חוקי ג'ים קרואו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ברזיה לשחורים על מדשאת בית המשפט המחוזי בהליפקס שבצפון קרולינה, 1938

חוקי ג'ים קרואואנגלית: Jim Crow laws) היו חוקי מדינה וחוקים מקומיים בארצות הברית, שנחקקו לאחר תקופת השיקום שלאחר מלחמת האזרחים האמריקאית[1] ואיפשרו ואף דרשו הפרדה גזעית בכל המרחב הציבורי, תוך שלכאורה ניתן לאמריקאים שחורים סטטוס של נפרד אבל שווה. בפועל, חוקים אלו הובילו למתן שירותים ויחס נחותים מאלו שקיבל ציבור האמריקאים הלבנים, ויצרו נחיתות כלכלית, חינוכית וחברתית שיטתית. החוקים גם שללו את זכות הבחירה ממרבית השחורים במדינות הדרום. החוקים נאכפו עד שנות ה-60 של המאה ה-20.

דוגמאות לחוקי ג'ים קרואו הם הפרדה בין שחורים ללבנים בבתי הספר הציבוריים, המרחב הציבורי והתחבורה הציבורית, בשירותים ציבוריים, מסעדות וברזיות. נישואים בין גזעיים היו אסורים ולעתים אף התרועעות חברתית הייתה אסורה‏[2]. גם צבא ארצות הברית היה מופרד גזעית. חוקים אלה הם שגרמו לתחילת מחאת השחורים בהנהגתו של מרטין לותר קינג ב-1954. חוקים אלו שונים מחוקי השחורים של 18001866, שאף הם הגבילו את זכויות האזרח וחרויות הפרט של אפרו-אמריקאים.

החוקים נקראו בשם "ג'ים קרואו", שהיה כינוי לעגני לאדם שחור בארצות הברית. כינוי זה מבוסס על שיר-ריקוד קריקטורי משנות ה-30 של המאה ה-19 בשם "ג'ים קרואו מקפץ". ג'ים קרואו היה שם סטריאוטיפי לדמות שחור טיפש במופע מינסטרל.

"ג'ים קרואו המקורי". השחקן הלבן תומאס די רייס, מחופש לשחור נלעג ובלוי, הוא הדמות המקורית על שמה נקראו חוקי ההפרדה הגזעניים בתחילת המאה ה-20 במדינות הדרום בארצות הברית.

ההפרדה הגזעית בבתי ספר הממומנים על ידי המדינה הוכרזה בלתי חוקתית על ידי בית המשפט העליון של ארצות הברית ב-1954 בפסק דין בראון נגד מועצת החינוך. שאר חוקי ג'ים קרואו בוטלו על ידי חוק זכויות האזרח (1964) וחוק זכות ההצבעה (1965).


הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Flag of the United States.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ארצות הברית. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.