילויות החווה וקידום מטרותיה.

מבקרים רבים שנחשפו לסרטונים ופרסומים ברשתות השונות, מעידים על שינויים משמעותיים בהרגלי התזונה ובאורח החיים כתוצאה מחשיפה לסיפוריהם של דיירי החווה שניצלו מתעשיות המזון מהחי.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]