חוק האזרחות (רוסיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חוק האזרחות
ФЗ "О Гражданстве Российской федерации"
פרטי החוק
מדינה רוסיה
כינוי חוק האזרחות הרוסי
שם רשמי חוק אזרחות הפדרציה הרוסית
גוף מחוקק האספה הפדרלית
מטרת החוק להסדיר את מעמד האזרח הרוסי ואת תנאי קבלת אזרחות
תיקונים לחוק 2003, 2004, 2006, 2020
תאריך תחולה 31 במאי 2002
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
תעודת זהות רוסית.
דרכון רוסי

חוק האזרחות ברוסיה, רשמית החוק הפדרלי "אודות אזרחות הפדרציה הרוסית" הוא חוק הקובע את התנאים לקבלת אזרחות ברוסיה. מדי פעם נעשים שינויים בחוק על ידי האספה הפדרלית של הפדרציה הרוסית.

החוק אומץ על ידי הדומה הממלכתית של הפדרציה הרוסית ב-19 באפריל 2002, אושר על ידי מועצת הפדרציה של רוסיה ב-15 במאי 2002 ונחתם על ידי הנשיא ב-31 במאי 2002. החוק נאכף על ידי משרד הפנים, באמצעות המינהל הראשי לענייני הגירה (GUVM.MVD.Ru).

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

החוק הסדיר לראשונה את מעמדו של אזרח הפדרציה הרוסית וקבע תנאים לקבלת אזרחות, זאת על רקע יוזמת הנשיא פוטין להשיב לארצו "בני מולדת" שהיגרו במהלך שנות ה-90 של המאה ה-20.[1]

החוק נחקק על מנת לאפשר ליוצאי ברית המועצות להקל בקבלת אזרחות ועם השנים נוספו לו תיקונים שנועדו להקל עוד יותר על הליך ההתאזרחות.[2]

עד 2002, חוקי האזרחות התבססו על חוק האזרחות משנת 1991, שהיה מיושן.

זכויות וחובות אזרחיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

זכויות אזרחיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

רק אזרחיה הבגירים של רוסיה, תושבי אחד מהסובייקטים הפדרליים, הם בעלי זכות חוקית להשתתף בבחירות לעמדות הממשל הפדרלי של רוסיה, כמו גם בבחירות במחוז בה הם גרים או בבחירות לשלטון המקומי.

אזרחי הפדרציה הרוסית זכאים לקבל סיוע והגנה מחוץ לגבולות רוסיה (דרך שגרירויות רוסיה והקונסוליות הרוסיות), ורשאים לגור ברוסיה וכמו גם בטריטוריות אשר בשליטתה - ללא כל צורך בקבלת ויזת הגירה לצורך מעבר למדינה אחרת בתחומי רוסיה.

חובות אזרחיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אזרחי רוסיה מחויבים להתייצב, אם יקבלו זימון, לבית המשפט המקומי כדי לשמש חברים בחבר מושבעים. בנוסף, אזרחי רוסיה מחויבים לשלם מס הכנסה ולהגיש דו"ח שנתי לרשות המיסים, כולל על הכנסות אותן הרוויחו בזמן ששהו מחוץ לגבולות המדינה (ללא תלות באורך השהייה מחוץ לרוסיה). אזרחי רוסיה גם חייבים לצאת את גבולותיה ולהיכנס לשטחה תוך הצגת דרכון הרוסי גם כאשר האזרח מחזיק באזרחות נוספת.

כל האזרחים הזכרים (כולל אלו אשר שוכנים באופן קבוע מחוץ לגבולות רוסיה או בעלי אזרחות כפולה) נדרשים בין הגילאים 18 עד 26 למסור את פרטיהם לגורמים האחראים על גיוס החירום לכוחות המזוינים.

דרכים לרכישת אזרחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנן מספר דרכים בהן מוענקת אזרחות רוסית:

מכוח התאזרחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אדם אשר איננו צאצא לאזרח רוסיה יוכל להשיג אזרחות רק דרך תהליך התאזרחות.

זכאות להתאזרחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כדי לעבור תהליך התאזרחות ולהפוך להיות אזרח רוסיה, תושב קבע חוקי של רוסיה לפחות 3 שנים קודם להגשת הבקשה. הפונה חייב להיות "אדם מוסרי וטוב" וחייב לעבור מבחן על השפה הרוסית ולהצהיר על הכנסה מספקת.[3]

שבועת אמונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

על מנת להפוך לאזרחי רוסיה חייבים המתאזרחים החדשים בהצהרת נאמנות.

