חולית (סרט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חולית
Dune Cover front.jpg

כרזת הסרט
שם במקור: Dune
מבוסס על: חולית - ספר
בימוי: דייוויד לינץ'
שחקנים ראשיים: פטריק סטיוארט
סטינג
קייל מקלכלן
הקרנת בכורה: 14 בדצמבר 1984
משך הקרנה: 137 דקות
שפת הסרט: אנגלית
תקציב הפקה: $40,000,000
הכנסות: $30,925,690
דף הסרט ב-IMDb

חוליתאנגלית: Dune) הוא סרט משנת 1984 של הבמאי דייוויד לינץ', ומבוסס על הספר חולית מאת סופר המדע הבידיוני פרנק הרברט. בסרט מככבים פטריק סטיוארט, סטינג וקייל מקלכלן.

בעקבות הסרט יצאה לאור סדרת משחקים וחלקם זכו להצלחה גדולה.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט מתרחש בעתיד הרחוק שבו הגלקסיה מצויה במשבר בעקבות הצורך במשקע בשם "spice" (בתרגום הספר, של ד"ר עמנואל לוטם, לעברית נקרא המשקע "מרקוח", או בפשטות "הסם"). הסם נמצא אך ורק בכוכב אחד, ושמו אראקיס (או "חולית" בפי המקומיים), הכוכב הינו מדברי, שומם וחסר חיים למראית עין, חסר מים, ובו שולטות תולעי ענק (עקלתונים) שלצידם חיים הדררים (fremen), נוודי המדבר המאמינים בבואו של משיח שיחזיר את המים לכוכב. מקור הסם לא ידוע, אך בהתפתחות העלילה מבין הגיבור את המקור.

הפאדישאח שאדאם הרביעי (קיסר הגלקסיה) קרא תיגר לשני בתים בעלי יכולת שליטה, שיווק ואיסוף הסם מהכוכב, אשר יאיישו את הכוכב לשימוש הגלקסיה. בין שני הבתים שוררת מלחמה, ואין חוקים האוסרים על זאת, לכן יאלצו שני הבתים להילחם על השליטה בכוכב. הבית הראשון הויא בית "אטריידאס". בית אטריידאס הוא בית שלל אצילים המאופיינים במידות טובות שבאו מכוכב קלדן בעל המשקעים והמים. הבית השני הוא בית "הארקונן". בניגוד לאטריידאס באו אנשי הארקונן מכוכב געשי בשם גאידי פריים והם אנשים קרי לב וחסרי תרבות, החיים חיי אלימות הכוללים רצח ובגידה כמעשה שבשיגרה.

הגיבור בסרט הוא פול, בנו של הדוכס לטו אטריידאס, מנהיג בית אטריידאס המגלה בתחילה כי יש לו שליחות מיוחדת בחייו מעבר לתפקידו העתידי לנהל את הבית. בני בית אטריידאס מגיעים לכוכב אראקיס, תופסים שליטה בו, קוצרים את הסם מחולות המדבר ובונים מבצר מוגן על ידי שדה כוח וחומת סלע גבוהה.

מהצד השני מגיח צבא הארקונן, בגיבוי לוחמי הסארדאוקאר של הפאדישאח, הנשלטים על ידי הברון ולדימיר הארקונן, אשר מוצג באופן גרוטסקי במיוחד עם גופו השמן המצויד במתקן רחיפה, פנים מוגלתיות וצחוק מוטרף. לברון שני אחיינים, ראבאן הדורסני ופייד ראותה המעודן והצעיר. הברון הארקונן שתומך באחיינו פייד ראותה מנצל את ראבאן הבהמי כדי להכשיר את הקרקע לעלייתו של פייד.

הפאדישאח מטיל על בית אטריידאס להחליף את בית הארקונן בשליטה על אראקיס והדוכס לטו אטריידאס ממלא את הוראתו. ברם, הפאדישאח ובית הארקונן טוו מזימה כנגד בית אטריידאס העולה - המחזיק בנשק חדש ומסוכן המבוסס על קול - ובאמצעות בוגד משורות אטריידס, הרופא ד"ר יואי, תוקפים את מבצר אטריידאס באראקיס ורוצחים את הדוכס לטו. פול ואמו, נצר לבנות גשרית, מצליחים לברוח וחוברים לדררים במדבר הפתוח של אראקיס.

במהלך הסרט מתגלה נבואה לפול אטריידאס והוא מקבל חזיונות על הכוכב. הוא מבין את יעודו ונאלץ להציל את הכוכב ולמעשה את הגלקסיה כולה.

שחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • "חולית", במסד הנתונים הקולנועיים IMDb (באנגלית)