חוק פיליפי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חוק פִילִיפִּי הוא חוק בבלשנות היסטורית הקובע כי תנועת i הקדומה[1], המתבטאת בצורות המוכרות בימינו כחיריק מלא וצירי[2], ברבות הימים[3] עברה תהליך שבו היא הפכה לתנועת - a (פתח)[4] כאשר התנועה i הייתה הברה סגורה המוטעמת טעם ראשי בשם או בפועל, או בהברה סגורה מוטעמת טעם משני - בו ההברה הסופית בהטעמה עברה אל הצורת הנסמך בשם העצם.[5].

דוגמאות לחוק פיליפי[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי כלל זה הקובע כי תנועת i הקדומה בהברה הסגורה המוטעמת טעם ראשי - הפכה לתנועת a, נמצא כי בתחילה הייתה הצורה יָשֵׁנְתִּי, ולאחר מכן הפכה ל- יָשַׁנְתִּי, כלומר: יָשֵׁן> יָשֵׁנְתִּי> יָשַׁנְתִּי. אותו התהליך אירע גם ל- סִפֵּר > סִפֵּרְתִּי > סִפַּרְתִּי דוגמה נוספת: . הִלְבִּישׁ> הִלְבִּישׁתִּי> הִלְבַּשְׁתִּי.

לפי כלל זה הקובע גם כי תנועת i הקדומה[6] בהברה הסגורה המוטעמת טעם משני, כלומר הברה מוטעמת בסומך, שבה תמיד הטעם הסופי של צמד המילים עבר אל הנסמך, התנועה הופכת לתנועת - a (בפַתַח). נמצא כי בתחילה הייתה צורת הנסמך של זקן העדה מנוקדת בצֵירֵי: זָקֵן- העדה, לאחר מכן הפכה ל-זְקַן העדה (זָקֵן- העדה > זְקַן- העדה). דוגמה נוספת לכך: חָצֵר המלך> חֲצַר המלך.

יוצאים מן הכלל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם מקרים רבים היוצאים מן הכלל, בהם חוק פיליפי אינו נכון, כפי שפורסם במאמרים ובספרים העוסקים בלשון.[7] עד כדי כך שמספר חוקרים קבעו כי כלל זה שגוי.[8] כמו כן, במסורת השומרונית לא חל חוק פיליפי[9] אלישע קמרון, פרופסור במחלקה ללשון העברית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב וחבר-יועץ של האקדמיה ללשון העברית, היה מהראשונים שיצאו נגד "חוק פיליפי" וקבעו כי הוא שגוי.[10]

פרופ' עזי ארנן כתב:

ניסוח חוקי מעתק אחרים בתחום התנועות ובייחוד במה שנוגע ליחסי התנועות i ו-a הקצרות, הידועים בשם 'חוק פיליפי' ו'חוק ההידלדלות', נתקל בקשיי קשיים. חוקים אלה טעונים כל כך הרבה הסתייגויות ונימוקים לאי תחולה, ששוב למעשה אין להם תוקף של חוק.[11]

המנסח הראשון של החוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

חוק פיליפי קרוי על שם פ"ו פיליפי, מדקדק גרמני במאה ה-19, שפרסם בהרחבה את החוק לראשונה בשנת 1878[12], אך קדמו לו אחרים בניסוח חוק מעתק הגאים זה.[13]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • דוד אסף, דברי הקונגרס העולמי התשיעי למדעי היהדות, ירושלים, י״ז־כ״ה מנחם אב, תשמ״ה, 4–12 באוגוסט 1985, כרך 4, חלק 1
 • א. קמרון, 'חילופי צירי/פתח בעברית המקראית', לשוננו נ (תשמ״ו), עמודים 102-77. הוספות למאמר זה התפרסמו בלשוננו כרך נ', עמודים: 247-249.
 • רפאל ניר, רבקה ירקוני, הלשון המקראית (יחידה 1) עמוד 43, אוניברסיטה הפתוחה, 2004
 • חנה מגיד, מושגי יסוד בתורת ההגה ובתורת הצורות, בית דביר, 1984, עמוד 39.
 • יהושע בלאו, עיונים בבלשנות עברית, מאגנס - האוניברסיטה העברית, 1996, עמוד 14 ואילך.
 • יהושע בלאו, משה בר אשר, גד בן עמי צרפתי, אסופות ומבואות בלשון, האקדמיה ללשון העברית, 2010, עמודים 114-115.
 • רבקה גלעדי, לקסיקון לידיעת הלשון העברית, הוצאת ש.זק, 1989, ערך חוק פיליפי.
 • האם פעל 'חוק פיליפי' בעברית של השומרונים? דברי הכינוס הראשון של החברה לחקר השומרונות (בעריכת א' טל ומ' פלורנטין), תל–אביב, עמ' 17-13
 • חילופי צירי פתח וחוק פיליפי, לשוננו נו, עמ' 115-111

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ תנועה קצרה.
 2. ^ ראו גם אורה שורצולד, פרקים במורפולוגיה עברית, כרך 3, אונ' פתוחה, עמוד 97.
 3. ^ בקרב הבלשנים מקובל כי תארוך חוק פיליפי הוא בין: 1300 ל-300 לספירה. ראו לשוננו כרך 61: "תארוך חוק פיליפי: בין 1300 ל־300 לפנה״ס... הוא חולק על המקדימים מאוד (כגון פיליפי, שעל שמו נקרא החוק אף שלא היה הראשון שניסחו) ועל המאחרים מאוד (סראו)..." .
 4. ^ תנועה קצרה.
 5. ^ ראו: יהושע בלאו, תורת ההגה והצורות, 1986, עמוד 69.
 6. ^ ר' לעיל.
 7. ^ ראו תורת ההגה של העברית המקראית, האוניברסיטה העברית, החוג ללשון העברית, 1970, עמוד 18. לשוננו כרכים 29-30 עמוד 143 "לא קל לנסח את חוק פליפי בצורה שתכלול את כל המקרים..."
 8. ^ ראו ויקיפדיה, ערך אלישע קמרון, בפיסקה שכותרתה: "התנהגות תנועת פתח בהברה סגורה מוטעמת".
 9. ^ ראו, משה בר אשר, אוניברסיטה העברית, ירושלים, 1996, "במסורת שומרון שלא חל בה חוק פיליפי ולא חוק ההידקקות נשתמרה צורת מקטלת; במסורת בבל שחוק פיליפי חל בה אך חוק ההידקקות לא חל בה..."
 10. ^ ראו ערך אלישע קמרון
 11. ^ מתוך עוזי ארנן, המילה האחרונה, עמוד 63.
 12. ^ ראו יהושע בלאו, תורת ההגה והצורות, 1986, עמוד 69.
 13. ^ ראו יהושע בלאו, עיונים בבלשנות עברית, מאגנס - האוניברסיטה העברית, 1996, עמוד 12. וראו ציטוט לעיל מכרך לשוננו 61.