בעת קבלת אזרחות, מקבל האזרחות נושא את שבועת האזרחות:

אני (משפחה, שם, שם האב), המקבל מרצון ובמודע את אזרחות הפדרציה הרוסית, נשבע: ליישם את החוקה וחוקי הפדרציה הרוסית, לשמור על זכויותיהם וחירויותיהם של אזרחיה; למלא את חובותיי כאזרח הפדרציה הרוסית לטובת המדינה והחברה; להגן על חירותה ועצמאותה של הפדרציה הרוסית; להיות נאמן לרוסיה, לכבד את התרבות, ההיסטוריה והמסורות שלה


Я (фамилия, имя, отчество), добровольно и осознанно принимая гражданство Российской Федерации, клянусь:

соблюдать Конституцию и законодательство Российской Федерации, права и свободы ее граждан;

исполнять обязанности гражданина Российской Федерации на благо государства и общества;

защищать свободу и независимость Российской Федерации;

быть верным России, уважать ее культуру, историю и традиции

כשירות לתפקיד ציבורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

אזרח רוסי מתוקף התאזרחות זכאי לכל הזכויות של אזרח רוסי מלידה, למעט הזכות להיבחר לנשיאות, המוקנים רק לאזרחים מלידה. למעשה, המינוח "אזרח מלידה" לא מוגדר בשום מקום בחוקה עצמה ובית המשפט העליון של רוסיה מעולם לא דן במשמעויות השונות של המינוח ועד כה שלושת הנשיאים שנבחרו היו ילידי רוסיה.

ביטול אזרחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

יכולות להיות מספר סיבות לביטול והפסקת אזרחות רוסית:

  1. ויתור מרצון על אזרחות הפדרציה הרוסית. הצהרת האזרח תוך מילוי כל ההתחייבויות כלפי רוסיה בתנאי שאין פיגורי מס, אין אירועים בהם מעורבים הרשויות המוסמכות וכאשר אין תיק פלילי והרשעה נגד האזרח. כמו כן, על המבקש לוותר על אזרחות רוסית, לקבל אזרחות של מדינה זרה או ערובה לקבלת אזרחות כזו.
  2. אפשרות הפוכה. הבחירה באזרחות של מדינה אחרת בעת שינויי גבול.
  3. שינוי אזרחות על ידי הורים, אם האזרח אינו בגיר.

ויתור על אזרחות רוסית, בהיעדר אזרחות אחרת וללא ערבויות לקבלת אזרחות זרה, לא מתאפשר מאז כניסתו לתוקף של חוק האזרחות בתאריך 31 במאי 2002.

אזרחות כפולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקרים מסוימים, מצב כזה אפשרי כאשר אזרח רוסיה הוא אזרח של מדינות נוספות בו זמנית. ככלל, אזרח רוסי אינו יכול להחזיק באזרחות נוספת אם כי ישנם חריגים.

אדם בעל אזרחות כפולה אינו נפטר מחובותיו כלפי המדינות, הוא מחויב בתשלום מיסים בשתי מדינות, נושא חובה צבאית בשתי מדינות, אך נשללת ממנו הזכות למלא תפקידים מסוימים (עורך דין, שופט, עובד מדינה וכן הלאה).

על פי חוקת הפדרציה הרוסית, אזרח הפדרציה הרוסית (ציטוט):

... יכול להיות אזרח של מדינה זרה (אזרחות כפולה) בהתאם לחוק הפדרלי או לאמנה בינלאומית של הפדרציה הרוסית." (סעיף 62). אזרח הפדרציה הרוסית שיש לו גם אזרחות אחרת נחשב על ידי הפדרציה הרוסית רק כאזרח הפדרציה הרוסית, למעט במקרים שנקבעו באמנה הבינלאומית של הפדרציה הרוסית.

קבלת אזרחות אחרת אינה כרוכה בהפסקת וביטול אזרחות הפדרציה הרוסית. התקנות והאמנות הבינלאומיות של הפדרציה הרוסית, המסדירות את סוגיות האזרחות הכפולה מאפשרות לאזרחי טג'יקיסטן וטורמניסטן להחזיק גם באזרחות רוסית.

בפברואר 2020 הוגשה הצעת חוק לתיקון חוק האזרחות, לפיו תתאפשר אזרחות כפולה לכלל המבקשים לקבל אזרחות רוסית ולא יחויבו להתגורר ברוסיה במשך 5 שנים, אלא די ב-3 שנים. צעד זה נועד להקל על יוצאי ברית המועצות בקבלת אזרחות רוסית.[4]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא חוק האזרחות בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו ייעוץ משפטי.